سازمان حقوقدانان ملی (NLG) امریکا را به نقض حقوق بشر متهم کرد
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۵۴
کد مطلب: 10190
گزارشگر :
 
بنا بر ادعای این سازمان‌ها، بمباران‌های مذکور سبب شده تا ساکنان منطقه به یکسری بیماری‌های خاص مبتلا شوند و این مهمات دارای مواد آلاینده بوده که موجب سمی شدن منطقه شده است.
یک گروه متشکل از سازمان‌های حقوقی در امریکا، دولت این کشور را به نقض حقوق بشر در جزیره ویکویس واقع در دریای کارائیب متهم کرد.

به گزارش ایسنا سازمان حقوقدانان ملی (NLG) و چند سازمان حقوقی دیگر با طرح شکایتی در کمیسیون حقوق بشر قاره امریکا اعلام کردند که دولت امریکا با انجام تمرین‌های نظامی شبیه‌سازی شده در جزیره ویکویس موجب نقض حقوق بشر شده است. 

در این شکایت آمده است که نیروی دریایی امریکا در طول سال‌های ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۳ در جزیره ویکویس بمباران‌هایی را انجام داده که موجب سمی شدن محیط زیست منطقه شده است. 

بنا بر ادعای این سازمان‌ها، بمباران‌های مذکور سبب شده تا ساکنان منطقه به یکسری بیماری‌های خاص مبتلا شوند و این مهمات دارای مواد آلاینده بوده که موجب سمی شدن منطقه شده است. 

ناتاشا لیسیااورا نماینده رسمی سازمان حقوقدانان ملی در این باره، گفت: مردم جزیره ویکویس به دلیل بمباران‌های نیروی دریایی امریکا و فضای مسموم ایجاد شده ناشی از آن از شرایط بهداشتی بسیار بدی رنج می‌برند؛ در حالی‌که علیرغم گذشت چندین سال از این اتفاق هنوز اطلاعات زیادی در مورد حقایق تمرین‌های امریکا در این جزیره ناشناخته باقی مانده است. 

این سازمان‌ها به نمایندگی از ۱۰ تن از ساکنان جزیره مذکور که مبتلا به سرطان هستند یا اقوام‌شان مبتلا شده‌اند دست به طرح این شکایت زده‌اند و هدف اصلی خود را از این اقدام کسب اطلاعات کافی در مورد حجم تمرین‌های نیروی دریایی امریکا و بهبود وضعیت منطقه دانستند. 

این سازمان‌ها همچنین از کمیسیون حقوق بشر قاره امریکا خواستند تا اتهام نقض حقوق بشر امریکا در جزیره ویکویس را مورد بررسی قرار دهد. در صورت اثبات این اتهام کمیسیون توصیه‌هایی را در این زمینه به دولت امریکا ارائه می‌دهد که این کشور موظف به پیروی از آنهاست. 

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، جزیره ویکویس یکی از جزایر وابسته به کشور پورتوریکو بوده که در شمال شرق دریای کارائیب واقع شده است. این جزیره در واقع متعلق به امریکاست، اما تاکنون جزو خاک این کشور ثبت نشده است و اغلب ساکنان این جزیره را اسپانیایی‌ها تشکیل می‌دهند. 

سازمان‌های حقوقی نامبرده در حالی این شکایت را مطرح می‌کنند که دولت امریکا در طول سالیان گذشته همواره این اتهامات را رد کرده و اعلام می‌کند بیماری‌های مردم جزیره ویکویس هیچ ارتباطی با تمرین‌های نظامی آن‌ها ندارد. 

گفته می‌شود عملیات پاکسازی مناطقی که تحت بمباران قرار گرفته‌اند همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود یک دهه دیگر ادامه پیدا کند. 

گزارش‌های پیشین یک سازمان غیردولتی در واشنگتن نشان می‌دهد نیروی دریایی امریکا از دهه ۱۹۴۰ تا سال ۲۰۰۳ بیش از ۳۰۰ هزار بمب، راکت و دیگر مهمات را در جزیره ویکویس به کار برده است و کنترل ۷۷ درصد از این جزیره را در اختیار دارد.
Share/Save/Bookmark