وقتی ضدانقلاب با پول امارات، مدعی نقض حقوق بشر در ایران می شود

16 خرداد 1396 ساعت 12:53

انتشار ایمیل های هک شده سفیر امارات متحده عربی در آمریکا نشان می دهد، که امارات برای فشار اقتصادی برروی ایران، برخی از موسسات حقوق بشری وابسته به اسراییل را تطمیع کرده تا موجبات انزوای اقتصادی و سیاسی ایران را فراهم کند.به گزارش رسانه ایران، در چند روز گذشته خبر هک شدن ایمیل «یوسف العتیبه»، سفیر امارات متحده عربی در آمریکا، از همکاری او با یک موسسه نزدیک به اسرائیل برای آسیب زدن به جمهوری اسلامی و فعالیت علیه ایران پرده برداشت.

بر اساس گزارش پایگاه خبری «اینترسپت»، بررسی ایمیل‌های این دیپلمات برجسته اماراتی حاکی از روابط قوی میان این کشور با موسسه نومحافظه‌کار «بنیاد دفاع از دموکراسی» یا «FDD» است که به شدت از اسرائیل و تحریم‌های ضد ایرانی دفاع می‌کند. این در حالی است که امارات، اسراییل را به رسمیت نشناخته و روابط دیپلماتیک رسمی با این رژیم ندارد.

«بنیاد دفاع از دموکراسی» اندیشکده ای که خود را همراستا با حزب لیکود اسراییل (حزب نتانیاهو) معرفی می کند و صراحتا علیه ایران اعلام موضع می کند

اما نکته قابل توجه، ارتباط FDD با برخی از امضا کنندگان نامه به ترامپ است. سعید قاسمی نژاد، کارمند FDD و امیرحسین اعتمادی، سخنگوی دانشجویان لبیرال، از جمله افرادی هستند که به صورت مسقیم با «بنیاد دفاع از دموکراسی» در ارتباط بوده و همیشه در رسانه های فارسی زبان، ایران را به نقض دموکراسی و حقوق بشر متهم می کردند.


درست پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، این دو فرد به همراه 28 تن دیگر، در نامه ای خطاب به ترامپ، با ادعای نقض دموکراسی و حقوق بشر در ایران، خواستار لغو توافق هسته ای و تحریم ایران شدند.

بیشتر بخوانید:
+ آنچه در مدت هجر تو کشیدم هیهات/ در یکی نامه محال است که تحریر کنم
+ ۵۵ نفر، نامه ۳۰ نفر به ترامپ را تایید کردند!
+ دعوای ضدانقلاب بر سر ترامپ، نامه بنویسیم یا ننویسیم؟!
+ بعد از نامه ۳۰ نفر به ترامپ، این بار مجاهدین خلق برای دونالد نوشتند: برجام رفتار ایران را بدتر کرده است

همین موضوع باعث شد تا کاربران فضای مجازی با ترند عبارت #رسواییFDD از کسانی که با حمایت پول های اماراتی، ایران را به نقض حقوق بشر متهم می کنند، انتقاد کنند.

علی علیزاده، تحلیلگر مسقتل مقیم لندن در واکنش به این رسوایی در صفحه خود می نویسد: «شیخ نشین کوچک نفتی خلیج فارس که همانند حجره تجارت خانوادگی قرون وسطی اداره میشود دوشادوش سربازان جنگ نرم رژیم «آپارتاید» اسراییل، به نام دموکراسی و حقوق بشر به تنها دموکراسی بومی خاورمیانه، گیرم با هزار و یک ایراد، حمله میکنند تا آن را منزوی و عملا در شرایط تحریم نگه دارند».

او همچنین با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران و سرمایه آرای مردم در مقابله با ایران هراسی اپوزیسیون می نویسد: «انتخابات ۹۶ و مشارکت ۷۰ درصدیش مانند سرمایه‌ای در عرصه دیپلماسی عمومی و در مقابل ایرانهراسی عمل کرد. وظیفه مدافعان منافع ملی، فارغ از تعلق خاطر به این یا آن جناح، حفاظت از این سرمایه فراجناحی است».انتقادات شدید از فعالیت های ضد ایرانی بنیاد دفاع از دموکراسی ها یا همان FDD، باعث شد تا سعید قاسمی نژاد، کارمند این سازمان، تمام توییت های پیش از این رسوایی را پاک کند.

از جمله ایمیل‌های افشا شده مرتبط با سفیر امارات در آمریکا، ایمیلی است که با عنوان «لیست شرکت‌های هدف که در ایران، امارات و عربستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند.» از سوی «مارک دوبویتز»، مدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی برای یوسف العتیبه و «جان هانا»، معاون مشاور امنیت ملی دیک چنی، معاون اسبق رئیس‌جمهوری آمریکا و عضو ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ارسال شد.

دوبوویتز مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی در یادداشتی در وال استریت ژورنال گفته بود برای فشار به ایران باید از عربستان و متحدانش کمک گرفت.

دوبوویتز در این ایمیل نوشته است: «آقای سفیر عزیز، یادداشت پیوست، لیست کامل شرکت‌هایی است که با ایران رابطه تجاری دارند و همزمان با امارات و عربستان نیز کار می‌کنند. این یک لیست از اهداف است تا همانطور که صحبت کرده بودیم، این شرکت‌ها را در مقابل یک انتخاب قرار دهیم.»

لیست ارسال شده از سوی مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی به سفیر امارات حاوی شرکت‌های غیرآمریکایی است که با عربستان و امارات رابطه تجاری داشته و به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران نیز بوده‌اند. به نظر می‌رسد امارات و موسسه آمریکایی حامی اسرائیل سعی داشتند تا با تحت فشار گذاشتن این شرکت‌ها با اهرم فعالیت‌شان در عربستان و امارات، آنها را از حضور در ایران منصرف کنند.

در این لیست، شرکت‌های بزرگی همچون ایرباس و لوک‌اویل روسیه نیز دیده می‌شوند.

توییت پین شده در صفحه توییتر FDD در حمایت از تحریم فروش هواپیما به ایران

این ایمیل‌ها در واقع افشا کننده روابط قدرتمند پشت‌پرده میان امارات و بنیاد دفاع از دموکراسی هستند که هزینه مالی آن نیز از سوی «شلدون ادلسون»، میلیاردر حامی اسرائیل و متحد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل هستند.

فیلم

لازم به ذکر است که بسیاری از رسانه های فارسی زبان از جمله صدای آمریکا، اکثر اخبار ایران هراسانه خود را با استناد به منابعی چون «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» منتشر می کنند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000040/nf00040906-3.pnghttp://rasanehiran.com/images/docs/files/000040/nf00040906-2.png


کد مطلب: 40906

آدرس مطلب: http://rasanehiran.com/vdciq3a5.t1auu2bcct.html

رسانه ايران
  http://rasanehiran.com