خوانش BBC از راهپیمایی اربعین:« اردوکشی فرقه ای سیاسی، نفوذ شیعه در خاورمیانه، تظاهرات سیاسی و ...»
دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب: 38749
مولف : ابوذر حیدری
 
رسانه هایی مانند BBC فارسی که راهپیمایی همجنسبازان در آمریکا، یا کارناوال رقص در لندن را با هیجان به تصویر می کشند، چرا اتحاد چند میلیونی افرادی که نه مذهب مشترک، نه دین مشترک و نه وطن مشترک دارند را با غرض ورزی و سیاسی کاری به تصویر می کشند؟
رسانه ایران
"اینجا بحث انسانیت، مظلومیت و امر به معروف و نهی از منکر است."

توصیف راهپیمایی اربعین توسط نه یک فرد شیعه و نه سنی، بلکه یک فرد صابئین مندایی که با برپایی موکبی در مرز چذابه، در کنار موکب های دیگر به زائران امام حسین و راهپیمایان نجف به کربلا، خدمت می کرد.
دیگر برای افرادی که در فضای مجازی راهپیمایی اربعین را دنبال می کردند، حضور علمای اهل سنت، مسیحیان و دیگر اقلیت های مذهبی در راهپیمایی اربعین تازگی ندارد. عکس هایی که از حضور اهل سنت ایران، چه بلوچ، چه ترکمن یا کُرد در اربعین ثبت می شود به تصاویر معمولی تبدیل شده که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

حتی موضوع این پیاده روی از اسلام هم فراتر رفته، و پای دیگر ادیان مانند مسیحیان، صابئین مندایی، ایزدی ها و ... به این راهپیمایی باز کرده است.

با همه این تفاسیر، تلویزیون بی بی سی فارسی که در سال های قبل، به راهپیمایی اربعین، در حد یک خبر کوتاه نگاه می کرد، نتوانست زیر فشار رسانه ای طرف مقابل ایستادگی کند، و گزارش مفصلی را برروی آنتن برد.

در گزارشی که در آن راهپیمایی اربعین را با عبارات « اتحاد شیعیان در منطقه عمدتا سنی نشین، نفوذ شیعیان در خاورمیانه، اردوکشی های فرقه ای سیاسی، رژه ی سیاسی شیعیان» معرفی می کند.

فیلم

جالب آنکه:
بی بی سی در حالی راهپیمایی اربعین را یارکشی برای «دعوای فرقه ای» معرفی کرد و آن را روبروی اهل سنت قرار می دهد که تعداد کثیری از علمای مذاهب اهل سنت نیز در این راهپیمایی حضور داشتند.
بی بی سی در حالی راهپیمایی اربعین را «اردوکشی فرقه ای سیاسی در خاورمیانه» معرفی می کند که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران از مردم می خواهد تا از عکس ایشان و نمادهایی که ممکن است باعث تفرقه شود استفاده نکنند.

همچنین مجری بی بی سی در گفتگو با حسن یوسفی اشکوری، نظر و واکنش بعضی علمای نجف که به گفته او «با سیاسی شدن شیعه به این شکل نوعی مخالف هستند» را پرسید؟

فیلم

اشکوری در پاسخ به این سوال مدعی شد «علمای عراق از جمله آیت الله سیستانی و آیت الله فیض، با توجه به اینکه آنها ادامه دهنده سنت آیت الله خویی هستند، به هیچ وجه با دعواهای فرقه ای موافق نیستند، با این اردوکشی های فرقه ای سیاسی، موافق نیستند». حال آنکه آیت الله سیستانی ضمن توصیه برای حضور در این مراسم، در پایان مراسم های اربعین در سال های اخیر، برای عزاداران پیام تشکر ارسال می کند. ایشان سه سال پیش پس از پایان این مراسم خطاب به راهپیمایان اظهار نوشتند«این زیارت نمونه ای زیبا از ولایتمداری و یادبود امام حسین(ع) و فداکاری هایشان در راه اعتلای دین است. به امام باقر و امام صادق(ع) موکدا وصیت شده است که زیارت امام حسین را به جا بیاورند و به عنوان الگویی آن را آمیزه ی جان مشتاقان آن حضرت کنند».

همچنین نماینده آیت الله سیستانی در کربلا، در روزهای گذشته از رسانه ها خواستند تا با ثبت صحنه ها و مناظر این زیارت میلیونی، بعد جهانی آن را برجسته کنند.

با همه این تفاسیر سوالی که به ذهن خطور می کند آن است که رسانه هایی مانند BBC فارسی که راهپیمایی همجنسبازان در آمریکا، یا کارناوال رقص در لندن را با هیجان به تصویر می کشند، چرا اتحاد چند میلیونی افرادی که نه مذهب مشترک، نه دین مشترک و نه وطن مشترک دارند را با غرض ورزی و سیاسی کاری به تصویر می کشند؟
آیا اتحاد مردم در خاورمیانه خلاف سیاست های بی بی سی یا همان انگلیس است؟!
Share/Save/Bookmark