صدای آمریکا از احتمال اخراج رکس تیلرسون خبر داد
چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب: 41259
صدای آمریکا از احتمال اخراج رکس تیلرسون خبر داد
پس از گفتگوی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد دونالد ترامپ با شبکه فاکس نیوز، گمانه زنی ها در مورد خروج قریب الوقوع او از دولت افزایش یافت.

به گزارش رسانه ایران به نقل از بخش انگلیسی صدای آمریکا، در حالی که روز گذشته تیلرسون نهار را با ترامپ و مایک پنس معاون او صرف کرد، دیدار پنس با نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، به شایعات دامن زد. بسیاری نیکی هیلی را جانشین تیلرسون در وزارت امور خارجه می دانند.

تیلرسون در گفتگو با شبکه فاکس نیوز در واکنش به انتقادات نسبت به عکس العمل پرزیدنت ترامپ به وقایع شارلوتزویل اعلام کرده بود سخنان رئیس جمهوری منعکس کننده دیدگاههای شخصی اوست.
بیشتر بخوانید: وزیر خارجۀ آمریکا: حرف‌های دونالد ترامپ صرفاً نظر شخصی اوست

به گزارش بخش انگلیسی وبسایت صدای آمریکا، این سخنان را در پاسخ به سوال کریس والاس مجری شبکه فاکس نیوز در مورد انتقاد کمیته سازمان ملل از عدم محکومیت خشونتهای نژادی شارلوتزویل از سوی دونالد ترامپ بیان کرد.

بعد از مرگ 5 نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر در درگیری بین گروه های طرفدار برتری نژاد سفید و مخالفان نژادپرستی، ترامپ در یک سخنرانی در نیویورک گفته بود، «در هر دو طرف آدمهای بدی هستند.اما آدمها ی خوبی هم در دو طرف وجود دارد.»

این اظهارات با واکنش هایی مواجه شد. بعد از آن، رئیس جمهوری آمریکا در دو سخنرانی پیاپی اخیر تاکید کرده برخی رسانه ها از حرف هایش برداشت نادرست داشته اند و او نژاد پرستی را محکوم می کند.

روز یکشنبه تیلرسون گفت: «ما ارزشهای ایالات متحده آمریکا را از طریق وزارت امور خارجه بیان می کنیم. ما نماینده مردم آمریکا هستیم، ما ارزشهای آمریکا و پایبندیمان به آزادی و رفتار مساوی با مردم جهان را بیان می کنیم و این پیام هیج تغییری نکرده است.»

کریس والاس سپس از تیلرسون سوال که آیا او دارد از پرزیدنت ترامپ فاصله می گیرد؟ تیلرسون هم اعلام کرد: «من صحبتهایم را کرده ام، من نظراتم در مورد ارزشهایمان را در نطق‌ام در وزارت امور خارجه بیان کرده ام. سخنان رئیس جمهوری منعکس کننده دیدگاههای شخصی اوست.»

اشاره او به موضع گیری های آقای ترامپ بخصوص در توئیتر است.

برخی رسانه های آمریکا این اظهارنظر تیلرسون را نشانه اختلاف نظر او با رئیس جمهوری آمریکا عنوان کرده اند، این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرد وزیر خارجه و رئیس جمهوری امروز نهار کاری با هم صرف می کنند.
Share/Save/Bookmark