سود باورنکردنی «اسرائیل» از قرارداد عربستان-آمریکا
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۸
کد مطلب: 40863
سود باورنکردنی «اسرائیل» از قرارداد عربستان-آمریکا
یک روزنامۀ اسرائیلی فاش کرد که بخش کلانی از قرارداد تسلیحاتی امضا شده میان آمریکا و عربستان، سهم شرکت های رژیم «اسرائیل» خواهد شد.

روزنامۀ اقتصادی «مارکر»، در گزارش شب گذشتۀ خود نوشت: بسیاری از شرکت های اسلحه سازی «اسرائیل» با شرکت های آمریکایی که به عربستان سلاح و سامانه های نظامی خواهند فروخت، قرارداد دارند. بر اساس قرارداد امضا شده میان عربستان و آمریکا، این قرارداد، در مرحلۀ اول، بالغ بر ۱۱۰ میلیارد خواهد بود و تا ۱۰ سال آینده، این مبلغ به ۳۵۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

به نوشته مارکر، قراردهای امضا شده میان آمریکا و عربستان، جهشی در تولیدات شرکت های اسرائیلی ایجاد خواهد کرد و با توجه به حجم بالای تقاضا که باید در مدت مشخص تحویل داده شود، برنامه های تولیدی این شرکت ها گسترش خواهد یافت.

این نشریۀ اسرائیلی خاطر نشان کرد که کارخانجات نظامی آمریکایی که عهده دار تهیه سلاح و سامانه های جنگی برای عربستان شده اند (از جمله شرکت های لاکهید مارتین، نورتو گروپ گورمن و ریتیون) گاهی برای تولیدات شرکت صنایع نظامی اسرائیلی «رافائل» بازاریابی می کنند.

به نوشتۀ این نشریه، با توجه به این که رافائل، شرکت سهامی عام و وابسته به رژیم «اسرائیل» است، سیاستمداران و نظامیان «اسرائیلی» به دستاوردهای اقتصادی هنگفتی که قرارداد تسلیحاتی عربستان و آمریکا برای اقتصاد «اسرائیل» به دنبال خواهد داشت، توجهی ویژه دارند.

روزنامۀ مارکز همچنین به نقل از یک مسئول بارز وزارت جنگ رژیم این کشور که خواست نامش فاش نشود، نوشت: قراردادهای هنگفتی که میان ریاض و واشنگتن امضا شد، قدرت رقابت شرکت های تسلیحاتی اسرائیلی در آمریکا را افزایش خواهد داد، زیرا این قرادادها فرصت های شغلی گسترده ای ایجاد می کنند و با توجه به نیاز شرکت های آمریکایی به همکاری با شرکت های اسرائیلی، این شرکت ها، برای تامین بسیاری از تقاضاهای این قرادادها، فعالیت خواهند کرد.

«مهرین فروزانفر» مشاور اقتصادی سابق ستاد ارتش اسرائیل در همین راستا، از دستاورد دیگری برای این رژیم گفت و خاطر نشان کرد: هرچند قراردادهای تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا، تاثیری بر برتری تسلیحاتی «اسرائیل» نمی گذارد، اما در عوض، بهانۀ لازم را می دهد تا از دولت آمریکا بخواهد، سلاحی ویژه به «اسرائیل» بدهد که تاکنون به «اسرائیل» نداده است.
Share/Save/Bookmark