طبق اسناد بی بی سی؛
آیا گوانتانامویی دیگر در راه است؟ + فیلم
جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب: 9659
گزارشگر : رسانه ایران
 
نیروهای انگلیسی در افغانستان بیش از ۸۰ شهروند افغان را بدون محاکمه در بازداشتگاه پایگاه نظامی باستیون در خاک افغانستان زندانی کرده اند. برخی از آنها 14 ماه است که بدون رعایت حقوق قانونی شان در بازداشتند.
به گزارش رسانه ایران به نقل از بی بی سی بر اساس اسنادی که این سازمان به دست آورده، نیروهای انگلیسی در افغانستان بیش از ۸۰ شهروند افغان را بدون محاکمه یا تفهیم اتهام در زندان پایگاه نظامی باستیون (Bastion)، بزرگ ترین قرارگاه نظامی انگلیس در خاک افغانستان، در ولایت هلمند حبس کرده اند.

وکلای انگلیسی ۸ نفر از این افراد می گویند بعضی از موکلانشان ۱۴ ماه است که در بازداشتند، بدون اینکه حقوق قانونی آنها رعایت شود.

دولت افغانستان با غیرقانونی توصیف کردن این بازداشت ها، خواهان تحویل این افراد به مقام های قضایی شده.

۸ نفر از این بازداشت شدگان به دادگاه های انگلیسی شکایت کرده اند و قانونی بودن بازداشتشان را زیر سؤال برده اند. آنها هنگام عملیات نظامی و حمله نیروهای انگلیسی به روستاها در ولایت قندهار و هلمند دستگیر شده اند. 


در حالی که فیل شاینر، وکیل بازداشت شدگان این بازداشتگاه را مخفی نگه داشته شده از پارلمان انگلیس می داند، وزیر دفاع انگلیس، فیلیپ هموند آن را رد کرده و گفته دولت قبلی و فعلی، پارلمان را از وجود این بازداشتگاه خبر کرده اند. 

دانلود
Share/Save/Bookmark