نوریزاده در VOA: ایران همانند عربستان و قطر علیه داعش بجنگد
سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب: 30729
مولف :
 
علیرغم آنکه کمتر تحلیل گری، منکر نقش عربستان سعودی و قطر در پیدایش داعش می شود، اما علیرضا نوری زاده، مدیر شبکه ایران فردا و تحلیل گر صدای آمریکا، عربستان را بزرگترین دشمن داعش اعلام کرد. این در حالی است که 86 درصد مخاطبان صدای آمریکا عربستان را به عنوان عضوی از ئتلاف ضد داعش به رسمیت نمی شناسند.

در برنامه گذشته افق صدای آمریکا، با اجرای پیام یزدیان، موضوع " تروریست های موحد: فرقه وهابی و ریشه های پنهان جهادی ها " با حضور نوری زاده، اشکوری و دوشوکی، به بحث و بررسی گذاشته شد.

پیش از این برنامه، صفحه فیس بوک این برنامه از مخاطبان خود در یک نظرسنجی سوالی با عنوان " آیا عربستان سعودی را می توان بخشی از ائتلاف ضدا داعش منظور کرد؟" پرسید، که البته در پاسخ به این سوال، ۸۶ درصد مخاطبان پاسخ منفی و ۱۴درصد مخاطبان نیز پاسخ مثبت دادند.در همین رابطه پیام یزدیان در سوالی از نوری زاده با اشاره به مقاله نیویورک تایمز پرسید " چرا عربستان را مقاله نویس نیویورک تایمز پدر داعش معرفی می کند؟"

فیلم

نوری زاده در ابتدا با اشاره به نقش تبلیغات منفی علیه عربستان اظهار داشت " آیا واقعاً باید دید که داعش زاییده برنامه های عربستان است یا دید داعش زاییده سیاست های نورالمالکی در عراق و بشار اسد هست، ببینید همیشه این اندیشه سلفی در جهان اسلام وجود داشته است. یک وقت ما صحبت می کنیم از وهابی، وهابی کیه؟ یک دانشمند مذهبی در عربستان به نام محمد عبدالوهاب وجود داشت که او نیز بر اندیشه سلف صالح گفته باید برگردیم به آموزه های صدر اسلام. در عربستان مذهب وهابی نیست، وهابی معنی ندارد، در آنجا هم مذاهب اهل سنت است... این اندیشه خطرناک که امروز خود عربستان قربانی اصلی آن است، هیچ کشوری به اندازه عربستان آسیب نخورده از داعش."

در ادامه برنامه، یزدیان، مجری برنامه با توجه به موضع گیری عجیب نوری زاده از وی پرسید " آیا عربستان به عنوان بخشی از ائتلاف ضد داعش به حساب آورد یا نه؟

در پاسخ به این سوال، نوری زاده با تاکید پاسخ داد" چرا نه، عربستان متحد آمریکا و رژیم عربستان بزرگترین دشمن داعش است. داعش سرنگونی آل سعود را هدف اول خودش قرار داده. عربستان دلش نمی خواد که بگویند این کشور حامی تروریست هاست."
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت " همه باید دست به دست هم بدهند و فقط یک کشور عربستان و یک کشور قطر نیست ( که باید علیه داعش بجنگد ) همه باید بجنگند از جمله جمهوری اسلامی."

پیش از این برخی از سلطنت طلبان و دگر چهره های اپوزیسیون مانند شهرام همایون و امید دانا، نوری زاده را به عنوان " مزدور آل سعود " معرفی کرده بودند.

همچنین پس از فاجعه منا، این مدیر شبکه ایران فردا، به تطهیر عملکرد مقامات آل سعود و همچنین متهم کردن حجاج ایرانی به عنوان مسئولین این فاجعه پرداخت.( 1 و 2 )

در اکتبر ۲۰۱۲، در زمان مناظرات انتخاباتی آمریکا، جو بایدن در مناظره با یکی از نامزدهای انتخاباتی، اعلام کرد که از هر گروه مسلح برای مقابله با بشار اسد حمایت می کند و به دنبال چنین گروه هایی می گردد، اما ۲ سال بعد وی در دانشگاه هاروارد، علت روی کار آمدن گروه هایی مانند داعش را، حمایت های عربستان و ترکیه قطر معرفی می کند. اظهارات جو بایدن در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ را در زیر ببینید.

فیلم
Share/Save/Bookmark