نقض حقوق بشر در زندان های کالیفرنیا
سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۱:۳۸
کد مطلب: 3105
نقض حقوق بشر در زندان های کالیفرنیا
او را در یک وان آب جوش گذاشتند که به گفته وکیل این زندانی دمای ۷۰ درجه بالای صفر داشت. زمانی که این زندانی از این وان آب جوش به بیرون آورده شد، پوست بدنش همچون باقی مانده‌های آتشفشان گداخته شده بود.
مقامات آمریکایی در حالی از شرایط حقوق بشر در کشورهای مختلف انتقاد می کنند که با بررسی‌های بیشتر می توان نشانه‌های گوناگونی را از نقض حقوق بشر در آمریکا یافت کرد. از جمله نمونه‌های این نقض حقوق بشر شرایط غیرانسانی حاکم در زندان‌های کالیفرنیا است.

به گزارش رسانه ایران، وبسایت الف در این زمینه به نقل از گلوبال ریسرچ خبر می دهد که اخیرا
در این حکم آمده است: برای چندین سال شرایط این زندان‌ها در کالیفرنیا از حداقل تمهیدات لازم برای رعایت حقوق زندانیان هم برخوردار نبوده است.
دادگاه عالی در آمریکا طی حکمی اعلام داشته شرایط زندان‌های کالیفرنیا قانون مربوط به منع خشونت و بدرفتاری با زندانیان را نقض کرده و به مقامات این زندان دستور داده شده تا شمار زندانیان را از ۱۴۰ هزار تن به ۳۰ هزار تن کاهش دهند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی عنوان کرد: مقامات ارشد ایالتی در کالیفرنیا به مقامات این زندان‌ها دستور داده‌اند که دو سال برای بهبود شرایط این زندان زمان دارند.

البته موضوع نقض حقوق بشر در زندان کالیفرنیا فقط به شمار بیش از حد زندانیان محدود نمی‌شود بلکه موضوع مهمتر رفتارها و خشونت‌های غیرانسانی با زندانیان در این زندان‌ها است.

مدت ها است که این زندان‌ها به زندان‌های مخوف در آمریکا شهرت یافته‌اند و سوءرفتارها و خشونت با زندانیان در چند سال اخیر در این زندان گزارش شده است.

یکی از نمونه‌های این رفتارهای خشونت آمیز در مورد یک زندانی به نام "واگن دورتچ" که سابقه مشکلات روحی- روانی نیز داشته، بوده است.

این زندانی که
برای نمونه گزارش شده است که در یکی از زندان‌های کالیفرنیا یک زندانی به دلیل تاخیر در مداوایش جان خود را از دست داده است.
به اتهام یک سرقت بزرگ دستگیر و محکوم شده به دلیل شرایط نامساعد زندان و حبس طولانی در سلول انفرادی برای مدت زیاد مشکلات روحی- روانی‌اش وخیم شده بود. این زندانی که یک بیمار محسوب می شد به دلیل شرایط نامساعد زندان از شب ادراری رنج می برد.

در یکی از گزارش‌های محرمانه این زندان که اخیرا افشا شده آمده است که این بیمار برای نمونه به حمام برده شده بود در حالی که دستانش پشت سرش قفل بودند. او را در یک وان آب جوش گذاشتند که به گفته وکیل این زندانی دمای ۷۰ درجه بالای صفر داشت. زمانی که این زندانی از این وان آب جوش به بیرون آورده شد، پوست بدنش همچون باقی مانده‌های آتشفشان گداخته شده بود. در نهایت این زندانی از فرط ناتوانی بیهوش می شود و به اتاق اضطراری منتقل می شود. این زندانی مدتی را در کما به سر برد و برای مدتی عملا در بدنش هیچ نشانی از زندگی وجود نداشت.

این تنها یک نمونه از رفتارهای غیرانسانی با زندانیان
برخی از مقامات پرونده زندان‌های کالیفرنیا از افزایش خودکشی‌ها در این زندان‌ها پرده برداشتند و اعلام کردند که درصد خودکشی‌ها در این زندان‌ها ۸۰ درصد بیشتر از حد معمول زندان‌های دیگر است.
در زندان‌های کالیفرنیا بوده است.

در این زندان‌ها گزارش هایی نیز در مورد شکنجه، تجاوز، حبس چند نفر در یک سلول بسیار کوچک و سلول‌های انفرادی تاریک منتشر شده است.

این دادگاه عالی در آمریکا در نتیجه طی حکمی دستور داد شرایط زندان‌ها در کالیفرنیا بهبود یابند. در این حکم آمده است: برای چندین سال شرایط این زندان‌ها در کالیفرنیا از حداقل تمهیدات لازم برای رعایت حقوق زندانیان هم برخوردار نبوده است.

از جمله دیگر موارد نقض حقوق بشر در این زندان‌ها می توان به رفتارهای نامناسب با بیمارانی که شرایط جسمانی مساعدی نداشتند، اشاره کرد.

برای نمونه گزارش شده است که در یکی از زندان‌های کالیفرنیا یک زندانی به دلیل تاخیر در مداوایش جان خود را از دست داده است.

یک زندانی دیگر به دلیل تنگی نفس و عدم مراجعه پزشک جان سپرده است.

برخی از مقامات پرونده زندان‌های کالیفرنیا از افزایش خودکشی‌ها در این زندان‌ها پرده برداشتند و اعلام کردند که درصد خودکشی‌ها در این زندان‌ها ۸۰ درصد بیشتر از حد معمول زندان‌های دیگر است.

از جمله اینکه بیشترین رفتارهای خشونت آمیز با سیاه پوستان در این زندان ها بوده است. در آمریکایی که مقاماتش از این کشور به عنوان مهد آزادی و برابری یاد می کنند، اقلیت‌ها و سیاه پوستان بیشتر از سفیدپوستان زندانی هستند.
Share/Save/Bookmark