توجیه شیعه انگلیسی در بی بی سی فارسی

28 آذر 1395 ساعت 15:12

آیا بی بی سی می تواند به راحتی و با دعوت یک تحلیلگر دولتی، سابقه تاریخی پادشاهی بریتانیا در زمینه تفرقه افکنی در مستعمرات خود بویژه ممالک اسلامی را از پاک کند؟ حال آنکه سیاست "تفرقه بیانداز و حکومت کن" divide and conquer اصلی ترین رویکرد انگلیس در ۲۰۰ سال اخیر در منطقه بوده است.روز گذشته آیت الله خامنه ای در دیدار با مسئولان نظام، میهمانان سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم تأکید کردند: امروز دو اراده در منطقه در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است: «اراده‌ی وحدت» و «اراده‌ی تفرقه»؛ و در این اوضاع حساس، «تکیه بر قرآن و تعالیم الهی پیامبر اعظم» به‌عنوان داروی وحدت‌بخش، راه‌حل محنت‌های دنیای اسلام است.

به گزارش رسانه ایران، ایشان با اشاره به مسلمان کشی در کشورهای مسلمان جهان تاکید داشتند: یک عدّه‌ای هم در این آتشها میدمند؛ شیعه‌ی انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل هم هستند؛ همه، دولبه‌ی یک قیچی هستند؛ سعیشان این است که مسلمانها را به جان هم بیندازند.

در همین رابطه در بخش خبر بی بی سی فارسی، موضوع شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی با حضور مهدی خلجی کارشناس مسائل خاورمیانه به بحث گذاشته شد.

خلجی در رابطه با اظهارات آیت الله خامنه ای در مورد «شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی» اظهار داشت:«واقعیتی که در حرف های آقای خامنه ای وجود دارد آن است که برخی شبکه های ضدسنی و ضد شیعی از آزادی بیان در آمریکا و بریتانیا استفاده می کنند و علیه شیعیان و سنی ها نفرت پراکنی می کنند.

خلجی همچنین در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره « ایا سندی هم وجود دارد که بگوییم این ها به صورت سازماندهی شده از دولت انگلیس یا آمریکا خط می گیرند بنابراین می شوند شیعه انگلیسی؟» تاکید داشت: « نه اینها از دولت انگلستان خط نمی گیرند، از آزادی بیان در انگلستان استفاده می کنند برای نفرت پراکنی از طریق تلویزیون های ماهواره ای در منطقه ... و براحتی نمی توان طبق قانون آمریکا و بریتانیا با این ها مقابله کرد.»

فیلم

اما چند سوال از BBC:
۱- مهدی خلجی که کارمند دولت آمریکا در موسسه واشنگتن برای سیاست خاورمیانه می باشد و بالطبع از این آمریکا حقوق می گیرد تا سیاست های دولت متبوع خود در خاورمیانه را تنظیم کند، چگونه می تواند فردی بی طرف برای طرح بحث تلاش های غرب برای اختلاف افکنی میان جامعه مسلمان به خصوص شیعه و سنی در خاورمیانه باشد؟

۲- چرا آزادی بیانی رسانه های ضدشیعی و ضدسنی که آقای خلجی از آن صحبت می کند شامل رسانه هایی مانند پرس تی وی در انگلیس نمی شود؟

۳- آیا سرانجام «نفرت پراکنی» شبکه های این چنینی، نتیجه ای جز ترویج خشونت در منطقه دارد؟ عدم دخالت آمریکا و انگلیس برای مبارزه علیه خشونت طلبی در این رسانه ها معنی جز حمایت فکری از این تلویزیون ها دارد؟

۴- چرا فصل مشترک تمام شبکه های ضدشیعه و ضد سنی در آمریکا و انگلیس، دشمنی با جمهوری اسلامی است؟

۵- آیا بی بی سی می تواند به راحتی و با دعوت یک تحلیلگر دولتی، سابقه تاریخی پادشاهی بریتانیا در زمینه تفرقه افکنی در مستعمرات خود بویژه ممالک اسلامی را از پاک کند؟ حال آنکه سیاست "تفرقه بیانداز و حکومت کن" divide and conquer)) اصلی ترین رویکرد انگلیس در ۲۰۰ سال اخیر در منطقه بوده است.

لازم به ذکر است که پیش از این مهدی خلجی به دلیل مواضع ضد ایرانی و جنگ طلبانه، از طرف برخی فعالان و کنشگران سیاسی مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت بود .[اینجا بخوانید]


کد مطلب: 39132

آدرس مطلب: http://rasanehiran.com/vdchiznx.23nwxdftt2.html

رسانه ايران
  http://rasanehiran.com