چند تن از کارمندان VOA خواستار برکناری مدیر شبکه شدند
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
کد مطلب: 39676
هم زمان با تغییر رئیس هیات مدیره ناظر بر پخش برنامه های صدای آمریکا، ده ها تن از کارکنان بخش فارسی صدای آمریکا، در جلسه ای با حضور مدیر کل این سازمان، خواهان برکناری ستاره درخشش شدند.

به گزارش رسانه ایران، به نقل از امروز نما هم زمان با تغییر رئیس هیات مدیره ناظر بر پخش برنامه های صدای آمریکا، ده ها تن از کارکنان بخش فارسی صدای آمریکا، در جلسه ای با حضور مدیر کل این سازمان، خواهان برکناری ستاره درخشش شدند .

 آماندا بنت، مديرکل صداى آمريكا، روز چهارشنبه در جلسه اى كه به مشاجره با كاركنان بخش فارسى صداى آمريكا منتهى شد گفت تا معرفى مديرعامل جديد BBG بر سر كار خواهد ماند. برخی از کارکنان صدای آمریکا، که نخواستند نامشان فاش شود، در گفتگو با امروز نما گفتند، خانم بنت در اين جلسه شاهد انتقادات شدیدی از سوی كاركنان بخش فارسى عليه ستاره درخشش مدير بخش فارسى صداى آمريكا بود. ده ها تن از كارمندان بخش فارسى در اقدامى بى سابقه به طور شفاهى و كتبى خواهان بركنارى ستاره درخشش شدند.

آماندا بنت در حال ادای سوگند

آماندا بنت در پاسخ خطاب به كاركنان بخش فارسى صداى آمريكا گفت:«پاسخى براى انتقادات شما دارم كه فكر نمى كنم خيلى خوش تان بيايد.پيش از اين كه اين مسوليت را قبول كنم كلى تحقيق و جستجو در گوگل كردم و متوجه شدم چقدر نارضايتى در بخش فارسى وجود دارد. من اتفاقا شخصا بسيارى از مديران پيشين صداى آمريكا را مى شناسم و با آن ها مصاحبه كردم. همه آن ها گفتند بخش فارسى ناراضى ترين بخش بوده است. اين وضعيت از سال ١٩٩٠ همين طور بوده است و همه مديران در اين باره اتفاق نظر داشتند. اين مساله اى محدود به مديريت من در صداى آمريكا نيست. با هر مديرى كه صحبت كردم گفت بخش فارسى ناراضى ترين بخش بوده است. من اين حس را دارم كه چيزهايى ديگرى اين جا مى گذرد غير از مشكل با مديريت. بخش فارسى بيست و هفت سال است ناخشنود بوده و مشكل به مدير بخش فارسى برنمى گردد و به عوامل ديگرى مربوط است».

يكى از كاركنان صداى آمريكا همچنین گفت:« ميزان نارضايى انعكاس داده شده روز چهارشنبه بى سابقه است و براى اولين بار است كه كاركنان عليه مدير بخش فارسى در حضور او و در مقابل مديرانش با علم به اين كه ممكن است هدف اقدامات تلافى جويانه قرار بگيرند به طور علنى انتقاد مى كنند. اين كاركنان هنوز اين كرامت و غرور را دارند كه نقش بازى نكنند تا نشان بدهند همه چيز خوب است چون نيست.»

ستاره درخشش در واکنش به نارضايى كاركنان از مديريت خود گفت : اين نارضايى امرى بى سابقه نيست ، در سال ٢٠٠٦ هم عده اى از كاركنان به دفتر مدير وقت صداى آمريكا رفتتد تا نارضايى خود را از وضع بخش فارسى ابراز كنند. اشاره ستاره درخشش به جمعى شامل خود او بود كه براى سرنگونى مدير وقت بخش فارسى در جلسه اى خصوصى به دفتر مدير وقت صداى آمريكا رفتند.

يكى از كاركنان گفت تفاوت اين جلسه، با جلسه ١١ سال پيش در اين است كه جلسه امروز علنى و با حضور تمام مديران و تمام كاركنان بخش است ولى آن جلسه اى جداگانه و خصوصى محدود به افراد مشخص بود.

اوضاع به گونه ای بوده است، که رييس اتحاديه كاركنان صداى آمريكا از مدير صداى آمريكا خواست تعهد بدهد كه كارمندانى كه انتقاد كرده اند هدف تلافى جويى قرار نمى گيرند. آماندا بنت گفت تلافى جويى اتهامى بسيار جدى است و اگر موردى مشاهده شود رسيدگى خواهد كرد.

این در حالی است ، که بسيارى از كاركنان صداى آمريكا معتقدند هدف تلافى جويى هاى مديريت بخش فارسى قرار گرفته اند. شمارى از كارمندان از بى كفايتى و سوء مديريت ستاره درخشش و مديران زير دست او در حضور جمع به شدت انتقاد كردند و خواستند مدير کل صداى آمريكا به اين نگرانى ها بى اعتنايى نكند.

كارمندان تاكيد داشتند مشكل شان با مدير بخش فارسى است. در بخشى از جلسه بسيارى دست بالا بردند تا نشان بدهند كه مشكلات بخش فارسى مورد بى اعتنايى مديريت صداى آمريكا قرار گرفته است.

نظرسنجى اخير داخلى انجام شده در صداى آمريكا نشان مى دهد كه ميزان رضايت عمومى كاركنان از مديريت بخش فارسى نسبت به سال گذشته در مجموع حدود ١٥ درصد افت كرده است. در نظرسنجى سال قبل هم روند نزولى شديدى ديده مى شد.

پیش از این نیز کارمندان صدای آمریکا، در نظرسنجی این سازمان، نسبت به باندبازی و فساد در مدیریت شبکه هشدار داده بودند.[اینجا بخوانید]

همچنین برخی از کارمندان اخراجی شبکه نیز، از ستاره درخشش به دلیل عدم پایبندی به آزادی بیان در شبکه شکایت کرده بودند.[اینجا بخوانید]
Share/Save/Bookmark