آیا تعطیلی تلویزیون یورونیوز فارسی با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مرتبط است؟
پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۳
کد مطلب: 40395
آیا تعطیلی تلویزیون یورونیوز فارسی با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مرتبط است؟
همزمان با آغاز روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، یورونیوز اعلام کرد که بخش فارسی تلویزیون این شبکه تعطیل خواهد شد.
همزمان با آغاز خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بخش فارسی تلویزیون یورونیوز متعلق به اتحادیه اروپا از تعطیل شدن آن خبر داد.

به گزارش رسانه ایران، همزمان با آغاز روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، یورونیوز اعلام کرد که بخش فارسی تلویزیون این شبکه تعطیل خواهد شد اما سایت فارسی آن همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

بنا به اعلام یورونیوز، از روز اول اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ برابر با ۲۱ ماه آوریل ۲۰۱۷  پخش تلویزیونی یورونیوز فارسی متوقف خواهد شد و فعالیت های این شبکه تنها با تمرکز بر وبسایت، اپلیکیشن‌های موبایل و شبکه‌های اجتماعی دنبال می شود.

در میان کشورهای اروپایی، انگلیس تلاش زیادی برای تاثیر بر افکار عمومی ایران از طریق رسانه داشته است و علاوه بر رادیو، وبسایت و شبکه های اجتماعی، بخش فارسی تلویزیون خود را در سال 2009 همزمان با انتحابات ریاست جمهوری در ایران راه اندازی کرد.

اکنون به نظر می رسد تعطیلی تلویزیون فارسی اتحادیه اروپا با جدایی انگلیس از این اتحادیه مرتبط باشد.

پیشتر به طور غیررسمی گفته شده بود که شبکه یورونیوز توسط یکی از رسانه های امریکایی خریداری خواهد شد.

توجه دولت انگلیس به ویژه در سالیان اخیر برای تاثیر بر ایرانیان از طریق بنگاه خبرپراکنی BBC و بخش فارسی آن سبب شه تا علاوه بر فعالیت های رسانه ای این شبکه، بیشتر کارمندان ارشد سایر رسانه های فارسی در اروپا و امریکا نیز از کارمندان BBC انتخاب شوند.

صادق صبا، رییس پیشین بخش فارسی BBC پس از جدایی از این شبکه سردبیر رادیو دولتی فردا متعلق به ایالات متحده شد. همچنین محمد منظرپور سردبیر صدای امریکا نیز از کارمندان سابق بخش فارسی BBC بوده است. او به تازگی با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ از VOA اخراج شده است. همچنین بخش قابل توجهی از شبکه لندنی «من و تو» از کارمندان سابق BBC هستند.

گفتنی است هنوز آمار دقیقی از جزئیات حمایت های مالی انگلیس از تلویزیون ها و رسانه های فارسی اروپا و به ویژه یورونیوز منتشر نشده است.
Share/Save/Bookmark