نتیجه تحقیقات جدید:
استفاده زیاد از فیسبوک، افسردگی‌آور است
شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۹
کد مطلب: 24988
استفاده زیاد از فیسبوک، افسردگی‌آور است
با شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» اغلب افراد آشنایند و شاید شما هم یکی از کاربران آن باشید؛ در این صورت خوب است بدانید بتازگی پژوهشی منتشر شده که نشان می‌دهد استفاده دائمی از آن سبب برخی مشکلات سلامت روان، ازجمله افسردگی، عزت نفس پایین و حسادت مفرط در بین اعضای این شبکه می‌شود.
نتیجه یک پژوهش جدید در «مجله روانشناسی بالینی و اجتماعی» مشخص کرده است که نه‌تنها استفاده دایم از فضای این شبکه اجتماعی با بروز نشانه‌های افسردگی ارتباط دارد، بلکه به نظر می‌رسد که این پیوند نامطلوب بین فیس‌بوک و افسردگی، به وسیله رقابت اجتماعی که یک پدیده شناخته شده روانی است، تشدید می‌شود. بدین معنی که مقایسه کردن لحظات یکنواخت خود با تصویر ظاهری که از دوستانمان در فیس‌بوک می‌بینیم- مثل عکس‌های مونتاژ شده از تعطیلات یا چهره‌های زیبای غیرواقعی- دلیلی است که این بخش از فضای مجازی را با بروز علامت‌های افسردگی مرتبط می‌سازد.

آیا زمان آن رسیده که ارتباط با فیس‌بوک را کم کنیم؟ یا شاید بهتر باشد که نگرش خود را تغییر دهیم؟

در پژوهش جدید دانشگاه هوستون، محققان از مردم خواسته‌اند به سه پرسش، پاسخ دهند: میزان استفاده از فیس‌بوک در طول روز، احتمال انجام مقایسه اجتماعی و تعداد دفعاتی که نشانه‌های افسردگی را تجربه کرده‌اند.

حاصل این تحقیق، مشخص کرد که تعداد قابل توجهی از کاربران دایمی فیس‌بوک، بارها خود را با دیگران مقایسه کرده و در نتیجه نشانه‌های افسردگی را بیش از سایرین بروز داده بودند.
آنچه به دست آمده بدین معنی نیست که فیس‌بوک افسردگی ایجاد می‌کند، اما به این نکته اشاره دارد که میان صرف زمان زیاد در فیس‌بوک، مقایسه کردن خود با دیگران و احساس افسردگی، رابطه معناداری برقرار است.

پژوهش‌های پیشین مشخص کرده بود که مقایسه اجتماعی رو به بالا (مقایسه خود با کسانی که معروف‌تر یا جذاب‌تر هستند) باعث می‌شود که افراد، نسبت به خود احساس بدی پیدا کنند، درحالی‌که مقایسه رو به پایین (قیاس با کسانی که در برخی موارد، نسبت به فرد در درجه پایین‌تری قرار دارند) پدید آورنده احساس خوب است.

دستاورد این مطالعه ممکن است خیلی دور از انتظار و شگفت‌آور نباشد، اما نقش عامل واسطه- یعنی انجام مقایسه با دوستان- را بیش از پیش نمایان می‌سازد. اگرچه مطالعات قبلی، ارتباط بین نشانه‌های افسردگی و فیس‌بوک را آشکار ساخته بود، اما این پژوهش، اولین تحقیق از نوع خود است که نشان داد مقایسه اجتماعی، سازوکار بنیادین و عامل برقرار‌کننده ارتباط بین استفاده از فیس‌بوک و افسردگی است. به بیان دیگر، کاربران دایمی فیس‌بوک دچار نوعی مقایسه همیشگی خود با دوستانشان هستند و همین مسأله باعث می‌شود بیشتر احساس افسردگی کنند.


انتهای پیام/ شهروند
Share/Save/Bookmark