ابراز نگرانی سناتورهای امریکایی نسبت به نقض حقوق بشر از سوی دولت
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۳۲
کد مطلب: 8470
گزارشگر :
 
ابراز نگرانی سناتورهای امریکایی نسبت به نقض حقوق بشر از سوی دولت
نمایندگان مجلس سنای امریکا روز دوشنبه استفاده کاخ سفید از پهپاد برای کشتن شهروندان متهم امریکایی در کشورهای دیگر، بدون برگزاری دادگاه منصفانه را غیرقانونی دانستند و نسبت به زیرپا گذاشتن حقوق بشر توسط دولت ابراز نگرانی کردند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آنگس کینگ، سناتور بی طرف از ایالت "مِین"، در این باره گفت "واقعا احساس بدی دارم که رییس جمهوری، هرکه می خواهد باشد، نقش دادستان، قاضی، هیات منصفه و مجری حکم اعدام را همزمان ایفا کند."

دولت باراک اوباما در مواردی که رییس جمهوری ضروری دانسته، محل اختفای شهروندان مخالف ایالات متحده در کشورهای دیگر را بمباران کرده است.

رند پال، سناتور جمهوری خواه از ایالت "کنتاکی" هم امروز گفت: واقعا ناپسند است که یک سیاستمدار درباره کشتن شهروندان امریکایی تصمیم بگیرد. آنها (مسئولان حکومت) باید درباره کشتن پسر ۱۶ ساله العولقی توضیح دهند.

العولقی و فرزندش در سپتامبر ۲۰۱۱ و طی دو حمله جداگانه توسط پهپادهای امریکایی در یمن به قتل رسیدند.

العولقی، ناراضی امریکایی و متهم به ارتباط با القاعده، شهروند ایالات متحده بود و فرزندش نیز زاده شهر "دنور" در ایالت کلورادو بود.

نگرانی کنگره امریکا از اقدام خودخواسته واشنگتن برای هدف قراردادن شهروندان امریکایی در خارج از این کشور، سبب شده است که گروهی از قانون گذاران، خواستار تشکیل کارگروهی برای نظارت بر دستورهای رییس جمهوری در این باره شوند.

حتی رابرت گیتس که خود سال ها مدیریت سازمان سیا و وزارت دفاع در امریکا را نیز برعهده داشته، روز گذشته در گفتگو با شبکه سی ان ان با این خواسته سناتورها محتاطانه برخورد کرد و گفت اگرچه می داند که تصمیم دولت اوباما در این مورد، از مجراهای قانونی سختگیرانه ای عبور کرده، اما از خواسته نمایندگان کنگره برای نظارت بر آن نیز پشتیبانی می کند.
Share/Save/Bookmark