رئیس شورای اروپا: انگلیس دو راه دارد؛ یا خروج قاطع و دشوار، یا عدم خروج
خط و نشان اتحادیه اروپا برای انگلیس
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: 38208
خط و نشان اتحادیه اروپا برای انگلیس
دونالد تاسک در سخن‌رانی خود این وعده حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را دست انداخت که انگلیسی ها "هم می‌توانند کیک اتحادیه اروپا را بخورند و هم این کیک را نگه دارند."
دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، گفت که انگلیس یا باید یک‌باره از اتحادیه اروپا خارج شود و پی‌آمدهای آن را هم بپذیرد، یا کلا از اروپا خارج نشود.

به گزارش رسانه ایران، آقای تاسک در بروکسل بر هشدارهای قبلی خود تاکید کرد که اتحادیه اروپا درباره آزادی تردد با انگلیس سازش نخواهد کرد و این آزادی تردد، شرط دسترسی انگلیس به بازار واحد اروپا است.

رئیس شورای اروپا، رئیس نشست رهبران اروپا درباره مذاکره بر سر نحوه خروج انگلیس از این اتحادیه خواهد بود.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، در روزهای گذشته گفته است که دولت او تا پایان زمستان، اجرای ماده ۵۰ معاهده لیسبون، یعنی مذاکرات رسمی بین انگلیس و اتحادیه اروپا را آغاز خواهد کرد. این روند می‌تواند تا 2 سال طول بکشد و شامل بحث‌های پیچیده‌ای درباره مسائلی مثل مهاجرت و دست‌رسی به بازار واحد اروپا خواهد بود.

به نوشته بی بی سی، دونالد تاسک در سخن‌رانی خود این وعده حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را دست انداخت که انگلیسی ها "هم می‌توانند کیک اتحادیه اروپا را بخورند و هم این کیک را نگه دارند."

کیک نداریم؛ فقط نمک و سرکه

اشاره او به این تصور است که انگلیس بتواند مزیت‌های تجاری عضویت در اتحادیه اروپا را نگه دارد ولی جلوی تردد آزادانه مهاجران اروپایی را بگیرد یا تصمیم‌های دادگاه‌های اروپایی را نپذیرد.

رئیس شورای اروپا خطاب به کسانی که چنین تصوری دارند گفت: «به هر کس که این‌طور فکر می‌کند، پیش‌نهاد می‌کنم یک آزمایش ساده بکنند. یک کیک بخرید، آن را بخورید، و بعد نگاه کنید ببینید هنوز کیکتان روی میز باقی مانده است یا نه.»

او گفت که واقعیت، بی‌رحم است و برگزیت در واقع به زیان همه ماست. هیچ کیکی روی میز نخواهد بود. فقط نمک و سرکه روی میز است.

مقام‌های انگلیسی هنوز واکنشی به این حرف‌های رئیس شورای اروپا نشان نداده‌اند اما دمین گراماتیکاس، خبرنگار بی‌بی‌سی در بروکسل، می‌گوید با این هشدار دونالد تاسک، به نظر می‌رسد او به‌شدت نگران سمت و سوی مذاکرات درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست.
Share/Save/Bookmark