آرای کلینتون 2 میلیون بیشتر از ترامپ، کارشناسان مشکوک به نتیجه
پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
کد مطلب: 38802
آرای کلینتون 2 میلیون بیشتر از ترامپ، کارشناسان مشکوک به نتیجه
آقای ترامپ که با کسب حد نصاب آرای الکترال کالج‌های انتخاباتی رئیس جمهور منتخب ایالات متحده شده و ماه ژانویه رسما سوگند خواهد خورد، اکنون ۶۲ میلیون و دویست هزار رای دارد در حالی که خانم کلینتون ۶۴ میلیون و ۲۰۰ هزار رای کسب کرده است.

با ادامه شمارش آرا در ایالت‌های مختلف آمریکا، تعداد آرای هیلاری کلینتون با اختلافی دو میلیونی از دونالد ترامپ پیشی گرفته است.

به گزارش رسانه ایران به نقل از بی بی سی، آقای ترامپ که با کسب حد نصاب آرای الکترال کالج‌های انتخاباتی رئیس جمهور منتخب ایالات متحده شده و ماه ژانویه رسما سوگند خواهد خورد، اکنون ۶۲ میلیون و دویست هزار رای دارد در حالی که خانم کلینتون ۶۴ میلیون و ۲۰۰ هزار رای کسب کرده است.

با گذشت بیش از دو هفته از انتخابات روز هشتم نوامبر، شمارش آرا در بعضی از ایالت‌های آمریکا ادامه دارد و صدها هزار رای در مناطق پرجمعیتی چون کالیفرنیا هنوز شمرده نشده‌اند.

این پنجمین بار است که در تاریخ انتخابات آمریکا نامزدی که بیشترین آرای عمومی را کسب می‌کند برنده نهایی نمی‌شود.

آخرین بار، در سال ۲۰۰۰ ال‌گور نامزد دموکرات‌ها با وجود کسب بیش از نیم میلیون رای بیشتر، با وجود حکم دادگاه عالی برای بازشماری آرا در ایالت فلوریدا، نهایتا رقابت را به جرج دبلیو بوش واگذار کرد.

امسال هم با وجود این که خانم کلینتون در ایالت‌های پرجمعیتی چون کالیفرنیا رای بسیار بیشتری نسبت به آقای ترامپ کسب کرده است اما با شکست در ایالت‌های کلیدی چون پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا و ویسکانسن، از پیروزی نهایی بازماند.

در همین حال، گروهی از دانشگاهیان، وکلا و کارشناسان آماری در تلاشند تا هیلاری کلینتون را ترغیب کنند برای ارایه درخواست بازشماری آرا در چند ایالت همراه آنها شود.

آنها می‌گویند بررسی‌هایشان نشان می‌دهد نتایج شمارش آرا برای خانم کلینتون در مناطقی که از سیستم کامپیوتری استفاده شده اغلب بدتر از نتایج شمارش آرا در مناطقی است که آرا به صورت دستی و یا به کمک اسکن کردن برگه‌های رای شمارش شده است.

این افراد بر همین اساس می‌گویند خواستار تحقیق در بعضی مناطق از ایالت‌هایی چون پنسیلوانیا هستند ‌تا مطمئن شوند کامپیوترهای آنجا هک نشده و تقلبی روی نداده است.

با وجود این، ستاد انتخاباتی کلینتون هنوز هیچ رغبتی برای درخواست بازشمارش آرا نشان نداده است.

جیل استاین، رهبر حزب سبز آمریکا که امسال هم همچون چهار سال گذشته به عنوان نامزد این حزب در انتخابات حضور داشت، مشغول جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای هزینه‌های احتمالی درخواست بازشماری آرا در سه ایالت میشیگان، ویسکانسن و پنسلوانیا است.

مطابق قوانین انتخاباتی آمریکا، اگر بازشماری آرا ادعای شاکی را به اثبات نرساند، او موظف است تمامی هزینه‌های بازشماری را تقبل کند.

روز سه‌شنبه هم نشریه «نیویورک» گزارش داد که کارشناسان انتخاباتی با «مشکوک» خواندن نتایج در این سه ایالت، در حال ترغیب کلینتون به درخواست شمارش مجدد آرای این ایالت‌ها هستند.

هرچند اداره فدرال تحقیقات آمریکا (اف‌بی‌آی) نفوذ هکرها به سیستم نام‌نویسی انتخابات در دو ایالت را تائید کرده، اما وزارت امنیت داخلی این کشور تأکید دارد که هیچ نشانه‌ای دال بر دستکاری در نتایج وجود ندارد.
Share/Save/Bookmark