عذر خواهی تلگرام ، واکنش عجولانه BBC
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴
کد مطلب: 30251
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
مدیر تلگرام در بخش دیگری از بیانیه خود نوشته است: « مقامات ایران روشن کرده اند که اگر کانالها یا بات های پورن در تلگرام در دسترس باشد، این پیام رسان را فیلتر خواهند کرد. اگر تنها نگرانی آنها این مسئله باشد، مشکلی در پیش نخواهد بود چون ما از قبل بیشتر بات ها و کانال های پورن را به دلیل محدودیت های خودمان مسدود کرده ایم و همچنین تلگرام بیشتر کانال های پورن را در داخل و خارج ایران مسدود کرده است. »
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

موضوع جاسوسی در شبکه های اجتماعی داخلی ایران توسط نهادهای حکومتی مقوله ایست که بی بی سی اخیراً به کراّت به آن پرداخته و مثال اخیر آن هم روزهای پایانی مهر ماه بود که شبکه BBC بعد از بازتاب خبر انسداد نرم افزار پیام رسان تلگرام برای لحظاتی کوتاه، به نقل از صفحه توئیتری پاول دوروف مدیر عامل روسی و ساکن اروپای غربی این سیستم پیام‌رسان گفت که پس از رد درخواست همکاری مقام های ایران برای 'جاسوسی بر شهروندان' این کشور، این شبکه برای ساعاتی در ایران مسدود شده است.

هرچند که این ادعای بی بی سی بلافاصله توسط روابط عمومی شرکت مخابرات ایران رد شد و صرفاً بحث ساخت استیکرهای نامناسب جنسی در تلگرام در گذشته و کانال های غیر اخلاقی و مبتذل این سیستم پیام رسان آنلاین در اواخر مهرماه امسال مدّ نظر وزارتخانه ارتباطات و فن آوری اطلاعات بوده است، ولی شبکه بی بی سی با تکیه بر موج حاصل از تشویش هواداران شبکه تلگرام که نگران مسدود شدن آن بودند، از فیلترینگ این سیستم سخن گفته بود و پیش بینی مسدود شدن این شبکه آنلاین را مطرح کرده بود در حالیکه خود پاول دوروف، مدیر سیستم پیام‌رسان تلگرام دیروز 13 آبان ماه گفته که اعلام پیشین او مبنی بر مسدود شدن تلگرام در ایران نادقیق یا دست‌کم عجولانه بوده است و حتی از این بابت عذرخواهی هم کرده است.

مدیر تلگرام در بخش دیگری از بیانیه خود نوشته است: « مقامات ایران روشن کرده اند که اگر کانالها یا بات های پورن در تلگرام در دسترس باشد، این پیام رسان را فیلتر خواهند کرد. اگر تنها نگرانی آنها این مسئله باشد، مشکلی در پیش نخواهد بود چون ما از قبل بیشتر بات ها و کانال های پورن را به دلیل محدودیت های خودمان مسدود کرده ایم و همچنین تلگرام بیشتر کانال های پورن را در داخل و خارج ایران مسدود کرده است. »

آقای دووروف همچنین دربیانیه اش گفته است که کارشناسان تلگرام ادعای مقامات ایران مبنی بر اختلال موقت سه مسیر ارتباطی ایران با وب جهانی (در خلیج فارس، باب المندب و ترکیه) و در نتیجه مختل شدن دسترسی به همه سرویس های غربی از جمله تلگرام را محتمل می دانند و دسترسی به تلگرام هم دوباره برقرار شده است بنابراین بحث کاهش ترافیک در این سیستم پیام رسان که پیشتر بی بی سی به آن دامن زده بود هم منتفی بوده و این وسط فقط صحبتها و پیش بینیهای متناقض شبکه بی بی سی است که باقی مانده اند!

از طرفی پیرامون بحث جاسوسی بر شهروندان ایرانی توسط دولت، آقای دووروف اعتراف کرده که دولت ایران، فرستادن درخواست دسترسی جاسوسی به محتوای پیام های تلگرام را انکار کرده و گفته است که درخواستی که من دریافت کرده بودم تقلبی بوده و به تأیید هیچ مقام بلندپایه ای نرسیده است. بنابراین کاهش ترافیک یا قطع دو ساعته این سیستم در هفته های گذشته که بستری برای شایعه پراکنی بی بی سی در جهت هزینه مقابله با جاسوسی تلگرام در ایران شده بود، نیز قابل استناد نبوده و موجب بر ملا گشتن اهداف فرافکنانه این شبکه شد.
 
و از همه مهمتر ضعفی است که در کشور بریتانیا پیرامون عدم شفافیت در مقررات مربوط به فعالیت تجسسی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور مخصوصاً در اتمسفر حاکم بر شبکه های اجتماعی در فضای اینترنت می باشد آنجا که کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان بریتانیا در گزارشی پیرامون عملکرد این نهادها در گردآوری اطلاعات گفته است که چارچوب قانونی ناظر بر این عملیات در حال حاضر "بیش از حد لازم پیچیده و فاقد شفافیت" است و باید اصلاح شود.

این گزارش شامل تحقیقات کمیته فوق در زمینه تاثیر عملیات نهادهای اطلاعاتی و امنیتی از جمله بر حریم ارتباطات خصوصی شهروندان است. تحقیقات مربوط به این موضوع در سال ۲۰۱۳ و پس از درز اخباری در مورد اقدامات تجسسی نهادهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا (بعد از افشاگریهای ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا) آغاز شده بود. علاوه بر آن افشاگری روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در همان سال هم درباره زیر نظر داشتن کابل های نوری مورد استفاده در ارتباطات بین المللی توسط مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا از موارد مطرح شده بود که سایه جاسوسی این کشور بر مردمش را بیشتر محرز می کرد.

بنابراین جا دارد شبکه BBC به جای هشدار دادن به جامعه ایرانی در باب جاسوسی دولت این کشور بر شهروندانش به نارساییهای قانونی در کشور انگلیس در برخورد با این پدیده بپردازد و همچنین با مرور سابقه جاسوسی در دو کشور انگلیس و آمریکا، بین فارسی زبانان به عنوان یک رسانه نقشی آگاهی بخش داشته باشد نه صرفاً تشویش گر و فرافکنانه ! 
Share/Save/Bookmark