افشاگری جدید واشنگتن پست درباره زندان مخفی سیا در لهستان
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب: 10875
گزارشگر :
 
دادستانان لهستانی روز جمعه به دنبال انتشار گزارش و جزئیات جدید روزنامه ˈواشنگتن پستˈ درباره پرونده زندان مخفی سازمان مرکزی اطلاعات امریکا(سیا) در لهستان، اعلام کردند: از این جزئیات در تحقیق و تفحص خود درباره این پرونده استفاده می کنند.
دادستانان لهستانی روز جمعه به دنبال انتشار گزارش و جزئیات جدید روزنامه واشنگتن پست درباره پرونده زندان مخفی سازمان مرکزی اطلاعات امریکا (سیا) در لهستان، اعلام کردند: از این جزئیات در تحقیق و تفحص خود درباره این پرونده استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، گروه های حقوق بشر و حقوقدانان سال هاست استدلال می کنند لهستان به سیا اجازه داده است از یک دانشکده مربوط به فعالیت های اطلاعاتی واقع در یک منطقه جنگلی در لهستان به عنوان بازداشتگاه مخفی و مکانی برای بازجویی و حتی شکنجه افراد مظنون به رهبری القاعده استفاده کند.

به تازگی روزنامه واشنگتن پست به نقل از افسران سابق سیا نوشته: این سازمان جاسوسی در ازای استفاده از این مکان در سال 2003، مبلغ 15 میلیون دلار به سازمان اطلاعات لهستان پرداخت کرد.

طبق گزارش این روزنامه امریکایی، در ماه دسامبر (آذر- دی) دادگاه حقوق بشر اروپا جلسه ای را برای استماع استدلال های مربوط به این پرونده برگزار کرد و صدور حکم به سال میلادی جاری موکول شد. در این جلسه چنین استدلال شد که لهستان با گذاشتن این مکان در اختیار سیا برای شکنجه بازداشت شدگان، قوانین بین المللی را نقض کرده است.

دادگاهی در لهستان نیز سال گذشته دستور بازداشت افسران سیا که به این بازداشتگاه مخفی رفت وآمد کرده اند را صادر کرد. هنوز مشخص نیست که آیا احکام مربوطه همچنان اعتبار دارند یا خیر.

"پیتور کومساتی" سخنگوی دادستانان شهر "کراکوف" لهستان که مسئولیت پیگیری تحقیق و تفحص این پرونده را بر عهده دارد، اعلام کرد از گزارش واشنگتن پست در انجام این تحقیقات استفاده می شود.

مقام های لهستان وجود زندان مخفی سیا در خاک این کشور را تکذیب کرده اند. "رادوسلاو سیکورسکی" وزیر خارجه لهستان در پاسخ به پرسش های خبرنگاران، گزارش یادشده را در حد "حدس و گمان" دانست.

حامیان حقوق بشر می گویند دادستانان لهستانی درباره وجود این زندان و نیز نقش مقام های این کشور، اسناد معتبری در اختیار دارند اما دولت لهستان از بیم تبعات سیاسی این مساله، در راه بررسی این پرونده کارشکنی می کند.

رویترز افزود: این تحقیقات که پنج سال است ادامه دارد، هیچ گونه پیشرفتی نداشته است. دادستانان لهستان، پیچیدگی و زمان بر بودن مساله را عامل پیش نرفتن این تحقیقات می دانند.
Share/Save/Bookmark