"آنکه میگوید پول مناطق محروم در سوریه خرج شده خائن است"
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 40061
مولف :
 
"آنکه میگوید پول مناطق محروم در سوریه خرج شده خائن است"
انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری)، می‌گوید طی پنج سال گذشته صادرات تجهیزات نظامی به کشورهای خاورمیانه، در مقایسه با دوره مشابه، ۸۶ درصد رشد کرده‌ و کشورهای این منطقه نزدیک به ۳۰ درصد کل وادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال های اخیر، و همزمان با حمایت ایران از کشورهای عراق و سوریه در جنگ با گروهک های تروریستی مانند داعش، جبهه النصره و ...، رسانه های فارسی زبان کشورهای ناتو، برای به چالش کشیدن آزمایش های موشک بالستیک ایران و حمایت ایران از عراق و سوریه، وضعیت ضعیف اقتصادی مناطق محروم و فقیر ایران، برخی مشکلات و بلای طبیعی مانند سیل یا طوفان گرد و خاک در خوزستان و ... را متذکر می شدند و به مخاطبان یادآوری می کردند: «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است!»

اما سوالی که به ذهن می رسد آن است که ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه و جهان، چه مقدار از بودجه خود را صرف تسلیحات نظامی و حمایت از کشورهای جنگ زده منطقه می کند؟

انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری)، می‌گوید طی پنج سال گذشته صادرات تجهیزات نظامی به کشورهای خاورمیانه، در مقایسه با دوره مشابه، ۸۶ درصد رشد کرده‌ و کشورهای این منطقه نزدیک به ۳۰ درصد کل وادرات را به خود اختصاص داده‌اند. [اینجا بخوانید]


بنا بر تازه‌ترین برآورد و تحقیقاتِ «سیپری»، طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، هند در صدر خریداران تجهیزات نظامی قرار دارد و ۱۳ درصد کل صادرات روانه این کشور شده. عربستان سعودی، دومین خریدار تسلیحات در جهان است با ۲۱۲ درصد رشد در پنج سال اخیر، در مقایسه با دوره ۲۰۰۷-۲۰۱۱ میلادی. در قطر رشد درصدی خرید تجهیزات نظامی از عربستان هم بیشتر است.

در این بین اما ایران تنها نزدیک به ۱.۲ درصد از کل واردات در خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌است. روزنامه گاردین می‌گوید مهم‌ترین خرید تسلیحاتی ایران از سال ۲۰۰۷ میلادی به این سو، سامانه روسی اس-۳۰۰ بوده‌است.

گاردین همچنین تاکید دارد که بیش از 50درصد تسلیحات نظامی عربستان را بریتانیا تامین می کند.

در همین راستا، علی علیزاده، تحلیلگر سیاسی مقیم لندن، در واکنش به گزارش اخیر «سیپری» در صفحه توییتر خود، حضور اخیر ترزا می در منطقه و اظهارات ایران هراسانه او را بی ربط با موضوع تجارت اسلحه با عربستان نداست:


او همچنین درباره نقش رسانه های انگلیسی چون BBC، در توجیه حملات نظامی عربستان سعودی به یمن می نویسد:


علیزاده در ادامه توییت هایش در رابطه با موضوع «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!» معتقد است:


ایران برای تسلیحات نظامی خود چه مقدار هزینه می کند؟

اگر چه اخیرا روزنامه انگلیسی اکسپرس و پایگاه «امریکن اینترست» ایران یکی از هشت قدرت نظامی جهان معرفی کردند، اما طبق برآورد «موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک»، ایران حتی در میان 15 کشوری که بیشترین هزینه در زمینه نظامی را در سال 2016 به خود اختصاص داده اند، حضور ندارد.

گزارش موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، علت هزینه کم و راندمان بالای نیروی نظامی ایران را در «زرادخانه موشکهای بالیستیک»، «بهره گیری از تاکتیک های جنگ نامتقارن» و «توسعه صنعت نظامی ایران در ساخت، تعمیر و نگهدار ساز و برگ نظامی» معرفی می کند.

موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، به روال هر ساله، سه شنبه ۲۶ بهمن، ارزیابی خود را از قدرت نظامی و هزینه‌ دفاعی ۱۷۱ کشور جهان در کتابی تحت عنوان «موازنه نظامی ۲۰۱۷» در ۵۰۴ صفحه انتشار داد.[اینجا بخوانید]

بر پایه کتاب موازنه نظامی، آمریکاهمچون گذشته در صدر جدول رتبه بندی هزینه های نظامی در جهان قرار دارد. هزینه های نظامی ۱۵ کشور جهان در سال ۲۰۱۶ به ترتیب رتبه به این شرح است (ارقام در پرانتز به هزینه ها و رتبه های سال ۲۰۱۵ اختصاص دارد):

۱) آمریکا ۶۰۴.۵ میلیارد دلار ( ۵۹۷.۵ میلیارد دلار، رتبه ۱)؛
۲) چین ۱۴۵ میلیارد دلار (۱۴۵.۸ میلیارد دلار، رتبه ۲)؛
۳) روسیه ۵۸.۹ میلیارد دلار (۶۵.۶میلیارد دلار ، رتبه ۴)؛
۴) عربستان ۵۶.۹ میلیارد دلار (۸۱.۹ میلیارد دلار، رتبه ۳)؛
۵) بریتانیا ۵۲.۵ میلیارد دلار (۵۶.۲ میلیارد دلار، رتبه ۵)؛
۶) هند ۵۱.۱ میلیارد دلار (۴۸ میلیارد دلار، رتبه ۶)؛
۷) ژاپن ۴۷.۳میلیارد دلار ( ۴۱میلیارد دلار، رتبه ۸)؛
۸) فرانسه ۴۷.۲ میلیارد دلار ( ۴۶.۸ میلیارد دلار، رتبه ۷)؛
۹) آلمان ۳۸.۳ میلیارد دلار (۳۶.۷ میلیارد دلار، رتبه ۹)؛
۱۰) کره جنوبی ۳۳.۸ میلیارد دلار ( ۳۳.۵ میلیارد دلار، رتبه ۱۰)؛
۱۱) استرالیا ۲۴.۲ میلیارد دلار (۲۲.۸ میلیارد دلار، رتبه ۱۲)؛
۱۲) برزیل ۲۳.۵ میلیارد دلار( ۲۴.۳ میلیارد دلار، رتبه ۱۱)؛
۱۳) ایتالیا ۲۲.۳ میلیارد دلار ( ۲۱.۶ میلیارد دلار، رتبه ۱۳ )؛
۱۴) اسرائیل ۱۹ میلیارد دلار (۱۸.۶ میلیارد دلار، رتبه ۱۵)؛
۱۵) عراق ۱۸.۱ میلیارد دلار ( ۲۱.۱ میلیارد دلار، رتبه ۱۴)

گزارش موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، هزینه نظامی ایران را در سال ۲۰۱۶میلادی ۱۵.۹ میلیارد دلار تخمین زده است.
Share/Save/Bookmark