بریتانیای صغیر، اروپای فقیر
يکشنبه ۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۹
کد مطلب: 36426
بی بی سی فارسی طی چند روز اخیر یکی از مهمترین رویداد های کشورش را تحت پوشش رسانه ای قرار داد. خروج یا عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قطعا برای بی بی سی مهم است. همینطور پخش گزارش ها از چرایی و دلایل جدایی طلبان و اصرار مخالفان برای ماندن در اتحادیه اروپا حتما در نتایج همه پرسی جمعه تاثیر گذار بوده است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی طی چند روز اخیر یکی از مهمترین رویداد های کشورش را تحت پوشش رسانه ای قرار داد. خروج یا عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قطعا برای بی بی سی مهم است. همینطور پخش گزارش ها از چرایی و دلایل جدایی طلبان و اصرار مخالفان برای ماندن در اتحادیه اروپا حتما در نتایج همه پرسی جمعه تاثیر گذار بوده است. اهمیت این موضوع برای بخش فارسی بی بی سی اما چه می تواند باشد؟
مردم ایران که در همه پرسی بریتانیا شرکت نداشته اند اما این تنها یک همه پرسی محسوب نمی شود پس پوشش رسانه ای آن هم در چارچوب یک همه پرسی محدود نمی ماند. آنچه بیش از همه پرسی برای بی بی سی فارسی مهم بوده است، نمایش قدرت تاثیر گذاری سیاسی بریتانیا یا بهتر است بگوییم ایالات پادشاهی انگلیس. تداعی کننده بریتانیای کبیر که بعد از جدا شدن برخی مستعمرات آسیایی و آفریقایی دیگر کبیر نیست. و حالا باید این ابهت پوشالی حفظ شود به هر روش ممکن. تا آنجا که خبرنگار بی بی سی فارسی از نگرانی ها برای فروپاشی اتحادیه اروپا با جدا شدن انگلیس از آن سخن می گوید. و یا وقتی که گزارشگر بی بی سی فارسی می گوید اروپا کوچک خواهد شد نشان از تلاش برای برجسته سازی نقش ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع با ۶۰ میلیون نفر از اروپا در مقابل ۱۰ میلیون متر مربع و ۷۱۰ میلیون نفر دیگر از قاره سبز دارد.
هرچند نمی توان مشکلات کشور های اروپای شرقی را با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بی ارتباط دانست. در گزارشهای بی بی سی فارسی هم می شد موج فقر که از شرق وزیدن گرفته و هجوم مهاجرانی که گریزان از جنگ به دنبال سرپناه هستند و ناگزیر از اسکان در اروپا را به عنوان نگرانی اصلی غرب نشینان اروپا حس کرد. و اتحادیه اروپا که کشور های عضو مخصوصا پولدار های غربی را برای دلخوشی هم که شده به «بنی آدم اعضای یک پیکرند!» دعوت می کند و طبع صغیر بریتانیا که سال گذشته اجازه نداد ۲۰۰۰ کودک بی سرپرست ناشی از جنگ در خاک این کشور سامان یابند و با خوش خدمتی رسانه دولتی بی بی سی فارسی این اتفاق تلخ را برای فارسی زبانان در لابلای اخبار و گزارش های پرطمطراق پوشاند.
این عرق ملی کارمندان ایرانی بی بی سی فارسی به انگلستان را قبلا هم در گزارش های مشابه مثلا درباره مقایسه زبان فارسی و انگلیسی نیز شاهد بوده ایم. بی بی سی فارسی در گزارشی به برتری های زبان انگلیسی نسبت به زبان فارسی و اینکه چرا انگلیسی به عنوان زبان بین المللی بهتر است پرداخت.
حالا این بار برای خروج از اتحادیه اروپا یا ماندن در آن، بی بی سی فارسی احتمالا در هر دو حالت قدرت بریتانیا را به عنوان تاثیر گذار ترین کشور اروپایی برای فارسی زبانان تصویر می کرد. می شود تصور کرد بی بی سی فارسی در صورت رای مردم انگلیس به ماندن در اتحادیه اروپا چگونه این رویداد را پوشش می داد. تکیه الفاظی مثل «جامعه جهانی قدرتمند و اروپای متحد» در گزارش های بی بی سی فارسی موج می زد و یا «دموکراسی برای اتحاد» و یا «بریتانیا پشت اروپا ایستاد» و ... . برای بی بی سی تفاوت نمی کند مردم این کشور چه تصمیمی بگیرند مهم این است که زیر سایه ملکه و در پناه نظام پادشاهی ۷۰۰ ساله شعار دموکراسی سر دهند. چه با اتحادیه اروپا چه بی اتحادیه اروپا.
Share/Save/Bookmark