همکاری BBC با مراکز پژوهشی از چه جنسی است؟
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۳
کد مطلب: 20928
مولف : نادر شفاهی
 
در تعامل BBC با بعضی از دانشگاهها و مراکز پژوهشی، امکان بهره برداری اطلاعاتی از داده ها و نتایج تحقیقات انجام شده، توسط سازمانهای اطلاعاتی دولت انگلیس به یقین وجود دارد و نقش عملگرایانه رسانه بی بی سی در این نوع همکاریها نمود بیشتری پیدا می کند.
"مرکزی بین المللی برای رادیکالیسم" که در دانشگاه لندن فعالیت می کند، اخیراً به سفارش بی‌بی‌سی و با همکاری گسترده دفاتر این رسانه در نقاط مختلف جهان ، تحقیقاتی در مورد حملات گروههای مسلح وابسته به القاعده داشته است و مشخص شده که حملات این گروه ها، فقط در یک ماه بیش از پنج هزار تن را به کشتن داده است. وبسایت بی‌بی‌سی فارسی با نشر نتایج این تحقیق در مورخه 20 آذر امسال ، به ارائه چهارچوبی برای این تحقیق پرداخت که نکاتی از آن قابل تامل است.• بی‌بی‌سی هدف از این پروژه را تخمین زدن ابعاد و توزیع جغرافیایی مرگ‌هایی را که گزارش شده و به گروه‌ها، شبکه‌ها، یا افراد مسلح تروریست نسبت داده میشود، عنوان می کند. هر چند که اذعان دارد که بسیاری از این موارد، به‌ویژه آن‌ها که در مناطق جنگی رخ داده‌اند، تا سال‌ها محل مناقشه خواهند بود.

• اما نکته بسیار مهم اینست که بی‌بی‌سی مفاهیم جدیدی را در اصول این تحقیق وارد می کند که به نوبه خود منتسب به اشکال دیگری از مفاهیم است از قبیل "جهادگرایی مدرن"  یا "جهادی" که آنها را پدیده‌ای یک‌دست و منسجم نمی داند. اما در این تحقیق بی‌بی‌سی قصد داشته تصویری از آن ترسیم کند.

• بی‌بی‌سی برای تعریف و اجرای این پروژه از منابع غنی و تجربیات گسترده خود در پوشش درگیری‌ها و اخبار خارجی بهره گرفته است. همین‌طور از تخصص "مرکز بین‌المللی مطالعات رادیکالیسم" ، و به‌طور مشخص رئیس این مرکز، که نقشی محوری در شکل دادن روش‌شناسی داشته. علاوه بر این از دانشگاهیان متخصص در حوزه‌های مطالعات مناقشه و تروریسم، اسلام گرایی افراطی، و مطالعات اسلامی هم کمک گرفته است. همین‌طور از دانشگاهیانی که مستقیما در زمینه روش‌شناسی گردآوری داده و مخصوصاً در مناطق جنگی کار می‌کنند.• بی‌بی‌سی در انتها عنوان می کند : «هرجا شمار کشته‌شده‌ها محل اختلاف بود، از رقمی که در گزارش بی‌بی‌سی آمده بود استفاده کردیم. در مواردی که بی‌بی‌سی یا سرویس‌های زبان‌های خارجی آن گزارش نکرده بودند، رقمی را استفاده کردیم که رسانه‌ای که در آن منطقه یا کشور بیش از همه به استقلال و بی‌طرفی شناخته می‌شود، گزارش کرده بود.»در ادامه همکاریهای بی‌بی‌سی با "مرکز بین المللی رادیکالیسم" ،  یکی از کارشناسان ارشد و تحلیلگر این مرکز که بارها از نظر کارشناسی وی در مطالب مختلف خبری- تحلیلی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان تحلیل برای مخاطب استفاده شده، در برنامه "به عبارت دیگر" بی‌بی‌سی هم حضور یافته است. این دعوت و حضور به بهانه تهیه گزارش "جنگجویان خارجی در سوریه" توسط این مرکز که با همکاری یک موسسه اطلاعاتی مستقر در نیویورک به نام "گروه سوفان" انجام شده، صورت گرفت.شاید در نگاه اول این تحقیق و تعامل یک همکاری دانشگاهی-رسانه ای باشد ولی "رسانه ایران" مطابق تحقیقاتی که بعمل آورده دریافته است که با توجه به مشارکت برخی تحلیلگران و کارشناسان ضد تروریسم سازمان MI6 در تهیه گزارشات و تحقیقات و پروژه هایی که در "مرکز بین المللی رادیکالسم"  انجام می شوند، امکان بهره برداری اطلاعاتی از داده ها و نتایج این تحقیقات، توسط سازمانهای اطلاعاتی دولت انگلیس به یقین وجود دارد و نقش عملگرایانه رسانه بی‌بی‌سی در این نوع همکاریها که در نقش گردآورنده گزارشات و اطلاعات میدانی در مناطق جنگی و حساس خاورمیانه است، نمود بیشتری پیدا می کند.
Share/Save/Bookmark