آیا حضور جنگنده روسی در ایران نقض "نه شرقی نه غربی" است؟
يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: 37597
آیا حضور جنگنده روسی در ایران نقض "نه شرقی نه غربی" است؟
طبیعتا اینکه کسی سوخت گیری یا بار زدن مهمات در پایگاه همدان را مصداق ایجاد و استقرار پایگاه نظامی روسیه در ایران بداند، مانند این مسئله خواهد بود که سوخت گیری و تعمیرات خودروهای بنز در کشورمان را مصداق ایجاد نمایندگی رسمی و مرکز شرکت مرسدس بنز در کشورمان معرفی کنیم.

به گزارش رسانه ایران، به دنبال انتشار خبر حضور جنگنده های روسی در پایگاه نوژه همدان برای سوختگیری و شارژ بمب افکن های سوخو، رسانه های مختلف فارسی زبان با استناد به اصل ۱۴۶ قانون اساسی ایران، آن را اقدامی غیر قانونی نامیدند.

اصل ۱۴۶ قانون اساسی می گوید: استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده های صلح آمیز باشد ممنوع است.

اما چیزی که در این ماجرا روی داده این است تعدادی از جنگنده های روسی در پایگاه شکاری همدان (نوژه) موقتاً مستقر شده اند تا جهت سوختگیری و شارژ تسلیحاتی بمب افکن ها در عملیات علیه تروریسم در سوریه شرکت کنند.

آنچه که قانون اساسی اشاره کرده ایجاد پایگاه نظامی برای نیروی نظامی یک کشور خارجی در خاک ایران است. یعنی آنچه که در کره جنوبی، ژاپن، آلمان، کویت، بحرین و قطر وجود دارد و پایگاه هایی در این کشورها، در اختیار کامل نیروهای نظامی خارجی است اما پایگاه هوایی نوژه همدان در اختیار نیروی هوایی ارتش ایران است و روس ها صرفاً اجازه یافته اند تحت نظارت فرماندهی این پایگاه از آن استفاده کنند.

اما پس از اعلام مواضع رییس مجلس شورای اسلامی و چند تن دیگر از مقامات ایران، و ناامیدی این رسانه ها از غیر قانونی نامیدن حضور جنگنده های روس در ایران، نقض شعار" نه شرقی و نه غربی " را نمونه آشکار برگشت جمهوری اسلامی از اصلی ترین موضع در دیپلماسی خارجی عنوان کردند.

محسن میلانی، یکی از تحلیلگران رسانه های فارسی زبان، اولین فردی بود که در هفته گذشته موضوع نقض شعار " نه شرقی و نه غربی " را هم در صدای آمریکا و هم در BBC فارسی مطرح کرد.( خبر مربوطه را اینجا ببنید ) اگرچه این طرح موضوع در هفته گذشته، زیاد مورد استقبال رسانه های فارسی زبان قرار نگرفت، ولی پس از ناکامی این رسانه ها در غیر قانونی نامیدن حضور جنگنده های روسی در ایران، شبه نقض شعار " نه شرقی و نه غربی " بسیار مورد توجه قرار گرفت.

BBC فارسی در یکی از بخش های خبری با دعوت از فرزین ندیمی، تحلیلگر امور دفاعی در آمریکا، با پیش فرض اینکه حضور چند جنگنده نظامی روسی در ایران به معنای " پایگاه نظامی روس ها در همدان " است، از وی درباره نقض شعار " نه شرقی نه غربی " و پیامد های آن پرسید.

فیلم

ندیمی در پاسخ اظهار داشت که روح این شعار کم رنگ تر می شود، برای اینکه روح شعار نه شرقی و نه غربی، در عدم وابستگی به کشورهای غربی وشرقی هست، درست است که ما به کشور روسیه وابسته نشده ایم ولی از امکاناتی استفاده می کنیم ( در سوریه ) که خود ایران امکانش را ندارد، به همین جهت نمی شود به این شعار متکی بود."

فارغ از اظهارات متناقض تحلیلگر BBC، حضور جنگنده های نظامی روسیه برای سوختگیری در ایران هیچگاه به منزله نقض شعار " نه شرقی و نه غربی " ( عدم وابستگی به شرق و غرب ) نیست؛ بلکه بالعکس، این روسیه است که به دلیل ضعف نظامی خود، برای حمله به مواضع دشمن مشترک در سوریه، نیازمند کمک ایران است.

همچنین طبیعتا اینکه کسی سوخت گیری یا بار زدن مهمات در پایگاه همدان را مصداق ایجاد و استقرار پایگاه نظامی روسیه در ایران بداند، مانند این مسئله خواهد بود که سوخت گیری و تعمیرات خودروهای بنز در کشورمان را مصداق ایجاد نمایندگی رسمی و مرکز شرکت مرسدس بنز در کشورمان معرفی کنیم.

حسین کنعانی مقدم، تحلیلگر مسائل نظامی درباره شبه "پایگاه نظامی روسی" و حضور جنگنده های روسی در همدان به خبرنگار آناتولی در تهران گفت: "این مکان در اختیار ایران است و پایگاه نظامی روسیه نیست و تمامی بمب افکن های روسیه با کنترل عملیاتی ایران و پرواز خلبانان ایرانی فعالیت می کنند و همه پشتیبانی در اختیار ایران است".

عملیاتی که سه شنبه آغاز شد، پیش از این بی سابقه بود. ایران به جنگنده هایی روسی اجازه داد تا از پایگاه هوایی واقع در سرزمین آن پرواز کرده و برای انجام عملیات به سوی سوریه بروند. این عملیات بدون کمترین توجهی به آمریکا انجام شد. استفاده از پایگاه نوژه در ۱۷۵ مایلی جنوب غرب تهران می تواند هشداری به اوباما باشد مبنی بر این که اگر واشنگتن با مسکو همکاری نکند، روسیه به سمت ایران حرکت می کند.

همچنین باید در نظر داشت که همکاری استراتژیک ایران و روسیه در مسائل نظامی، باعث وحشت برخی از کشورهای عرب منطقه شده است. حال آنکه ترکیه نیز روابط خود را با مسکو بهبود بخشیده و از موضع گیری های پیشین نسبت به سوریه عقب نشینی کرده و این تنها عربستان سعودی است که از تروریست ها و مخالفان بشار اسد در سوریه حمایت می کند.
Share/Save/Bookmark