چرایی قمار BBC بر سر حیثیت رسانه ای خود؛
شبکه من و تو علت بی توجهی به کشتار مردم فوعه و کفریا را لو داد
دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱
کد مطلب: 40511
مولف : سامان شیرکوه
 
شبکه من و تو علت بی توجهی به کشتار مردم فوعه و کفریا را لو داد
به راستی چه عاملی سبب شده رسانه هایی مانند BBC بر سر حیثیت رسانه ای خود در ماجرای کشتار تروریستی مردم فوعه و کفریا دست به قمار بزنند؟ این پرسشی است که شبکه «من و تو»، ناخواسته، پاسخ آن را لو داده است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
مقایسه میان عملکرد رسانه های غربی و به ویژه BBC در دو حادثه در سوریه، یکی حادثه انتشار گازهای شیمیایی در شهرک خان شیخون در استان ادلب و دیگری حادثه انفجار در نزدیکی اتوبوس های حامل ساکنان فوعه و کفریا در منطقه الراشدین، آشکارا نشان می دهد که در رسانه ها ژست های سیاسی-تبلیغاتی بر استانداردهای حقوق بشری غلبه یافته است.

این تفاوت در خبررسانی و تحلیل ها و حمایت های رسانه ای درباره این دو حادثه در سوریه آن قدر آشکار بوده که برای هر مخاطبی قابل درک باشد. اما نکته مهمتر، دریافت و فهم علت این رفتار متناقض رسانه ای در غرب است. اینکه چرا BBC برای حادثه شیمیایی خان شیخون سنگ تمام می گذارد اما برای فاجعه کشتار مردم بی گناه فوعه و کفریا، نه؟ به راستی چه عاملی سبب شده رسانه هایی مانند BBC بر سر حیثیت رسانه ای خود دست به قمار بزنند؟ این پرسشی است که شبکه «من و تو» ناخواسته آن را لو داده است.

شبکه من و تو در گزارشی که نه به حادثه تروریستی انفجار اتوبوس های حامل مردم فوعه و کفریا و کشته شدن مردم بی گناه، بلکه به انتقال مردم ساکن بخش های فوعه و کفریا پرداخته، از خطرآفرینی این انتقال برای رژیم اسرائیل گفته و گفته که انتقال ساکنان این مناطق به اطراف دمشق، که عمدتا شیعه هم هستند، موجب تقویت جمعیت شیعیان در نزدیکی مرزهای اسرائیل خواهد شد و برای امنیت رژیم اسرائیل مشکل ساز است.

ساکنان شهرک های فوعه و کفریا، از آغاز بحران و جنگ در سوریه، در محاصره تروریست ها و نیروهای مخالف دولت سوریه قرار گرفت و همواره در مورد وضعیت ناگوار مردم آن مناطق و احتمال بروز فاجعه انسانی در اثر محاصره، هشدار داده شد. با این حال، رسانه های غربی، از جمله BBC و شبکه «من و تو» به آن نپرداختند و وخامت وضعیت را نشان ندادند. اکنون نیز بی آنکه توجهی به کشتار تروریستی مردم این مناطق داشته باشند، از خطر انتقال ساکنان فوعه و کفریا برای رژیم اسرائیل می گویند. این یعنی آنچه برای این رسانه ها مهم است امنیت رژیم اسرائیل است و نه حقوق بشر و جان مردم سوریه.

آنچه برای رسانه های غربی مهم است، اسرائیل است؛ حتی اگر مجبور به قمار بر سر حقوق بشر و حیثیت رسانه ای خود باشند.
Share/Save/Bookmark