اسرائیل: کانال الجزیره حق فعالیت ندارد
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 41187
اسرائیل: کانال الجزیره حق فعالیت ندارد
دولت اسرائیل اعلام کرد که دفاتر شبکه خبری الجزیره را در سراسر اسرائیل می‌بندد. پیش از این ۴ کشور عربی مخالف قطر "الجزیره" را از فعالیت منع کرده بودند با این استدلال که این کانال از تروریسم حمایت و خشونت را تشویق می‌کند.

به گزارش رسانه ایران، ایوب قرا، وزیر ارتباطات اسرائیل، روز یکشنبه (۶ اوت / ۱۵ مرداد) اعلام کرد که کشورش از فعالیت کانال خبری الجزیره، وابسته به قطر، جلوگیری می‌کند.

قرا بنگاه خبری الجزیره را مبلغ تروریسم و افکار افراطی دانست. او استدلال کرد که "کشورهای عرب میانه‌رو" نیز به اقدامی مشابه دست زده‌اند. او گفت اسرائیل قصد دارد روابط خود را با کشورهایی که با قطر قطع رابطه کرده‌اند، گسترش دهد.

وزیر ارتباطات اسرائيل همچنین گفت جواز خبرنگاری همکاران الجزیره لغو می‌شود و آنها از این پس حق ندارند در اسرائیل فعالیت کنند. به گفته او پارلمان اسرائیل به زودی قانونی در این مورد تصویب خواهد کرد.

او همچنین اطلاع داد که از شبکه‌های کابلی و ماهواره‌ای خواسته شده که از دادن خدمات به کانال الجزیره خودداری کنند تا از پخش این کانال خبری نیز در اسرائيل جلوگیری شود.

به تازگی ۴ کشور عرب، عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین، به موازات قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی با قطر، از فعالیت الجزیره در کشورهای خود جلوگیری کردند. اردن نیز فعالیت الجزیره را منع کرده است.

"تهمت‌های مشابه"
ولید عمری، سرپرست دفتر الجزیره در بیت‌المقدس، گفت اسرائیل برای جلوگیری از فعالیت الجزیره درست به همان تهمت‌هایی دست زده که ۴ کشور عربی مخالف قطر اقامه کرده‌اند.

بنا به گزارش الجزیره، دولت اسرائيل این کانال خبری را به "توجیه تروریسم، تبلیغ برای داعش" متهم کرده است.

در روزهای گذشته بنیامین نتانیاهو به بستن کانال الجزیره تهدید کرده بود.
Share/Save/Bookmark