"بی بی سی": "تجاوز در زندان"؛ کابوس زندانیان زن در امریکا

29 آذر 1391 ساعت 12:08

گزارشگر :

در ایالت آلاباما، فراوانی جرائم جنسی موجب سوء شهرت یک زندان زنان شده است.


"لیندا پرسلی" از "سرویس جهانی "بی ‌بی ‌سی" در گزارشی به مساله "تجاوز" در زندان های ایالات متحده پرداخته است.

به گزارش رسانه ایران ایالات متحده امریکا تدابیر جدیدی را برای برخورد با معضل تجاوز و آزار جنسی در زندان هایش به اجرا گذاشته است. اما در ایالت آلاباما، فراوانی جرائم جنسی موجب سوء شهرت یک زندان زنان شده است.

بی بی سی گزارش می دهد که زندان تاتویلر (Tutwiler prison) در مجاورت بزرگراه شماره ۲۳۱ سراسری امریکا و در شهر وتامپکا واقع شده است. در پس سیم های خاردار، یک سری ساختمان های خاکستری یک طبقه، زندانیان را در خود جای داده است.

این زندان در زمره زندان‌ های با تدابیر حفاظتی حداکثری قرار می‌گیرد و محکومان زن را در خود جای داده است. اما علاوه بر سیم‌ های خاردار، انبوهی از داستان‌های تجاوز و سوء استفاده جنسی نیز این زندان را احاطه کرده است.

یک روز یکشنبه، رابرت چانسی (Robert Chancey) به صف افرادی که برای دیدار زندانیان آمدند می‌پیوندند. او برای ملاقات با مونیکا واشنگتن (Monica Washington)، یکی از بستگانش به اینجا آمده است.

رابرت دختر خردسال مونیکا را هم با خود همراه دارد. مونیکا در حال سپری کردن حکم ۲۰ سال زندانی است که به جرم سرقت برایش صادر شده است.

بعد از بازگشت از زندان، رابرت تعریف کرد که چگونه مونیکا باردار شده است: "‌به مونیکا در زندان تجاوز شد. او از یکی از زندانبان ‌ها باردار شد."

مونیکا دو ماه بعد، در یکی از ملاقات ‌هایشان، این ماجرا را با رابرت در میان گذاشته بود.

رابرت می‌گوید: "زندانبان بعد از این‌که مونیکا را به اتاقی هدایت کرده بود، به او گفته بود چه نیتی دارد و مونیکا پاسخ منفی داده بود. اما زندانبان به او گفته بود مسئولان هرگز ادعاهای مونیکا را باور نخواهند کرد."

رابرت می‌گوید مونیکا از افشای این تجاوز هراس داشت، اما انتشار سریع این شایعه در زندان مانع از آن شد که بتواند بارداری خود و علت آن را برای مدتی طولانی پنهان کند.

"فلیشیا دیکسون" (Felicia Dixon) از جمله کسانی است که می گوید در زندان توسط یک پرستار مرد مورد تجاوز قرار گرفته است. او پس از گذراندن دوران حبسش به دلیل دزدی و جرایم مرتبط با مواد مخدر، به تازگی از زندان آلاباما آزاد شده است. اداره اصلاح و بازپروزی مجرمان در ایالت آلاباما در مورد گفته های فیلیشیا تحقیق کرد و سرانجام پرستار مورد اتهام، کارش را از دست داد ولی هرگز محاکمه نشد. فیلیشا توانست با این پرستار به توافقی مالی بیرون از دادگاه دست یابد.

یک سازمان غیر دولتی مستقر در شهر مونت گامری به نام "ابتکار عدالت برابر" (Equal Justice Initiative)، وقایع رخ داده در زندان تاتویلر را مورد تحقیق قرار داده است.

شارلوت موریسون (Charlotte Morrison)، وکیلی که این سازمان برای مونیکا گرفته به بی‌بی‌سی گفت موارد دیگری هم به پرسنل این زندان نسبت داده می‌شود.

به گفته خانم موریسون، موارد متعددی از بارداری‌ها در زندان زنان رخ داده است، از جمله سه بارداری از سال ۲۰۰۹ به این سو. "ابتکار عدالت برابر" (EJI) با بیش از ۵۰ زن زندانی در تاتویلر مصاحبه کرده است.

این وکیل می‌افزاید: "هر زنی که ما با او صحبت کردیم یا شخصا مورد آزار جنسی قرار گرفته است یا شاهد آزار جنسی همبند دیگری بوده است."

اما این موارد تنها به یک زندان در ایالتی جنوبی در امریکا محدود نمی شود. ایالات متحده امریکا بیشترین تعداد زندانی را در سطح جهان دارد، بیش از دو میلیون نفر در امریکا پشت میله‌ های زندان هستند.

بر اساس تحقیقی که اخیرا توسط اداره آمار فدرال دادگستری امریکا انجام شده است، ۹.۶% از کل زندانیان امریکا گفته‌اند که در طول مدت زندان خود شاهد یک یا چند مورد حمله جنسی بوده‌اند. ۵.۴% از این جامعه آماری گفته‌اند که شاهد ارتکاب این نوع جرائم توسط همبندان خود بوده‌اند و ۵.۳% دیگر نیز این جرائم را به زندانبانان نسبت داده‌اند.

فراوانی این نوع جرائم، مجلس سنای امریکا را به تحرک واداشته و قانون "ریشه‌کنی تجاوز در زندان‌ ها" (PREA) از ماه اوت گذشته به اجرا گذاشته شده است.

در این قانون، نحوه پیگیری موارد تجاوز در زندان ها و گزارش این نوع جرائم، توسط زندانیان تشریح شده است و تاکید شده که در صورت امکان، در زندان‌ها از ماموران هم‌جنس با زندانیان استفاده شود.

اداره زندان های ایالت آلاباما می‌گوید در تلاش است تا استانداردهای تعیین شده در این قانون را اجرا کند اما این اداره به بی‌بی‌سی اجازه نداد تا از تاسیساتش بازدید کند.

قانون "ریشه کنی تجاوز در زندان ها" در حال حاضر در کلیه زندان‌های فدرال امریکا لازم الاجرا است.

زندان‌های ایالتی یک سال دیگر فرصت دارند تا این قانون را به اجرا بگذارند. اما میزان شمول این قانون بر زندان های محلی، مثل زندان های کلانتری ‌ها، تا اندازه ای مبهم است.

با پیگیری سازمان غیر دولتی "ابتکار عدالت برابر"، پرونده مونیکا واشنگتن به دادگاه کشیده شد. اما زندانبان مزبور به جای تجاوز، به "سوء رفتار مجرمانه جنسی" متهم شد و تنها به شش ماه زندان محکوم شد.

اما چرا این زندانبان به جرم تجاوز محاکمه نشد؟
شارلوت موریسون، وکیل مونیکا واشنگتن علت این امر را عدم انجام تحقیقات لازم می بیند. خانم ماریسون می گوید: "خانم واشنگتن هرگز توسط دفتر دادستانی یا پلیس مصاحبه نشد. او تنها توسط اداره زندان‌های آلاباما مورد بازپرسی قرار گرفت."

به گفته این وکیل، ظرف سه سال اخیر، شش نفر در زندان تاتویلر در ارتکاب "سوء رفتار مجرمانه جنسی" مجرم شناخته شده‌اند.

خانم موریسون می‌افزاید: "از این تعداد تنها دو نفر زندانی شدند، یکی از آنها تنها یک روز زندانی شد و نفر دوم نیز شش ماه را در زندان سپری کرد." 


کد مطلب: 7835

آدرس مطلب: http://rasanehiran.com/vdce.x8fbjh8vn9bij.html

رسانه ايران
  http://rasanehiran.com