آشفتگی مدیریتی و فقدان مدیریت، علت بحران اخیر "بی بی سی" است
جمعه ۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۲۸
کد مطلب: 7859
گزارشگر :
 
آشفتگی مدیریتی و فقدان مدیریت، علت بحران اخیر "بی بی سی" است
یک گزارش تهیه شده درباره مشکلات و نابسامانی های اخیر بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی بی سی)، به این نتیجه رسیده است که آشفتگی مدیریتی و فقدان رهبری موثر از جمله عوامل بروز این بحران ها بوده است.
یک گزارش تهیه شده درباره مشکلات و نابسامانی های اخیر بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی بی سی)، به این نتیجه رسیده است که آشفتگی مدیریتی و فقدان رهبری موثر از جمله عوامل بروز این بحران ها بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا نتایج این گزارش که طی سه ماه گذشته و به سرپرستی "نیک پولارد" رییس سابق شبکه "اسکای نیوز" تهیه شده است، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با حضور مدیران ارشد "بی بی سی" اعلام شد.

تمرکز اصلی تهیه کنندگان این گزارش بر روی یکی از برنامه های تحقیقی مشهور "بی بی سی" به نام "نیوز نایت" بوده که دو مستند آن در مورد موضوع سوءاستفاده های جنسی طی ماه های اخیر جنجال آفرین بوده است.

در گزارش تهیه شده درباره مشکلات ˈبی بی سیˈ، با اشاره به عدم پخش یک گزارش مهم برنامه ˈنیوز نایتˈ درباره فساد اخلاقی ˈجیمی ساویلˈ از مجریان مشهور ˈبی بی سیˈ، آمده است: میزان آشفتگی و بی برنامه گی، بسیار گسترده تر از آن چیزی بود که در نگاه اول به چشم می آمد.

گزارش افزوده است: تصمیم ˈبی بی سیˈ برای عدم پخش و بایگانی کردن برنامه نیوزنایت درباره ˈجیمی ساویلˈ، تصمیمی مخدوش و معیوب بوده، هرچند که به نظر می رسد این تصمیم با نیت خیر گرفته شده بود.

تهیه کنندگان گزارش در عین حال به این نتیجه رسیده اند که مقامات ˈبی بی سیˈ در این موضوع لاپوشانی نکرده اند و تصمیم عدم پخش گزارش مذکور توسط سردبیر و مسئولان برنامه ˈنیوز نایتˈ اتخاذ شده بود.

در بخش دیگری از این گزارش به پخش برنامه دیگری از ˈنیوزنایتˈ در ماه گذشته و متهم کردن اشتباهی یکی از اعضای مجلس اعیان انگلیس به نام لرد ˈمک آلپاینˈ به سوءاستفاده جنسی از کودکان در دهه های گذشته اشاره شده و آمده است: پخش چنین اتهاماتی بدون انجام تحقیقات مناسب یک اشتباه بزرگ بود که از ناکامی در تعقیب مناسب اصول سردبیری ˈبی بی سیˈ ناشی شد.

پخش این برنامه در اواخر ماه گذشته، جنجال بزرگی را به پا کرد و بحران قبلی این بنگاه را تشدید نمود، به نحوی که در نهایت باعث استعفای ˈجورج انتویستلˈ مدیرکل تازه منصوب شده ˈبی بی سیˈ از سمت خود شد. انتویستل تنها ۵۴ روز ریاست ˈبی بی سیˈ را برعهده داشت.

بنگاه ˈبی بی سیˈ ضمن عذرخواهی رسمی از لرد مک آلپاین مجبور شد مبلغ ۱۸۵ هزار پوند نیز به عنوان خسارت به این عضو مجلس اعیان انگلیس بپردازد.

همزمان با انتشار گزارش تحقیقی درباره مشکلات ˈبی بی سیˈ، لرد کریس پاتن رییس هیات امنا و ˈتیم دیویˈ مدیرکل موقت ˈبی بی سیˈ اعلام کردند که از یافته های این گزارش استقبال می کنند و همه تلاش خود را برای اجرای پیشنهادات ارائه شده به کار خواهند گرفت.

مدیرکل ˈبی بی سیˈ گفت: تیم سردبیری برنامه ˈنیوزنایتˈ تغییر می کند و سردبیر و معاون سردبیر جدیدی برای این برنامه معرفی خواهد شد.

همچنین ˈاستیو میچلˈ معاون بخش خبر ˈبی بی سیˈ در سال آینده میلادی بازنشسته می شود ولی ˈهلن بادنˈ مدیر بخش خبر که ماه گذشته بطور موقت کنار گذاشته شده بود، می تواند به سر کار خود بازگردد.

تیم دیوی گفت: بحران های اخیر در ˈبی بی سیˈ قطعا به اعتبار آن لطمه زده و باعث کاهش اعتماد عمومی به برنامه های ˈبی بی سیˈ شده است.

وی افزود: با این وجود هنوز اعتماد به ˈبی بی سیˈ در مقایسه با دیگر شبکه ها بالا است ولی ما نباید به این راضی باشیم بلکه باید برای جلب مجدد اعتماد مخاطبان، بطور ۲۴ ساعته تلاش کنیم.

بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی بی سی) طی ماه های اخیر با بحران بزرگی مواجه شده و بر اساس گزارش منابع مختلف هر روز بیش از گذشته از اعتبار آن نزد مخاطبان کاسته می شود.

برنامه های تحقیقی ˈبی بی سیˈ که زمانی به عنوان ویترین این بنگاه و یکی از نقاط قوت آن به شمار می رفت، اخیرا بلای جانش شده است، به گونه ای که پس از دو گاف بزرگ و جنجال خبری در ماههای اخیر، همه تحقیقات جاری برنامه مشهور ˈنیوز نایتˈ به حالت تعلیق درآمد.

برنامه ˈنیوز نایتˈ سال گذشته و زمانی که یک برنامه تحقیقی را در مورد سوءاستفاده های جنسی ˈجیمی ساویلˈ یکی از مجریان مشهور ˈبی بی سیˈ در دهه های گذشته آماده کرده بود، با توصیه برخی از افراد، پخش این برنامه را متوقف کرد.

پس از افشای فساد اخلاقی گسترده ˈجیمی ساویلˈ، بنگاه ˈبی بی سیˈ به دلیل عدم پخش برنامه تحقیقی خود درباره فساد این مجری سابق بشدت مورد انتقاد قرار گرفت و حتی مدیرکل ˈبی بی سیˈ نیز پذیرفت که جلوگیری از پخش این برنامه اشتباه بوده و به اعتبار ˈبی بی سیˈ لطمه جدی زده است.

در حالی که تحقیقات گسترده درباره فساد اخلاقی ˈجیمی ساویلˈ و اتهام لاپوشانی اخبار و گزارش های این فساد توسط مقامات ˈبی بی سیˈ در دست انجام بود، برنامه ˈنیوز نایتˈ ماه گذشته یک برنامه به اصطلاح تحقیقی دیگر درباره آزار و اذیت و سوءاستفاده جنسی از کودکان توسط برخی از مقامات و سیاستمداران سابق پخش کرد.

در این برنامه برخی از سیاستمداران حزب محافظه کار در دوران مارگارت تاچر متهم به سوءاستفاده جنسی از کودکان بی سرپرست شده بودند.

در پی پخش این برنامه و مختصاتی که برخی از قربانیان درباره سیاستمدار مورد نظر داده بودند، شبکه های اجتماعی و سپس رسانه های رسمی از لرد ˈمک آلپاینˈ از اعضای باسابقه حزب محافظه کار و عضو فعلی مجلس اعیان به عنوان فرد مورد نظر نام بردند.

لرد مک آلپاین بلافاصله اتهامات مطرح شده در برنامه تلویزیونی ˈبی بی سیˈ را قاطعانه تکذیب کرد و گفت که طرح چنین اتهامات مخرب و افترا آمیزی درباره وی کاملا بی اساس است.

پس از تکذیب گزارش ˈبی بی سیˈ توسط لرد مک آلپاین و مسجل شدن اشتباه ˈبی بی سیˈ و یکی از قربانیان کودک آزاری در شناسایی عامل کودک آزاری، بی بی سی و مدیرکل آن رسما عذرخواهی کردند ولی فشارها از سوی محافل سیاسی و رسانه ای و افکار عمومی انگلیس ادامه یافت تا اینکه انتویستل مجبور به کناره گیری شد.

بنگاه ˈبی بی سیˈ که با بودجه عمومی و از طریق پول مالیات دهندگان اداره می شود، از چند جهت تحت فشار قرار گرفته بود. از یک طرف، افشای سوءاستفاده های جنسی یکی از مجریان مشهور آن از زنان و کودکان طی ۴۰ سال و عدم شناسایی و برخورد با وی باعث بی آبرویی آن شد و از طرف دیگر پخش و یا عدم پخش به موقع و مناسب برنامه های تحقیقی درباره کودک آزاری، بشدت اعتبار آن را نزد افکار عمومی کاهش داد.

برخی صاحب نظران امور رسانه در انگلیس معتقدند که ساختار اداری و مدیریتی ˈبی بی سیˈ کهنه شده و برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در آینده این ساختار باید کاملا دگرگون شود.
Share/Save/Bookmark