وزیر خارجه آلمان: لغو برجام افزایش خطر جنگ را در پی دارد
يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵
کد مطلب: 41349
وزیر خارجه آلمان: لغو برجام افزایش خطر جنگ را در پی دارد
زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان می‌گوید که اگر آمریکا توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را پایان دهد، احتمال خطر جنگ وجود دارد.

به گزارش رسانه ایران، گابریل شنبه ۱۴ اکتبر / ۲۲ مهر در گفت‌و‌گو با رادیوی آلمان گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام عدم پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) «نشانه خطرناکی» را ارسال کرده است؛ به ویژه آنکه بحرانی هسته‌ای نیز در شبه جزیره کره وجود دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه در سخنانی تند استراتژی جدید این کشور علیه ایران را اعلام کرد و گفت که پایبندی تهران به برجام را تأیید نمی‌کند. ترامپ تهدید کرد که در صورت افزوده‌نشدن بندهای سخت‌گیرانه به برجام به‌صورت یک‌طرفه از آن خارج خواهد شد.

گابریل به رادیوی آلمان گفت: «نگرانی بزرگ من این است: آنچه در ایران یا بین ایران و آمریکا اتفاق می‌افتد، مسئله‌ای مربوط به ایران باقی نمی‌ماند، زیرا بسیاری دیگر در جهان از خود می‌پرسند حالا که توافق‌های این‌چنینی در حال نابودی هستند، آیا آنها هم باید سلاح اتمی به دست بیاورند یا نه. و فرزندان و نوه‌هامان در جهانی بسیار خطرناک‌تر خواهند زیست».

ایران همواره تلاش برای توسعه سلاح‌های اتمی را رد کرده و گفته در صورت خروج از برجام نیز به سمت ساخت تسلیحات هسته‌ای نخواهد رفت.

زیگمار گابریل از ترامپ خواست تا به دلیل اختلاف‌های سیاسی داخلی، امنیت مردم و متحدان آمریکا را به خطر نیندازد.

آلمان تا کنون بارها در کنار فرانسه و بریتانیا، دیگر طرفین اروپایی گروه ۱+۵ حمایت خود را از برجام اعلام کرده است.
Share/Save/Bookmark