حمله‌ی فرح پهلوی به شاه و شکنجه‌های ساواک
چهارشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 23745
در حالی‌که تحلیلگران، شکنجه و کشتارهای ساواک را عاملی مهم در فوران تنفر مردمی از حاکمیت پهلوی می‌دانند؛ فرح دیبا (پهلوی) در اظهارات اخیر خود، شدیدا از عملکرد شاه انتقاد کرده و شکنجه‌های ساواک را به چالش کشیده است.
در حالی‌که تحلیلگران، شکنجه و کشتارهای ساواک را عاملی مهم در فورانِ تنفر مردمی از حاکمیت پهلوی می‌دانند؛ فرح دیبا (پهلوی)، آخرین همسر رسمیِ شاه مخلوع ایران در گفت‌وگویی با روزنامه آلمانی دی‌ولت (DIE WELT)، شدیدا از عملکرد شاه انتقاد کرد و شکنجه‌های ساواک را زیر سوال برد. (۱)

او پس از گذشت ۳۶ سال از انقلاب در ایران، حالا شکنجه‌های دوران پهلوی را به چالش کشیده است فرح در پاسخ به این سوال خبرنگار آلمانی که می‌گوید: «در رژیم شوهر شما، در آن زمان هزاران تن شکنجه شده و مورد پیگرد قرار گرفتند» اظهار داشت: « شاه و ساواک به شکنجه کردن چپ‌ها و مسلمانان در زندان‌ها می‌پرداختند. ما اشتباه کردیم و آن‌چه هم در زمان ما رخ داد، بد بود.»

فرح با اشاره به آن‌چه گناه و از دست رفتن قدرت (حاکمیت) همسرش می‌خواند، اظهار داشته: «رایزنان، دولت و حتی خود شاه هم آلارم‌ها (هشدارها) را نشنیدند. شاه بیش از حد سرگرم سیاست خودش بود. ضمن این‌که به آدم‌های عوضی اعتماد کرد و دست بسیاری از ژنرال‌ها و کارمندان بلندپایه را باز گذاشت.»

روزنامه آلمانی دی‌ولت در مورد فرح می‌نویسد: « فرح ۷۶ ساله، پس از سقوط از پهلوی، قدرت و میهن خود را از کف داد، مطرود شده و همچنین خودکشی دو فرزند سلطنتی را شاهد بوده است.»

شایان ذکر است که خسرو گلسرخی یکی از کسانی‌ست که از میان گروه‌های روزنامه‌نگاری و چهره‌های فرهنگی، به اتهام تلاش برای ترور شاه، ربودن فرح و ولیعهد اعدام شد. او در سال ۱۳۴۷ سردبیر بخش هنری روزنامه کیهان بود که پس از انقلاب، مجموعه اشعارش با نام «خسته‌تر از همیشه» و «ای سرزمین من» منتشر شد. (۲)


منابع:
۱- Farah Pahlavi Letzte Kaiserin von Persien blickt zurück، DIE WELT.
۲- GOLSORḴI, ḴOSROW. دانش‌نامه ایرانیکا.
Share/Save/Bookmark