در دادگاهی نظامی در امریکا رخ داد
جوانترین زندانی گوانتانامو محکوم شد.
سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب: 331
گزارشگر : احسان جلالی
 
جوانترین زندانی گوانتانامو محکوم شد.
يک مقام سابق وزارت دفاع امريکا، ضمن بي‌اعتبار دانستن اعترافات عمر خضر که تحت شکنجه بدست آمده است، خواستار آزادي هرچه سريع‌تر وي شده است.

           به گزارش رسانه ایران، به نقل از بی بی سي؛ عمر خضر شهروند کانادایی که اکنون ۲۴ سال دارد، هفته پیش در دادگاه به 40 سال حبس محکوم شد.
عمر احمد خضر (متولد ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۶ در کانادا) تبعه کانادا با پدر مصری الاصل و مادر عربستانی الاصل است. او در ۲۷ ژوئیه ۲۰۰۲ به جرم کشتن سروان کریستفر اسپیر با نارنجک در سن ۱۵ سالگی، توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان بعد از ۴ ساعت درگیری در روستای ایوب خیل دستگیر شد. گفته شده است که این کار او به تحریک پدرش  صورت گرفته است.  عمر ۸ سال در گوانتانامو زندانی است و کوچکترین زندانی گوانتانامو می باشد، بطوری که به او کودک سرباز می گویند.  بر خلاف قوانین عفو بین‌الملل و آیین نامه یونیسف در مورد کودک سرباز، دولت کانادا تلاشی برای بازگرداندن او به کانادا نکرد.

در سال ۲۰۰۹ فاش شد که دولت کانادا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار پرداخته است تا عمر در گوانتانامو باقی بماند. او در مدت زندانی بودن در گوانتانامو توسط بازجوهایش تهدید به تجاوز جنسی شد

در سال ۲۰۰۹ فاش شد که دولت کانادا، ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار پرداخته است تا عمر در گوانتانامو باقی بماند.  او در مدت زندانی بودن در گوانتانامو توسط بازجوهایش تهدید به تجاوز جنسی شد و تا مدت زیادی دسترسی به وکیل نداشت. عمر در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۰ در گوانتانامو محاکمه شد و بدونه اینکه صحبتی از سن پایین او در هنگام ارتکاب جرم شود، او در مقابل قاضی و بیوۀ کریستفر اسپیر به جرم خود اعتراف کرد و گفت که "واقعا برای رنجی که به آنها وارد کرده متاسف است و فهمیده است که تنفر چیزی برای انسان به ارمغان نمی آورد و عشق و محبت بهتر از هر چیزی است". 

این در حالی است که يک مقام سابق وزارت دفاع امريکا، ضمن بي‌اعتبار دانستن اعترافات «عمر خضر» که تحت شکنجه بدست آمده است، خواستار آزادي هرچه سريع‌تر وي شده است. 

مايکل مالوف، از مقامات اسبق پنتاگون در گفت‌وگو با رسانه ها در مورد برگزاري دادگاه نظامي براي عمر خضر و محکوميت او به هشت سال زندان گفت: «امريکا قانون بين‌المللي مربوط به اسراي جنگي را امضاء کرده است و اين قانون حتي شامل کساني که سرباز نيستند هم مي‎شود».
وي در ادامه افزود: «مدت زماني که عمر خضر در حبس گذرانده است بيشتر از زمان محکوميت وي است. او ديگر نبايد در زندان بماند و بايد هر چه زودتر آزاد شود. امريکا فراتر از قانون نيست و بايد به پيمان‎هاي بين‌المللي که امضا کرده است پاي‌بند باشد و از اين قوانين که مشمول زمان جنگ هم مي‌شوند، تبعيت کند».

او به جرم قتل و توطئه برای اقدامات تروریستی به ۴۰ سال زندان محکوم شد. اما بدنبال توافقی که دادستان ها با وکلای عمر خضر کردند، حکم او نیز به ۸ سال کاهش یافت.

Share/Save/Bookmark