تولید خودروهای سبز محور مذاکره با خودروسازان بزرگ دنیا
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: 18750
گزارشگر :
 
تولید خودروهای سبز محور مذاکره با خودروسازان بزرگ دنیا
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خودروسازان داخلی توصیه کرد تا محور مذاکرات با خودروسازان بزرگ دنیا را به سمت تولید خودروهای سبز هدایت کنند.
به گزارش رسانه ایران، معصومه ابتکار گفت: با توجه به وضعیت آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران و تاثیر تردد خودروها بر روند افزایش حجم آلاینده ها، هیچ راهی جز تولید خودروهای سبز و سازگار با محیط زیست وجود ندارد و به همین دلیل بابد در رویکردهای فعلی صنعت خودرو بازنگری شود.

وی افزود: براساس گزارش سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی حدود هفت میلیون نفر به علت آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ جان خود را از دست داده‌اند که علت مرگ بیش از بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در فضای بیرونی شهرها بوده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه خودروسازان بزرگ دنیا به تجارب ارزشمندی در زمینه تولید خودروهای سازگار با محیط زیست دست یافته اند، افزود: طبیعی است خودروسازان داخلی نیز بدون همکاری با این شرکت‎‌ها نمی توانند روند سریع تولید خودروهای سبز را طی کنند و به همین دلیل باید سازوکارهای لازم جهت انعقاد قراردادهای همکاری مشترک با آنها را فراهم کرد.

ابتکار، با تاکید بر عزم جدی سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا، اعلام کرد: با روند کنونی تولید خودرو در کشور به هیچ وجه نمی‌توانیم اهداف کلان در حوزه کاهش آلودگی هوا را محقق کنیم و به همین دلیل خودروسازان داخلی باید تمام تلاش خود را در بخش تولید خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و دستیابی به استانداردهای بالاتر از یورو۴ متمرکز کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: روند نوسازی خودروهای فرسوده با وضعیت فعلی تولید خودرو تاثیر چندانی بر کاهش آلودگی هوا نخواهد داشت و چنانچه قرار است این طرح با جدیت دنبال شود باید تولید خودروهایی با استاندارد روز دنیا در دستور کار خودروسازان قرار گیرد.

به نقل از مهر، معاون رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توجه صنعت خودروسازی کشور به حفظ محیط زیست در مذاکره با خودروسازان خارجی، خاطر نشان کرد: تنها در صورت تولید خودروهایی منطبق با استانداردهای روز دنیا می‌توانیم وارد چرخه رقابت در بازار جهانی شویم و در غیر این صورت خودروسازان داخلی باید منتظر حذف تدریجی از بازارهای داخلی و منطقه ای شوند، برهمین اساس از خودروسازانی ایرانی می‌خواهیم که در دومین همایش بین المللی صنعت خودرو در ایران تلاش کنند تا محور مذاکرات را به سمت تولید خودروهای سبز هدایت کنند.
Share/Save/Bookmark