۳
تحلیل اشتباه بی‌بی‌سی در مورد شبکه‌های اجتماعی
سه شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: 26607
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
این تحلیل با توجه به بدلی که بی‌بی‌سی از شبکه های اجتماعی به اشتباه در ذهن مخاطب بوجود آورده قابل‌اعتماد نبوده و دلیلی است برای انجام یک عملیات فریب رسانه‌ای.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

دور آخر مذاکرات هسته‌ای ایران که گمان می‌رفت هفته گذشته به پایان برسد همچنان ادامه دارد. باوجوداینکه موضوع هسته‌ای برای برخی از سیاستمداران بحث داغ این روزها است، ازجمله توئیت آقای روحانی و موشن گرافی نتانیاهو در صفحه رسمی نخست‌وزیری اسرائیل، بی‌بی‌سی به واکنش جامعه و جوانان در شبکه‌های اجتماعیِ فیس‌بوک و توئیتر و گوگل پلاس پرداخته است اما بی‌بی‌سی اشاره‌ای به شبکه‌های اجتماعی موبایل در ایران نکرده است.

ازنظر بی‌بی‌سی در روزهای اخیر مسائل اجتماعی دیگری توجه کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرده‌ : ورود زنان به ورزشگاه و دیدن بازی والیبال، قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در تمام ایالت‌های آمریکا و برنامه تلویزیونی ماه‌عسل که امسال هم مثل سال‌های گذشته در طول ماه رمضان از شبکه سه تلویزیون ایران پخش می‌شود.

'فرن تقی زاده' کارشناس بی‌بی‌سی با نشر مطلبی با عنوان « #هسته‌ای؛ هشتگی که داغ نشد» در وب‌سایت این شبکه بعد از مطرح کردن بحث‌های انجام‌گرفته بین کاربران در فیس‌بوک و توئیتر و گوگل پلاس پیرامون تک‌تک موضوعات فوق، همه این اتفاقات اجتماعی را در حالی در شبکه‌های اجتماعی پررنگ کرده که معتقد است مذاکرات هسته‌ای ایران در وین در جریان است و بحث‌ها پیرامون موضوعات مرتبط با توافق هسته‌ای بین جامعه و جوانان در شبکه‌های اجتماعی داغ نیست درحالی‌که واقعیت موجود در فضای شبکه‌های اجتماعی چیز دیگری است و جامعه ایرانی که همواره در سال‌های اخیر فعالیت‌های اجتماعی‌شان علاوه بر حضور در فضاهای حقیقی از قبیل دانشگاه‌ها، مساجد، گردهمایی‌های سیاسی و غیره بوده، در شبکه‌های اجتماعی مجازی هم حضوری چشمگیر داشته‌اند. مصداق این گفته هم حضور سیل‌آسای مردم در عزای مرتضی پاشایی بود که از فراخوانی بوجود آمد که در شبکه‌های اجتماعی موبایل به اشتراک گذاشته‌شده بود.


در پایان با توجه عدم فراگیر بودن شبکه‌هایی همچون توئیتر در جامعه ایران و روند رو به رشد رغبت جامعه ایرانی به شرکت و همرسانی مطالب در شبکه‌های اجتماعی موبایل از قبیل تلگرام، تانگو و ... و با توجه به عدم دسترسی کارشناسان بی‌بی‌سی به حضور در گروه‌های ایجادشده در این شبکه‌ها که معمولاً توسط خود اعضای جامعه ایجاد و مدیریت می‌شوند و همواره موضوعات داغ سیاسی مانند مذاکرات هسته‌ای پیوسته در آن‌ها در جریان است و با استقبال کم‌نظیر جوانان روبرو بوده، این تحلیل بی‌بی‌سی هم قابل‌اعتماد نبوده و دلیلی بر مبدل سازی این رسانه از شبکه‌های اجتماعی برای انجام یک عملیات فریب رسانه‌ای در اذهان مخاطب می‌باشد.
Share/Save/Bookmark
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۱۷ ۰۸:۰۰:۴۱
خودمون رو گول نزنیم
بحث هایی که توی شبکه های اجتماعی داخل ایران میشه اکثرا غیر کارشناسی و بیهوده هست و فقط وقت آدم رو حدر میده!
تحلیل شما هم خیلی مسخره ست (7826)
 
قاسم
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۵:۴۰:۰۷
به نظرم داری به جوانان بی احترامی می کنی.توی موضوعات سیاسی فهمیده تر این حرفها هستند (7834)
 
جاوید
۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۵:۳۲:۴۷
قبول دارم بحثهایی که در داخل گروههای موبایل در حوزه های دوستی و دختر پسر و... میشه واقعا مسخره است ولی در موضوعات سیاسی مثل مذاکرات هسته ای انصافا دقیق و به منزله چکیده سنجش افکار جوانان هست. مطلب بالا حاوی تحلیل جالبی بود.ندیده بودم کسی به این بعد شبکه های اجتماعی در BBC پی ببره (7833)