BBC فرجامِ برجام را حاصل تدبیر چه کسی می داند؟
سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب: 32079
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
اما آنچه که از بخشی از این مطالب می توان نتیجه گرفت این است که وبسایت بی بی سی فارسی با کنار هم قرار دادن این دو یادداشت آقای باستانی ، با توجه به توافق اخیر هسته ای ایران با گروه 5+1 ، پیش بینیِ عقب نشینی دولت روحانی از مواضع رهبری که از مشوّقان برنامه هسته ای ایران در سالهای اخیر بوده ، را به ذهن مخاطب القاء کرده است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
حسین باستانی روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی شبکه بی بی سی فارسی در یادداشتی با عنوانِ "وضعیت پیچیده دولت روحانی بعد از اجرای برجام" به گمانه زنی در باب وضعیت کشور بعد ازاجرای برجام پرداخته است. وی مواجهه دولت و حکومت ایران بعد از اجرای برجام را با توجه به متغیرهای فضای افکار عمومی، معادلات داخلی حکومت ، انتخابات آینده ، وضعیت منتقدان حکومت ، فضای روابط خارجی و سرانجام وضعیت اقتصادی کشور سنجیده و تحلیل خود را به طور تلویحی بیان کرده است. نظر آقای باستانی در حوزه سیاست خارجی ایران جای تامل دارد. وی دراین باره نوشته است:

« آیت الله خامنه ای در گذشته تاکید کرده که مذاکره هسته ای با آمریکا به معنی دوست شدن با این کشور نیست ، اما اگر این مذاکره به نتیجه برسد ، ممکن است بتوان در موضوعات دیگر هم با آنها گفتگو کرد.
بر همین مبنا ، احتمال دارد در فضای بعد از تحریم ها، زمینه نوعی همکاری با ایالات متحده در موضوعی دیگر ، مثلا در مبارزه با داعش ، فراهم بشود. هرچند کماکان ، گمانه زنی در مورد تغییراتی در حد " عادی سازی روابط با امریکا " ، کاملا بلاموضوع به نظر می رسد.
از سوی دیگر نمی توان تصور کرد که اجرای برجام ، تلاش های مخالفان تنش زدایی با ایران و از جمله حلقه های نزدیک به اسرائیل و عربستان سعودی را در آمریکا متوقف کند که در کانون هایی چون حزب جمهوری‌خواه و کنگره صدای بلندی دارند. در صورتی که این مخالفان بتوانند تهران را زیر فشار سنگین واشنگتن قرار دهند - که اگر جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسند محتمل است - قدرت ایجاد بحران های جدید در روابط دوجانبه را خواهند داشت.
این در حالی است که نهادهای قدرتمند امنیتی و نظامی ایران که به قوه مجریه پاسخگو نیستند و متحدان سیاسی آنها نیز ، یقینا از قدرت ایجاد بحران هایی مشابه در زمینه سیاست خارجی برخوردارند. »

این تحلیل گر بی بی سی فارسی همچنین قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 هم با یادداشتی با عنوانِ "رئیس جمهور آینده ایران از برنامه هسته ای عقب می‌نشیند" سوال زیر را طرح کرده بود :

« با روشن شدن اسامی نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، گمانه زنی درباره سیاست های احتمالی آنها آغاز شده است. یکی از مهمترین سوال های پیش روی تحلیلگران مسائل ایران آن است که در صورت به قدرت رسیدن هر یک از نامزدهای انتخابات امسال ، پرونده هسته ای ایران – به عنوان بغرنج ترین مساله سیاست خارجی ایران بعد از خاتمه جنگ – چه سرنوشتی خواهد یافت؟ »
وی همچنین در جواب سوال فوق این گمانه را مطرح کرده بود که پیش بینی می شود فارغ از آنکه در انتخابات آینده: محافظه کاران ، اصلاح طلبان یا طرفداران احمدی نژاد به پیروزی برسند ، از برنامه هسته‌ای ایران عقب نشینی کنند!
آقای باستانی در ادامه با آوردن یک نمونه مشابه در زمان پایان جنگ ایران و عراق این عقب نشینی را توجیه پذیر وانمود کرده است. وی در پایان یادداشتش که در مورخه 22 اردیبهشت 92 در وبسایت بی بی سی فارسی منتشر شده نوشته:
« حتی اگر مسئولان ایرانی به جای تیر ماه ۱۳۶۷، در تیر ماه ۱۳۶۶ – پس از صدور قطعنامه ۵۹۸ – به توقف جنگ تن داده بودند ، جنگ را در شرایطی به مراتب بهتر به پایان می رساندند. به همین ترتیب ، زمان و شرایط تجدیدنظر دولت آینده ایران در برنامه هسته ای ، و تعداد قطعنامه های تحریم جدیدی که پیش از این تجدیدنظر به تصویب رسیده باشند نیز ، تفاوت مهمی را برای ایرانیان به همراه خواهند داشت. تفاوتی که گرایش و جهت گیری دولت آینده ، می تواند در ایجاد آن نقش مهمی داشته باشد. »

اما آنچه که از بخشی از این مطالب می توان نتیجه گرفت این است که وبسایت بی بی سی فارسی با کنار هم قرار دادن این دو یادداشت آقای باستانی ، با توجه به توافق اخیر هسته ای ایران با گروه 5+1 ، پیش بینیِ عقب نشینی دولت روحانی از مواضع رهبری که از مشوّقان برنامه هسته ای ایران در سالهای اخیر بوده ، را به ذهن مخاطب القاء کرده و با در نظر گرفتن محتوای یادداشتها ، شائبه همکاری ایران و آمریکا در آینده نزدیک در مواردی همچون مبارزه با داعش را هم در همین راستا دانسته است و همچنین از نگاه بی بی سی چنانچه اگر که تجربه تلخی که پایان جنگ برای ایران به ارمغان آورده بود این بار در موضوع تحریمها و مذاکرات هسته ای تکرار نشود ،  به علت اختلاف عملکردی است که در مواضع دولت تدبیر و امید با نهادهای امنیتی و نظامی ایران به وجود آمده است.
Share/Save/Bookmark