صدای آمریکا به بررسی راه های ممکن برای لغو برجام می پردازد
شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: 41178
صدای آمریکا که بارها با انتشار تحلیل و مقالات چهره های تندرو آمریکا، نشان داد که به پایبندی آمریکا به توافق هسته ای با ایران علاقمند نیست، اینک راه های لغو برجام را جلوی پای ترامپ می گذارد.

به گزارش رسانه ایران، صدای آمریکا در یادداشتی به نقل از «جروسلم پست»، به بررسی راه هایی که آمریکا به بهانه آن از برجام می تواند خارج شود، می پردازد.

در ابتدای این یادداشت، نویسنده با تاکید دارد: «دولت ترامپ می تواند ضمن خروج از توافق هسته ای ایران و اعلام عدم پایبندی تهران به «روح» برجام توضیح بدهد که علت این تصمیم ادامه آزمایش موشک های بالیستیک، نقض حقوق بشر، مداخلات نظامی در منطقه و حمایت از تروریسم در سراسر جهان است. اصرار بر بازرسی های بیشتر و سرزده از تاسیسات نظامی مشکوک ایران در چارچوب برجام هم ممکن است. برای این مهم آمریکا باید شواهد محکمی از نقض توافق از سوی ایران ارائه بدهد.»

صدای آمریکا همچنین درباره آسیب احتمالی خروج آمریکا با بهانه های بالا به نقل از جروسلم پست می نویسد: «خطر این کار این است که جامعه بین المللی دولت ترامپ را به بهانه جویی متهم کرده و در کنار آژانس بین المللی انرژی اتمی بایستد.»

در ادامه این یادداشت، نویسنده برای جلوگیری از متهم شدن آمریکا برای بهانه گیری جهت خروج از برجام، «تحریک ایران برای ترک برجام» را به عنوان راه جایگزین معرفی می کند: «این کار با تشدید تحریم های غیرهسته ای، هدف گرفتن برنامه موشکی ایران و افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه امکان پذیر است.»

صدای آمریکا در پایان این یادداشت، راه سوم لغو برجام را «عدم ترک توافق هسته ای ولی تغییر آن» معرفی می کند. نویسنده در بررسی این راه تاکید دارد که افزایش فشار «آمریکا و شرکایش»، اهرم خوبی برای «بازگرداندن ایران به میز مذاکرات» است تا آمریکا «اشکالات برجام شامل نقض بعضی مفاد پس از پانزده سال» رسیدگی کند.

صدای آمریکا پیش از این نیز، با انتشار مقالات و تحلیل های کارشناسان و سیاستمداران تندروی آمریکایی، نشان داد که به خروج آمریکا از برجام علاقمند است.
Share/Save/Bookmark