بی بی سی اسرائیل را متهم به ترور دانشمندان هسته ای می داند
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۱
کد مطلب: 23088
گزارشگر :
 
داگان که در دوران آریل شارون، ایهود اولمرت و بنیامین نتانیاهو ریاست موساد را بر عهده داشته در مورد برنامه هسته‌ای ایران می‌گوید: "یک ایران هسته‌ای واقعیتی است که اسرائیل نمی‌تواند آن را بپذیرد."
بی بی سی فارسی مصاحبه ای از رییس سابق سازمان اطلاعات این کشور موساد انتشار داده است که در آن به نقش اسرائیل در ترور دانشمندان ایرانی اشاره شده است.

آقای داگان رییس سابق موساد از سیاست بنیامین نتانیاهو در مورد برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرده و گفته "کسی نخست وزیر ما است که به خاطر شیوه‌اش در برنامه هسته ای ایران، بیشترین آسیب استراتژیک را به اسرائیل وارد کرده است."

بی بی سی فارسی با انتشار عکس ترور دانشمندان هسته ای ایران انتقاد آقای داگان را به برخورد فیزیکی با ایران نسبت داده است.

آقای داگان در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ ریاست موساد را بر عهده داشت و در دوران او برخی از دانشمندان هسته‌‌ای ایران ترور شدند.

رسانه ها در همان زمان نیز از دولت اسرائیل به عنوان مظنون اصلی عملیات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی نام بردند. همچنین در دوره تصدی داگان بر موساد چندین حمله سایبری به قصد مختل کردن برنامه هسته‌ای ایران صورت گرفت.

داگان که در دوران آریل شارون، ایهود اولمرت و بنیامین نتانیاهو ریاست موساد را بر عهده داشته در مورد برنامه هسته‌ای ایران می‌گوید: "یک ایران هسته‌ای واقعیتی است که اسرائیل نمی‌تواند آن را بپذیرد."

بی بی سی فارسی در این باره نوشت "وی اعتقاد دارد شیوه‌ نادرست آقای نتانیاهو در برخورد با این موضوع باعث شده که اسرائیل به بن بست دشواری برسد."

او می‌گوید "ما علیه برنامه هسته‌ای ایران دست به عملیات‌های مخفی زدیم."

"ما همیشه گفته‌ایم که می‌شود برنامه هسته‌ای ایران را به تاخیر انداخت اما نمی‌شود مانع از آن شد."

رئیس پیشین موساد می‌گوید "وقتی من در سال ۲۰۱۱ موساد را ترک کردم، گفتم که تا سال ۲۰۱۵ ایران قطعا سلاح هسته‌ای نخواهد داشت، این به نظر ادعای عجیبی می‌آمد اما حق با من بود."

داگان می‌گوید "من رهبرانی را دیده‌ام که تصمیمی گرفته‌اند اما بعد اعتراف کرده‌اند که اشتباه کرده‌اند. هیچ کس مصون از خطا نیست. تفاوت میان نتانیاهو و دیگران در مسئولیت‌پذیری‌شان است. او مرد سخن است، مرد عمل نیست."

داگان می‌گوید من با نتانیاهو بر سر این مساله توافق دارم که "برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی علیه موجودیت اسرا‍ئیل است."

به گفته او "اسرائیل می‌توانست از آمریکا تضمین بگیرد اگر ایران توافق را نقض کند علیه این کشور دست به عملیات خواهد زد اما با شرایطی که در رابطه اسرائیل و آمریکا به وجود آمده چنین احتمالی وجود ندارد."

داگان می‌گوید نتانیاهو به جای اینکه به سراغ کسانی مثل مرکل، اولاند، کامرون و پوتین برود که می‌گوید همه از دوستانش هستند، تمرکزش را روی آمریکا گذاشت و خودش با دست‌های خودش کاری کرد که آمریکا انگیزه پیدا کند خیلی زود با جمهوری اسلامی ایران به توافق برسد.

داگان در پاسخ به این سوال که در شرایط پیش آمده چه پیشنهادی دارد و نتانیاهو چه باید بکند می‌گوید: "ما باید زمان بخریم. دست به عملیات مخفی بزنیم، چهره‌های مخالف ایران و اقلیت‌ها را تشویق کنیم."

داگان با سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا مخالف است و آن را به ضرر منافع اسرائیل می‌داند.

"اگر من باشم وارد دعوای داخلی علیه رئیس جمهوری آمریکا نمی‌شوم. در کنگره برای نتانیاهو کف خواهند زد اما قدرت دست رئیس جمهوری است. دستاورد نتانیاهو از این سفر چه خواهد بود؟ هدفش چیست؟ تحسین شنیدن؟ سفر نتانیاهو از هم‌اکنون شکست خورده است."

مئیر داگان می‌گوید وقتی کسی که نخست وزیر اسرائیل است وارد درگیری با دولت آمریکا می‌شود باید از خودش بپرسد این درگیری چه خطری و چه دستاوردی دارد.

یدیعوت آحارانوت از داگان می‌پرسد آیا این موضوع که کاخ سفید گفته اطلاعات محرمانه‌ مربوط به مذاکره با ایران را در اختیار اسرائیل قرار نمی‌دهد می‌تواند کل رابطه اسرائیل با دولت آمریکا را فرو بریزد؟

پاسخ داگان مثبت است "بله چنین اتفاقی خیلی زود می‌افتد."

"ریاست سازمان سیا یک منصب سیاسی است، وزارت خارجه یک منصب سیاسی است. همه آنها از فرمانده‌شان پیروی می‌کنند."

"ما به سلاح‌های استراتژیک آمریکا وابسته‌ایم. وقتی مقام‌های ارشد دولت می‌گویند اسرائیل مغایر منافع استراتژیک آمریکا حرکت می‌کند این یک خطر طولانی مدت برای اسرائیل است."

رئیس پیشین موساد می‌گوید به خاطر عملکرد نتانیاهو موقعیت اسرائیل به خطر افتاده است.

"ما الان موقعیت مستحکمی در جهان نداریم. مشروعیت اسرائیل زیر سوال است و نباید با مهم‌ترین دوست‌مان وارد رابطه فرسایشی می‌شدیم. دست‌کم در ملا عام نباید چنین کاری می‌کردیم. نباید درگیر مسائل سیاسی داخلی آمریکا می‌شدیم. این رفتار مناسبی برای یک نخست وزیر نیست."

داگان در مورد اظهار نظرهای افراطی بنیامین نتانیاهو علیه آمریکا از جمله مقایسه ایران با آلمان نازی و مقایسه توافق غرب و ایران با توافق مونیخ می‌گوید "ایرانی‌ها این موقعیت را با لذت تماشا می‌کنند. آنها فکر می‌کنند توانسته‌اند بین اسرائیل و متحدش، بین 'شیطان بزرگ' و 'شیطان کوچک' شکاف بیندازند."
Share/Save/Bookmark