تمجید رضا پهلوی از شاپور بختیار و چند سوال مهم از او
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۸
کد مطلب: 41222
تمجید رضا پهلوی از شاپور بختیار و چند سوال مهم از او
شاپور بختیار در مصاحبه با «تاریخ شفاهی» دانشگاه هاروارد، علت شکست نهضت مقاومت ملی پس از سقوط دولت دکتر محمد مصدق را «حکومت فاشیستی شاه» دانسته است. رضا پهلوی نیز شاپور بختیار را یک «رادمرد مبارز و عاشق ايران» معرفی کرده که «در جنگ دوم جهانى با فاشيسم هيتلرى جنگيده بود.»
رسانه ایران (rasanehiran.com):
رضا پهلوی، پسر محمدرضا پهلوی، در صفحه فیسبوک خود به تمجید از شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر حکومت پهلوی، پرداخت و او را «فرزند راستین ایران» نامید.

رضا پهلوی در یادداشت خود، شاپور بختیار را «آزادمردى وابسته و مومن به قانون اساسى مشروطه و سياستمردى برجسته» توصیف کرده و نوشته که او یک «رادمرد مبارز و عاشق ايران» است «كه در جنگ دوم جهانى با فاشيسم هيتلرى جنگيده بود.»

با تمجید رضا پهلوی از شاپور بختیار، پرسش هایی مطرح می گردد که انتظار می رود رضا پهلوی برای آنها پاسخی شایسته داشته باشد:

1- در ماه های پایانی حکومت پهلوی، محمدرضا پهلوی پیش از شاپور بختیار از دکتر غلامحسین صدیقی برای پذیرش مقام نخست وزیری و تشکیل دولت دعوت می کند اما سرانجام شرایط قابل تامل دکتر صدیقی را نمی پذیرد. اگر محمدرضا پهلوی در برابر مردم و ایران خود را مسئول می دانست چرا شروط دکتر صدیقی را برای پذیرش دولت نپذیرفت؟

2- چرا محمدرضا پهلوی همواره نسبت به فعالیت های سیاسی جبهه ملی ایران و شخص دکتر محمد مصدق نفرت داشت و در نهایت شاپور بختیار را که از جبهه ملی اخراج شده بود، پس از جلسه با دکتر صدیقی و پیشنهاد تشکیل دولت از سوی او، به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد؟

3- دولت شاپور بختیار نخستین دولت مخالف نحوه حکومت محمدرضاشاه پس از کودتای ۲۸ مرداد بود که تنها در پایان حکومت پهلوی اجازه تشکیل دولت یافت. همچنین او بلافاصله پس از پیروزی انقلاب 1357 حاضر به استعفا از نخست وزیری شد. آیا در تمجید رضا پهلوی از آقای بختیار این موارد نیز دیده شده است؟

4- شاپور بختیار از آغاز به کار فعالیت سیاسی خود و در طول دوران نخست‌وزیریش همواره محمد مصدق را رهبر خود می‌دانست و به پیروی از او تأکید می‌کرد. به علاوه او منتقد حکومت داری محمدرضا پهلوی بود که از سوی حکومت پهلوی چندین بار به زندان افتاد. همچنین شاپور بختیار پس از سقوط دولتش و آغاز مخالفت با حکومت جدید ایران، هم چنان از منتقدان حکومت پهلوی بود و با حکومت پهلوی همسو نشد. آیا این دوران زندگی و فعالیت سیاسی آقای بختیار نیز مورد تمجید رضا پهلوی است؟

5- شاپور بختیار در مصاحبه با «تاریخ شفاهی» دانشگاه هاروارد، علت شکست نهضت مقاومت ملی پس از سقوط دولت دکتر محمد مصدق را «حکومت فاشیستی شاه» دانسته است. رضا پهلوی نیز شاپور بختیار را یک «رادمرد مبارز و عاشق ايران» معرفی کرده که «در جنگ دوم جهانى با فاشيسم هيتلرى جنگيده بود.» به این ترتیب، آیا رضا پهلوی حکومت پدر و پدربزرگ خود را در ایران برابر با فاشیسم هیتلری می داند؟
Share/Save/Bookmark