ایران، خواستار تعطیلی پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان
چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب: 5987
ایران، خواستار تعطیلی پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان
ایران وجود پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان را باعث ناامنی منطقه می داند و شدیدا خواهان تعطیلی آنهاست.
رييس
رييس ستاد افغانستان وزارت خارجه گفت: تجاوز هواپيماي جاسوسي دولت آمريکا يکي از مصاديق نقض قوانين و مقررات بين‌المللي است و ثابت کرد که بدون برچيده شدن پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان، امنيت و آرامش در منطقه در معرض تهديد خواهد بود.
ستاد افغانستان وزارت خارجه گفت: تجاوز هواپيماي جاسوسي دولت آمريکا يکي از مصاديق نقض قوانين و مقررات بين‌المللي است و ثابت کرد که بدون برچيده شدن پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان، امنيت و آرامش در منطقه در معرض تهديد خواهد بود.

به گزارش رسانه ایران و به نقل از ایسنا؛ محسن پاک‌آيين، با اشاره به ويژگي‌هاي پايگاه بگرام متعلق به آمريكا در افغانستان گفت: بگرام شهري باستاني در استان پروان در کشور افغانستان است که در نزديکي آن پايگاه نظامي به همين نام قرار دارد. اين پايگاه که يکي ازعمده‌ترين پايگاه‌هاي آمريکا در افغانستان است، بسيار مجهز و پيشرفته بوده و بيش از ۲۰ هکتار وسعت دارد. هزينه ساخت پايگاه بگرام بيش از دويست ميليون دلار بوده و ميليون‌ها دلار ديگر نيز براي تجهيز آن هزينه شده است.

وي گفت: مشخصه مهم اين پايگاه وجود يک زندان مخوف است که نزديک به ۷۰۰ زنداني را در خود جاي داده و شکنجه متهمان در اين زندان همواره مورد اعتراض مقامات افغاني و نهادهاي حقوق بشري بوده است. زندانيان در اين محل با شيوه‌هاي گوناگون
مشخصه مهم اين پايگاه وجود يک زندان مخوف است که نزديک به ۷۰۰ زنداني را در خود جاي داده و شکنجه متهمان در اين زندان همواره مورد اعتراض مقامات افغاني و نهادهاي حقوق بشري بوده است.
مثل ريختن آب يخ بر بدن‌شان در زمستان و ريختن آب داغ در تابستان، انداختن سگ‌هاي وحشي به جان‌شان، محروم شدن از خواب، تهديد با سلاح و آزارهاي جسمي مورد شکنجه قرار مي‌گيرند. زندانيان آزاد شده از بگرام، شكنجه در اين پايگاه نظامي را تاييد كرده‌اند.

رييس ستاد افغانستان وزارت خارجه اظهار كرد: آمريکا با اهداف فرا افغانستاني از اين پايگاه براي اجراي سياست‌هاي خود در قبال کشورهاي منطقه استفاده مي‌کند. براي مثال جسد بن لادن در مسير انتقال به آمريکا در اين پايگاه نگهداري شد يا شاهد عيني ترور استاد شهيد برهان‌الدين رباني نيز براي فرار از بازجويي از سوي نيروهاي آمريکايي به پايگاه بگرام انتقال يافت.

او گفت: پس از اين‌که يک فروند هواپيماي جاسوسي آمريکا توسط نيروهاي امنيتي
او گفت: پس از اين‌که يک فروند هواپيماي جاسوسي آمريکا توسط نيروهاي امنيتي ايران به زمين نشانده شد، مشخص شد که اين هواپيما از يکي از پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان پرواز کرده و در روزهاي اخير نيز يک جاسوس آمريكا که سابقه حضور در پايگاه نظامي بگرام دارد، با هوشياري سربازان اطلاعاتی ایران شناسايي و دستگير شد.
ايران به زمين نشانده شد، مشخص شد که اين هواپيما از يکي از پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان پرواز کرده و در روزهاي اخير نيز يک جاسوس آمريكا که سابقه حضور در پايگاه نظامي بگرام دارد، با هوشياري سربازان اطلاعاتی ایران شناسايي و دستگير شد.

رييس ستاد افغانستان وزارت خارجه اظهار كرد: منابع خبري در پاکستان گزارش کرده‌اند که بعد از اين حادثه، رييس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا "سيا" در مدت ۷۲ ساعت، ۳ بار به پايگاه نظامي آمريکا در بگرام سفر کرده است. وقوع اين حوادث نشان مي‌دهد که پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان نه تنها کمکي به حفظ و تقويت امنيت در اين کشور نکرده بلکه به يک تهديد جدي امنيتي ـ‌ اطلاعاتي براي کشورهاي منطقه به ويژه همسايگان افغانستان تبديل شده‌اند.

او افزود: بدون ترديد نيروهاي نظامي ـ اطلاعاتي آمريکا براي انجام عمليات عليه کشورهاي منطقه نه تنها از دولت افغانستان اجازه نمي‌گيرند، بلکه آنان را در جريان امر نيز قرار نمي‌دهند که البته اين رويه نقض آشکار حاکميت ملي يک کشور مستقل تلقي مي‌شود.

اين مقام وزارت خارجه تاكيد كرد: تجاوز هواپيماي جاسوسي و دستگيري مامور اطلاعاتي آمريکا، ديدگاه هميشگي ايران مبني بر اين که پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان يک تهديد جدي براي امنيت منطقه است را مورد تاييد قرار داده است. اين اقدام دولت آمريکا يکي از مصاديق نقض قوانين و مقررات بين‌المللي است
اينک جامعه بين‌الملل و به ويژه کشورهاي منطقه که در معرض تهديد اين پايگاه‌ها هستند، بايد در مخالفت با حضور پايگاه‌هاي آمريکا در افغانستان، تدابير لازم را براي ايجاد امنيت پايدار در منطقه اتخاذ كنند.
و ثابت کرد که بدون برچيده شدن پايگاه‌هاي نظامي آمريکا در افغانستان، امنيت و آرامش در منطقه در معرض تهديد خواهد بود.

ايران تهديد پايگاه‌هاي آمريکا نسبت به کشورهاي منطقه را بارها در مجامع مختلف از جمله کنفرانس "بن ۲" مطرح و تاکيد كرده که قبل از هر تلاش بين‌المللي براي ايجاد امنيت در افغانستان، نخست بايد تکليف پايگاه‌هاي نظامي بيگانگان در افغانستان را روشن کرد.

اينک جامعه بين‌الملل و به ويژه کشورهاي منطقه که در معرض تهديد اين پايگاه‌ها هستند، بايد در مخالفت با حضور پايگاه‌هاي آمريکا در افغانستان، تدابير لازم را براي ايجاد امنيت پايدار در منطقه اتخاذ كنند. البته دولت افغانستان و مجلس اين کشور که قرار است امضاي پيمان استراتژيک افغانستان با آمريکا را مورد بررسي قرار دهد نيز وظيفه‌اي سنگين براي دفاع از حاکميت ملي خود و جلب اعتماد کشورهاي منطقه بر عهده دارند.
Share/Save/Bookmark