پیرامون بحثی که در VOA درباره داعش شد;
بنیادگرای افراطی یا رزمندگان اسلام؟
سه شنبه ۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب: 36291
شبکه صدای آمریکا که در گذشته درباره اخبار پیرامون داعش، از این گروه تروریستی با واژههایی خاص همچون رزمندگان اسلام استفاده می کرد، اکنون در برنامه افق نو به بحثی در این باره پرداخته که چه واژه ای به صورت علمی درباره این گروه جایز است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

برنامه افق نو مورخه 27 خردادماه که با اجرای سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا ،محمد منظرپور، روی آنتن رفت، به بهانه حمله به کلوپ همجنسگرایان در اورلاندو آمریکا به بحث درباره دایره ایدئولوژیک جریاناتی مانند داعش و القاعده پرداخته شد.

یکی از میهمانان این برنامه رسول نفیسی، جامعه شناس بود که نظر وی درباره این بحث ایدئولوژیک و مقایسه ای با عملکرد شبکه صدای آمریکا برای مخاطب قابل تامل است. نفیسی در این برنامه در جواب این سوال مجری که چه اسمی برای گروهی مانند داعش از نظر علمی دقیق تر است، گفته: « من تصور میکنم که بنیادگرای اسلامی خوب باشه. هر چند که بنیادگرایی ریشه در مسیحیت داره .... ولی در اسلام بازگشتی است به یکسری آدای و عادات صحرا نشینی که بسیاری از این موارد هم با خود دیانت اسلام ارتباط چندانی ندارد. و بسیاری از اینها به شریعت بر می خیزد که قسمت مهمی از شریعت هم منبعث از کتاب قرآن نیست بلکه از جاهای دیگه مانند کتب مقدس یهودیت آمده که خود یهودیها هم آن را لغو کردند ودنبال آن نمی روند.»

نفیسی در ادامه گفته که :« آن چیزی که ما آنرا بنیادگرایی اسلامی بنامیم، مشکل دارد اگر هم سلفی تنها بنامیم باز هم مشکل دارد چرا که ما بنیادگرایی شیعی هم داریم مانند حکومت ایران. بنابراین آن چیزی که اوباما از آن احتزاز می کنه و آن رو بنیادگرایی رادیکال می نامه مناسبت داره به خاطر اینکه یک ریاست جمهور مسئول اینطوری حرف میزند و نمی خواهد یک جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیونی را نسبت به خودش بیگانه بکند و به کل اینها توهین بکند بنابراین این واژه از دید سیاسی درست است ولی از دید علمی باید گفت که اینها منبعث از یک نوع برداشت و یک نوع برخورد با اسلام سیاسی شده و دستاویز گروههای قدرت طلب و خشونت خواه هستند و این است که تصور میکنم که اصطلاح بنیادگرای افراطی چندان نابه جا نباشه.»

دانلود

اما تمام این توضیحات در برنامه افق نو صدای آمریکا در حالیست که خود وبسایت این شبکه در اخبار خود در گذشته، از واژه هایی همچون پیکارجویان مسلمان، رزمندگان اسلام و نظامیان مسلمان در مورد گروههایی همچون داعش استفاده کرده است. لازم به یادآوری است که در تیرماه 93 که داعش در پیشروی های خود در خاک سوریه به حدود ارضی این کشور حمله نظامی کرده بود و مناطقی از این کشور را به اشغال هرروزه خود در می آورد، سایت و شبکه تلویزیونی صدای آمریکا در اخباری میدانی خود از این پیشرویها ، از گروه داعش با آوردن واژه های فوق نام می برد.


Share/Save/Bookmark