غذای خانم‌های باردار، دونفره یا یک نفره؟
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۹
کد مطلب: 16770
غذای خانم‌های باردار، دونفره یا یک نفره؟
معمولا خانم های باردار در سه ماهه اول، به دلیل شرایطی که از نظر جسمی دارند، ممکن است خیلی تمایلی به غذا خوردن نداشته باشند یا ترجیح بدهند صبح ها دیرتر از خواب بیدار شوند، در حالی که نظم وعده های غذایی هم موضوع مهمی است که در دوران بارداری باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش رسانه ایران به نقل از طنین یاس، بارداري پديده اي مهم در سير زندگي مادران است و براي گذراندن اين دوره بشكل مطلوب و داشتن نوزادي سالم بايستي برنامه مراقبتي دقيقي از پيش از بارداري صورت گيرد. مراقبت هاي تغذيه اي در ارتقاء سلامت مادران باردار نقش مهمي را ايفا مي كنند.

الهه قدس؛ با اشاره به اینکه روند بارداري و نتيجه آن در زناني كه در هنگام برنامه ريزي براي بارداري از وزن طبيعي برخوردار نباشند، تحت تاثير قرار مي گيرد، گفت: احتمال كمبود هاي تغذيه اي در مادران لاغر بيش از افراد داري وزن طبيعي است و احتمال تشديد عوارضي مانند كم خوني، كمبود كلسيم (بدليل نياز جنين در حال رشد)و بدتر شدن اشتها و تشديد وضعيت سوء تغذيه بدليل تغييرات فيزيولوژيك دوران بارداري افزايش مي يابد (تهوع و استفراغ صبحگاهي، ويار حاملگي و .....) افزايش مي يابد.

وی در ادامه افزود: علاوه بر اين لاغري شديد باعث اختلال تخمك گذاري و كمتر شدن شانس بارداري موفق مي شود.

قدس با بیان اینکه مادراني كه پيش از بارداري مبتلا به اضافه وزن هستند احتمال بيشتري دارد كه افزايش وزن بيش از مقادير توصيه شده در دوران بارداري را داشته باشند، خاطرنشان کرد: وزن گيري اضافه مي تواند بدليل تجمع مايعات در بدن و مسموميت دوران بارداري باشد كه مي تواند منجر به عوارض جدي براي مادر و جنين گردد.

این متخصص تغذیه با توجه به اینکه بدخوري و ريزه خواري در مادران دچار اضافه وزن و چاقي بيشتر است، بیان کرد: شانس كمبود ويتامين ها و املاح نيز در اين مادران و كودكان آنان افزايش مي يابد.

وی با اشاره به اینکه احتمال زايمان سخت و ايجاد عوارض شديد نيز در مادران چاق نسبت به مادران داراي وزن طبيعي افزايش مي يابد، توصيه کرد: بيش از بارداري مادران تحت مراقبت و كنترل وضعيت سلامتي از نظر توده بدني، آزمايشات معمول (وضعيت كم خوني و چربي و قند و.... ) قرار گيرند و در صورت وجود مشكل در هر كدام از موارد فوق توصيه هاي تغذيه اي مناسب براي مناسب شدن وضعيت پيش از اقدام به بارداري بعمل آيد و مادر در بهترين شرايط ممكن وارد دوره بارداري شود.

قدس در ادامه افزود: در صورتي كه چاقي شديد نياز به عمل جراحي (برداشتن قسمتي از معده يا باي پس) باشد بايستي حداقل يكسال پس از جراحي اقدام به بارداري ننمود تا بدن فرصت جبران كمبود ها و دفع سموم تجمع يافته در دوران چاقي شديد را پيدا كند .

به گفته این متخصص تغذیه، افرادي كه هنوز رشد دوران بلوغ كامل نشده است نيز ممكن است اقدام به بارداري زودرس ممكن است موجب گردد كه جنين در رحم تكامل نيافته ظرفيت كمتري براي رشد داشته باشد و نيز مادر نوجوان ممكن است مواد غذايي كافي براي رشد جهشي دوران بلوغ را دريافت ننمايد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراين بهتر است برنامه ريزي دقيق وجود داشته باشد و نيز براي تحصيل مادر و يا اشتغال با توجه به اينكه دوران بلوغ زمان تعيين سرنوشت است زمينه سازي گردد.

قدس با بیان اینکه خيلي از مادران به اشتباه گمان مي برند كه بايد دريافت غذا از نظر كمي دو برابر شود تا نيازهاي جنين نيز فراهم گردد، گفت: بيشتر بايد به كيفيت غذا در اين دوران براي تامين نيازهاي مادر و جنين توجه كرد و از نظر كمي بعد از سه ماهه اول بارداري تنها حدود ۲۰-۱۵ درصدی كالري بيشتر مورد نياز مادر باردار است.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه نياز به ريزمغذي هايي مانند آهن و اسيد فوليك و ويتامين Aنسبت به قبل از بارداري تقريبا دو برابر مي شود، بیان کرد: آهن و اسيد فوليك بصورت مكمل به كليه مادران در دوران بارداري توصيه مي شود و در مورد اسيد فوليك بدليل اثري كه در پيشگيري از ناهنجاري هاي عصبي دارد از پيش از بارداري تجويز مي شود ولي آهن و مولتي ويتامين (شامل اسيد فوليك)بصورت مكمل بعد از شروع بارداري تجويز و تا سه ماه پس از زايمان ادامه مي يابد.
Share/Save/Bookmark