پسابرجامِ صنعتی ایران - آلمان - عربستان
سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب: 33519
مولف : محمود شریعتی
 
پسابرجامِ صنعتی ایران - آلمان - عربستان
در کنار بازار رو به افول روسیه و برزیل برای محصولات آلمان، مهمترین دلیل برای آلمان در تقویت روابط تجاری تکنولوژیک اش با ایران، آماده بودن زیرساخت های فناوری در کشور مان است که از رشد ۳۷ ساله و بلوغ ۲۰ ساله برخوردار است. این مزیت ایران در مقایسه با عربستان سعودی است که تازه تصمیمم به بومی سازی تکنولوژی های وارداتی اش گرفته است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
از زمان زمان اجرایی شدن برجام حجم مبادلات ایران با کشور های اروپایی روز به روز در حال گسترش است. رسانه های فارسی زبان می گویند عربستان رقیب ایران محسوب می شود که در تلاش است تا جلوی سرعت رشد اقتصادی ایران با اجرایی شدن برجام را بگیرد. آلمان یکی از کشور های مشتاق به همکاری با شرکت های ایرانی است. ایران که روزی بزرگترین شریک تجاری تکنولوژیک آلمان در منطقه خاورمیانه بوده بازاری جذاب برای شرکت های مادر تخصصی آلمانی محسوب می شود.
در کنار بازار رو به افول روسیه و برزیل برای محصولات آلمان، مهمترین دلیل برای آلمان در تقویت روابط تجاری تکنولوژیک اش با ایران، آماده بودن زیرساخت های فناوری در کشور مان است که از رشد ۳۷ ساله و بلوغ ۲۰ ساله برخوردار است. این مزیت ایران در مقایسه با عربستان سعودی است که تازه تصمیمم به بومی سازی تکنولوژی های وارداتی اش گرفته است.
این اتفاقات در حالی افتاده که در روابط ایران و عربستان با اروپا رقابت شدیدی بر سر سرمایه گذاری خارجی در گرفته است. صدای آمریکا با پوشش رسانه ای مقاله ای از نشریه هندلسبلات با تشریح وضعیت ایران و عربستان سعی کرد به نوعی ایران و عربستان را رقبایی برای ربودن نظر شرکت های آلمانی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت این دو کشور معرفی کنند. اما نشریه آلمانی در مقاله خود بیشتر به نیاز شرکت های آلمانی به بازار خلیج فارس اشاره کرده و از کار دشواری که در بدست آوردن نظر ایران و عربستان دارد سخن گفته.
اخیرا شرکت الکترونیکی زیمنس یکی از بزرگترین تولید کننده های زیر ساخت الکتریکی در جهان یک تفاهم همکاری با شرکت ایرانی «مپنا» امضا کرده است که طی آن دو طرف برای تامین و تولید توربین های حرارتی با یکدیگر همکاری کنند. این سطح از همکاری میان دو شرکت ایرانی و آلمانی در شرایط کنونی نمی تواند در ارتباط با عربستان روی دهد. چراکه به گفته نشریه هندلسبلات، عربستان تازه در آستانه تحولات در صنعت و ساختار اقتصاد داخلی اش است. مهمترین ارگان تکنولوژیک عربستان یعنی ارتش و سازمان های نظامی اش به طور کامل توسط آمریکا و کشور های غربی تغذیه می شود تا آنجا که بزرگترین ارتش اجاره ای جهان لقب گرفته است. بعلاوه اینکه شرکت های داخلی عربستان هنوز به آن جایگاه از تولید و استفاده از تکنولوژی دست نیافته اند که در یک سطح با شرکت های تراز اول اروپا پیمان همکاری امضا کنند. ضعف صنعت خودروسازی در عربستان که از شاخصه های قدرتمندی یک اقتصاد درون زا است بر همین ادعا دلالت می کند. تنها در سال 2013 یک میلیون و 300 هزار خودرو وارد عربستان شده است. در همین سال حجم واردات قطعات جانبی خودرو به عربستان رقمی معادل 5.5 میلیارد دلار بوده است.
تفاهم شرکت های آلمانی و ایرانی یخ روابط تجاری بین ایران و آلمان را شکسته است. «زیگفروید راسوارم» یکی از اعضای هیئت مدیره زیمنس و رییس بخش خاورمیانه این شرکت درباره ارزش روابط با ایران گفته است «اگر ما در بازپس گیری بخش های اقتصادی ایران موفق بشویم، هیچ چیز نمی تواند در مقابل روابط عالی ما بایستد. »
این تصمیم شرکت های آلمانی با حمایت دولت آلمان نیز همراه است. آقای راسوارم گفته برای اولین بار در ۱۵ سال اخیر «گابریل سیگمار» وزیر اقتصاد آلمان دوباره روابط اقتصادی ایران – آلمان را به پیش خواهد راند. آقای سیگمار همچنین قصد دارد از رییس جمهور ایران برای سفر به آلمان دعوت کند. همچنین فرانک والتر اشتاین مایر در یک سال گذشته دو بار به ایران سفر کرده است. یک بار در مهر ماه ۱۳۹۴ و بار دیگر اواسط بهمن پس از اجرای برجام. او در این سفر از حسن روحانی برای رفتن به آلمان دعوت کرد.
این اتفاقات در حالی است که در روابط آلمان عربستان شاهد چنین سطحی از همکاری میان نه دولت ها و نه شرکت های اقتصادی و تکنولوژیک نیستیم. هندلسبلات در تحلیل خود آورده است که عربستان در آستانه تحولات زیرساختی، شاهد موجی از خصوصی سازی ناشی از شروع هدفمندی یارانه های نفتی در این کشور است. این مسئله باعث رغبت شرکت های آلمانی برای ورود به اقتصاد این کشور شده است.
روزنامه سعودی عکاظ اما ادعا کرد که آنگلا مرکل مخالف سفر آقای روحانی به آلمان است. این روزنامه ادعا کرده بود که آنگلا مرکل گفته، دعوت از رییس جمهور کشوری که از حزب الله دفاع می کند بسیار سخت است.
این اظهارات خانم مرکل در صورتی که حقیقت داشته باشد نشان از آن دارد که با وجود حمایت ایران از حزب الله، آلمان در گسترش روابط با ایران جدی است. همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد یکی از دلایل مهم نیاز تجاری تکنولوژیک آلمان به ایران افول بازار این کشور در روسیه و برزیل است. دو کشوری از پنج کشور عضو گروه بریکس که شامل روسیه، برزیل، چین، هند و آفریقای جنوبی هستند و آینده اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار خواهند داد. در مدت ۱۰ سال اخیر که کشور های اروپایی به دلیل وضع تحریم ها علیه ایران دسترسی شان به بازار ایران با مشکلات مواجه شده بود، کشور های عضو بریکس توانستند جایگاه خوبی در منطقه خاورمیانه کسب کنند.
گفتنی است، هند بزرگترین رقیب تکنولوژیک آلمان در غرب آسیا محسوب می شود. روابط تجاری این کشور با ایران بعد از اعمال تحریم ها سالانه ۸۰% رشد داشته است. پس از اجرای برجام آلمان امید دارد دوباره سطح روابط خود با ایران را به حالت قبل برگرداند و در بهترین حالت رقبای تازه به دوران رسیده مثل هند و برزیل را از سر راه کنار بزند.
Share/Save/Bookmark