عذرخواهی تلگرام از ایران و اختلافات BBC با خودش!
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۱
کد مطلب: 30242
مولف :
 
پاول دورف، مدیر عامل و حامی تلگرام با انتشار متنی ادعای قبلی خود در خصوص سانسورینگ و جاسوسی در ایران را تکذیب کرده و عذرخواهی نمود. این در حالی‌ست که بی‌بی‌سی فارسی...
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

چندی پیش در حالی‌که نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام تنها به مدت دو ساعت در ایران دچار نقص فنی شد، بی‌بی‌سی فارسی با انتشار چند گزارش از این مشکل موقت به عنوان مساله‌ای سیاسی یاد کرد. و اتهاماتی نظیر "جاسوسی ایران از شهروندان" و "سانسورینگ در ایران" با عذرخواهی تلگرام نقش بر آب شد.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی با انتشار مطلبی جدید اذعان کرد: "پاول دوروف، مدیر سیستم پیام‌رسان تلگرام گفته است که اعلام پیشین او مبنی بر مسدود شدن تلگرام در ایران نادقیق یا دست‌کم عجولانه بوده است و از این بابت عذرخواهی کرد."
اتهام جاسوسی به ایران و استناد BBC به یک نامه جعلی
پیش از این، این شبکه با پرداختن به ادعای یکی از مدیران تلگرام مبنی‌بر این‌که: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از تلگرام خواسته که به عنوان عاملی برای ایجاد محدودیت‌های ابرازی در این نرم‌افزار کمک کند؛» دولت ایران را به "تلاش برای جاسوسی از شهروندان" متهم کرده و دلیل قطع شدن موقت این نرم‌افزار را عدم همکاری با درخواست مذکور دانسته است!
این در حالی است که با گذشت دو هفته حالا با اعلام تازه آقای پاول دورف، مدیر عامل و حامی مالی تلگرام ادعای بی‌بی‌سی نقض شده است. او گفته: "دولت ایران، فرستادن درخواست دسترسی جاسوسی به محتوای پیام‌های تلگرام را انکار کرده و گفته است که درخواستی که من دریافت کرده بودم تقلبی بوده و به تأیید هیچ مقام بلندپایه ای نرسیده است".

اما علی رقم اعتراف پاول دروف به اشتباهش، بی‌بی‌سی فارسی تاکنون در میان اخبار خود رد ادعای مذکور توسط مقامات ایرانی از جمله وزیر ارتباطات و مسئول مخابرات را پوشش نداده است.


پیش بینی غلط BBC که از آن نگفت
بی‌بی‌سی همچنین پیش‌بینی کرده است که "ایران با ارائه توضیحی رسمی، انسداد را از سر خواهد گرفت."
اما برخلاف ادعای روز گذشته این شبکه، مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران نیز گفت: «سیاست دولت یازدهم از ابتدا مخالفت با فیلترینگ بوده و همچنان هست و تا آخر عمر این دولت هم خواهد بود از این رو مخابرات تصمیمی برای فیلتر تلگرام ندارد!»


عجله در شایعه پردازی
انتشار شایعات و بدون منبعی دقیق و درست که مهم تر از هر مساله ای موجب نگرانی افراد زیادی می‌شود، جامعیت و سلامت رسانه‌ها را در انتشار اخبار دیگر خود زیر سؤال می‌برد.
قبلاً هم رسانه‌های فارسی زبان از جمله بی‌بی‌سی فارسی، با عجله در شایعه پردازی، به چنین تناقضی رسیده بودند. (جزییات بیشتر را اینجا بخوانید...)


سکوت BBC در قبال جاسوسی از انگلیسی‌ها!
نمونه‌هایی از افشاگری جاسوسی دولت انگلیس از مردمش را در اخبار برخی رسانه‌های غربی می‌توان دید از جمله:

     - گزارش راشاتودی از حجم عظیم داده‌های جمع‌آوری شده توسط دولت
     - شنود اطلاعاتی از مردم توسط سازمان‌های کشور انگلیس
     - هک کردن اطلاعات سیم کارت‌های محرمانه توسط دولت‌های انگلیس و امریکا
     - سرقت اطلاعات شخصی شهروندان با تولید و انتشار بدافزارهای جاسوسی (spyware)
     - گزارش دیده‌بان حقوق بشر از اقدام دولت انگلیس برای قانونی سازی و موجه کردن نفوذ به حساب‌های افراد
     - و...

با وجود ارائه گزارشات متفاوت مبنی بر جاسوسی انگلیس از مردم خود و ورود به حریم خصوصی آن‌ها، بی بی سی جز در مواردی محدود به آن نپرداخته است.. (جزییات بیشتر را اینجا بخوانید...)
Share/Save/Bookmark