بازی جان کری
انتقاد شدید جان کری از شهرک سازی های اسراییل!
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: 38929
جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است اسرائیل باید میان تداوم ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه غربی و راه حل دو دولت یکی را انتخاب کند.
برخی کارشناسان معتقدند دو راه‌حل "جان کری" پایمال شدن حقوق فلسطینی‌ها را در پی دارد بازی آمریکا و اسرائیل در شهرک‌سازی می‌تواند فلسطین را به‌ناچار با نقش کلیدی "پلیس خوب" آمریکا به رسمیت شناختن  اسرائیل ختم نماید.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره با کمک‌ ۲۳ میلیارد دلاری این کشور در سال‌های گذشته به اسرائیل و توافق کمک ۳۸ میلیارد دلاری در ده سال آینده، خودش را دوست اسرائیل" خواند که از این دوستی پشیمان نیست اما نگران امنیت این کشور است.

جان کری که در نشست سابان در واشنگتن سخن می‌گفت تأکید کرد که در موضوع اسرائیل و فلسطین راه اشتباهی پیموده شده است.

بی بی سی با نشان دادن چهره صلح طلبانه آمریکا نوشت:« دولت اسرائیل به راه حل تشکیل دو دولت علاقه‌مند نیست و به گفته جان کری این موضوع آمریکا را به دردسر انداخته است چرا که اسرائیل "همه هشدارهای ما را درباره شهرک‌سازی نادیده می‌گیرد."»

شبکه لندنی در ادامه نوشت:« آقای کری در تقابل با بنیامین نتانیاهو که گفته بود اول باید میان اسرائیل و جهان عرب صلح برقرار شود، گفت که صلح با فلسطینی‌ها، پیش‌نیاز صلح با دنیای عرب است. »

نتانیاهو که پیش از جان کری در همین نشست سخن می‌گفت تاکید کرد تنها چیزی که می‌تواند فلسطینی‌ها را پای میز مذاکره بیاورد، صلح میان اسرائیل و جهان عرب است.

جان کری در این نشست گفت که تداوم سیاست شهرک‌سازی از سوی اسرائیل چشم‌انداز صلح را از بین می‌برد اما تاکید کرد که هنوز از نقطه عطف تحقق راه حل دو دولت نگذشته‌ایم.

کری گفته: اسرائیل در حال نزدیک شدن به نقطه خطر است.

اسرائیل درصدد است با تفکیک مناطق فلسطینی به مناطق جدا از هم، مانع ایجاد قلمرویی منسجم برای تشکیل کشور فلسطینی شود.

 با احداث شهرک‌ها به دنبال تغییر ساختار جغرافیایی مناطق فلسطینی و چهره‌ای اسرائیلی دادن به این مناطق است تا سلطه‌اش را دراین مناطق تثبیت کند.
Share/Save/Bookmark