تحلیلگر BBC از "حقايقي درباره حلب" می گوید
دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 38073
تحلیلگر BBC از "حقايقي درباره حلب" می گوید
ايالات متحده آمريكا ، بريتانيا و فرانسه ژست حمايت از مردم سوريه در حلب را مي گيرند ، اما آنها در واقع در حال حمايت آشكار از گروههايي هستند كه خود آنها را در ليست تروريستي قرار داده اند.

به گزارش رسانه ایران، دست برتر نظامی سوریه و روسیه ( به خصوص در عرصه جنگنده های ارتش دو کشور ) موجب شد تا آتش بسی که قرار بود یک هفته به طول انجامد، توسط آمریکا دو روزه شکسته شود. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

همین موضوع باعث شد تا دیروز به درخواست فرانسه،آمریکا و انگلیس، جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد، در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شود.

جلسه ای که با انتقادات تند نماینده فرانسه، آمریکا و انگلیس و همچنین محکوم شدن روسیه به دلیل بمباران مواضع تروریست های جبهه النصره و دیگر گروه ها، به پایان رسید.

در همین باره فرهمند علیپور، یکی از کارشناسان BBC در این باره در صفحه مجازی خود در مطلبی با عنوان " حقايقي درباره حلب " نوشت:

«روز گذشته ٢٥ سپتامبر، جلسه فوق العاده شوراي امنيت سازمان ملل صحنه انتقادهاي تند "قدرتهاى غربي" عليه روسيه و سوريه بود به خاطر آنگونه كه نماينده انگليس در سخنان تند اش عنوان كرد " تلاش رژيم براي تسلط بر حلب"
نمايندگان آمريكا، انگليس و فرانسه حتي در اعتراض جلسه شوراي امنيت را ترك كردند، زماني كه از نماينده سوريه خواسته شد تا در خصوص تحولات تازه حلب توضيح دهد.

سامانتا پاور نماينده آمريكا روسيه را متهم به "وحشي گري" كرد.

نماينده انگليس هم در سخنراني بسيار تند از حكومت سوريه به خاطر "جهنمي كه در حلب و عليه مردم خودش به پا كرده است" انتقاد كرد.

غربي ها چرا تا اين حد از سقوط "شرق حلب" كه آنرا در گزارش هايشان "حلب" مي خوانند هراسان هستند. در شرق حلب چه كساني هستند؟
موسسه "ران پال براي صلح" سه روز پيش گزارشي از حلب منتشر كرد.
غرب حلب كه در كنترل دولت است جايي است كه يك و نيم ميليون شهروند زندگي مي كنند از آن جمله ٦٠٠ هزار آواره اي كه از شرق حلب ( جايي كه نيروهاي مورد حمايت آمريكا، تركيه ى شيخ نشين هاي خليج فارس از سال ٢٠١٢ تحت كنترل دارند ) به غرب حلب گريخته اند زندگي مي كنند.
شرق حلب اما ميزبان حدود ٢٠٠ هزار نفر است. كه به نقل از انجمن پزشكان حلب، حدود يك چهارم از اين جمعيت، يا به عبارتي ٥٠ هزار تن از آنها اعضاي گروههاي "شورشيان" سوريه هستند.

شورشياني كه در حلب هستند ديپلمات ها و رسانه هاي غربي به شدت نگران شرق حلب هستند و از مقاومت جنگجويان دليري كه در برابر ارتش سوريه مقاومت مي كنند تمجيد مي كنند. و از حملات روسيه و سوريه به آنها سريعا واكنش نشان مي دهند و آشفته مي شوند. اما اين شورشيان چه كساني هستند؟
٢٢ گروه از مبارزان حلب كساني هستند كه دولت آمريكا رسما آنها را در فهرست تروريستي خود جاي داده است!
جبهه النصره ، نورالدين الزنكي، جيش الاسلام، جبهه فتح الشام، حزب اسلامي تركستان! فليق الشام، لواء الحق و .. فقط چند گروه از اين ٢٢ گروه هستند و جالب اينكه النصره ( شاخه القاعده در سوريه ) به تنهايي داراي ٨٠ درصد نيروهاي مخالف حكومت سوريه در شرق و اطراف حلب است!

جبهه النصره و القاعده كه معرف حضور هست، حركت نورالدين الزنكي هم همان گروهي است كه چندي پيش با يك پسر ١١ ساله آواره فلسطيني عكس سلفي گرفتند و سپس سر او را با چاقو بريدند و ويدئوي اش را با افتخار منتشر كردند!

علاوه بر اينها سرويس هاي اطلاعاتي ايالات متحده آمريكا ، فرانسه و انگليس به خوبي مي دانند كه جبهه النصره در سال ٢٠١٢ تنها كارخانه شيميايي حلب را تصرف كردند و از آن زمان بارها از سلاح شيميايي در جنگهاي حلب استفاده شده است، هر بار بعد از استفاده از سلاح شيميايي، رسانه هاي غرب و دولتهاي غربي به سرعت دولت سوريه را در مظان اتهام قرار دادند، خب البته شايد نسبت به القاعده اعتماد كامل دارند!

ايالات متحده آمريكا ، بريتانيا و فرانسه ژست حمايت از مردم سوريه در حلب را مي گيرند ، اما آنها در واقع در حال حمايت آشكار از گروههايي هستند كه خود آنها را در ليست تروريستي قرار داده اند.

آمريكايي ها اخيرا و همزمان با حمله داعش به يك پايگاه نظامي ارتش سوريه و به محاصره در آمدن آن توسط داعش، به مدت يكساعت آن را بمباران كردند و دهها نظامي سوري را كشتند.

سال گذشته هم در حالي كه پايگاه نظامي آمريكا در چند كيلومتري شهر رمادي عراق بود، كاروان خودروهاي داعش به آسودگي وارد شهر شد و شهر را تسخير كرد. بدون "هيچ" واكنشي از سوي آمريكايي ها! گرچه بلومبرگ چند روز بعد از سقوط رمادي به نقل از مقامات آمريكايي نوشت كه "اطلاعات قابل توجهي از برنامه حمله داعش به رمادي داشتيم."

اما چرا آمريكا از داعش، جبهه النصره حمايت كي كند؟ دليل آن ساده است "توازن قوا" آنگونه كه آمريكايي ها مي خواهند. در همين شوراي امنيت سازمان ملل، و تا زماني كه بخش هايي از سرزمين ايران تحت اشغال نيروهاي صدام حسين بود، هرگز قطعنامه اي صادر نشد كه از طرفين بخواهد به مرزهاي بين المللي و شناخته شده برگردند. ميخواستند جنگ را به گونه اي به پايان ببرند كه استخواني در تن و وجود ايران بماند. جالب آنكه از وقتي نيروهاي ايراني وارد خاك عراق شدند لحن قطعنامه عوض شد و اينكه از دو طرف خواسته شد به مرزهاي بين المللي برگردند!

ايالات متحده آمريكا نه آن زمان عاشق چشم و ابروي صدام بود و دلسوز غير نظامياني كه در جنگ ايران و عراق قرباني مي شوند و نه اين روزها عاشق داعش و جبهه النصره است و دلسوز شهروندان سوريه!
آنها از شهروندان مظلوم و قرباني زياد حرف مي زنند و احساسات به خرج ميدهند! شنونده اما بايد عاقل باشد!»

با این حال، علیرغم اظهارات این تحلیلگر BBC، و اذعان او به نقش آمریکا و انگلیس در بحران سوریه، اما همچنان تلویزیون فارسی BBC، از سیاست های کشورهای متبوع خود حمایت می کنند.
Share/Save/Bookmark