نقشه جدید بی بی سی فارسی برای هاشمی
سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 36020
مولف : محمود شریعتی
 
این تناقضات در منش و گفتار بی بی سی سهوی نیست. بلکه بی بی سی فارسی در پس حمایت یا حمله به مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی هدف اختلاف افکنی و تضعیف کل نظام را دنبال می کند. متاسفانه برخی رسانه های داخلی نیز ناخواسته وارد این بازی بی بی سی فارسی شده اند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):بی بی سی فارسی در مطلبی علیه هاشمی رفسنجانی جایگاه سیاسی او بعد از انتخابات مجلس ششم را مورد نقد قرار داده است. بی بی سی فارسی می گوید آقای هاشمی از آن زمان تا کنون مرگ تدریجی در عالم سیاست ایران داشته است و اکنون او به یک مهره خنثی در جمهوری اسلامی بدل شده است.

این در حالی است که سالهای گذشته به خصوص بعد از انتخابات سال ۸۸، بی بی سی فارسی از نقش موثر هاشمی رفسنجانی در عالم سیاست ایران سخن گفته بود. بی بی سی فارسی به ظاهر مواضع آقای هاشمی را تبلیغ می کرد اما در عمل سعی می کرد اختلاف نظر او با رهبر ایران در برخی مسائل تاکتیکی را به مناقشه راهبردی میان مسئولان نظام بدل کند.
اغلب حمایت های (ظاهری) بی بی سی از مواضع هاشمی رفسنجانی در جهت تخریب دیگر مسئولان نظام و رو در رو قرار دادن آنها به منظور اختلاف افکنی بوده است.

برخی مواضع قبلی بی بی سی فارسی درباره هاشمی:
«در ۸۰ سالگی، و ۳۷ سال پس از پیروزی انقلاب، هاشمی رفسنجانی هنوز از بازیگران اصلی در جمهوری اسلامی است. محاکمه‌ غیرعلنی و صدور و اجرای حکم ۱۰ سال زندان برای پسرش مهدی، به کنار؛ موج جدید حمله‌ رسانه‌های تندرو (به بهانه‌ سخنی از وی در مورد فعالان سیاسی روستایی) و نیز انتقاد تند رییس قوه قضاییه از او، تنها دو شاهد جدید برای بازیگری موثر و نقش مهم هاشمی رفسنجانی است».
«هاشمی رفسنجانی دست‌کم از ده سال پیش، به شکل محسوسی در سوی اصلاح‌طلبی ایستاده، و در مقابل تندروها و اقتدارطلبان ایفای نقش کرده است.»
«رفسنجانی نه تنها در چند سال اخیر در برابر تحدیدها و تهدید‌ها، پا پس نگذاشته بلکه اغلب رویکردی راهبردی نیز پیشه کرده است.»
بی بی سی فارسی تا قبل از انتخابات 7 اسفند معتقد بود هاشمی رفسنجانی در متن اصلاح و تغییر نظام است. حال معلوم نیست چه اتفاقی افتاده که هاشمی رفسنجانی را تبدیل به سیبل خود کرده؟

نقطه عطف این مواضع را می توان نتایج انتخابات دانست. ظاهرا بازگشت برخی اصلاح طلبان و جریان سیاسی نزدیک به آقای هاشمی به ارکان قدرت کام بی بی سی را تلخ کرده است. این بازگشت به قدرت از آن جا مهم است که کفه ترکیب سیاسی مجلس شورا را کاملا متعادل کرده است و از این رو پس از انتخابات خبرگان پنجم و مجلس شورای اسلامی دهم، موضع بی بی سی فارسی ۱۸۰ درجه تغییر کرد. بی بی سی فارسی همچنان سعی در برجسته سازی اختلاف نظر هاشمی با رهبری را دارد با این تفاوت که این بار نه تنها مواضع آقای هاشمی را تبلیغ نمی کند که بر عکس به تضعیف او پرداخته است.
برخی جملات تحلیل گر بی بی سی فارسی در تضعیف اکبر هاشمی رفسنجانی:
«سقوط هاشمی دقیقاً از زمانی آغاز شد که در اذهان عمومی به "اکبرشاه" شهرت یافت، یعنی در اوج قدرتش؛ اویی که بیشتر امید داشت به عنوان "امیرکبیر" ایران شناخته شود.»
«او هرگز نتوانست همزمان با هر دو جناح سیاسی روابطی حسنه داشته باشد و درعین حال همواره با قدرت اجرایی نیز به اختلاف برمی‌خورد؛ چرا که همیشه به یک معنی به عنوان رقیبی بالقوه و یا حتی بالفعل برای هر دو رئیس‌جمهوری محسوب می‌شد.»
«نزدیک به ۱۶سال شکست‌های پیاپی هاشمی رفسنجانی برای بازپس گیری جایگاه پیشینش ادامه پیدا کرد»
«واقعیت آن است که هاشمی دیگر نه قدرت سیاسی پیش برد گفتاری را دارد که در برساخته شدنش نقش داشت و نه دیگر جریانی سیاسی را نمایندگی می‌کند. روزگار پسا هاشمی نزدیک دو دهه است که آغاز شده.»

این تناقضات در منش و گفتار بی بی سی سهوی نیست. بلکه بی بی سی فارسی در پس حمایت یا حمله به مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی هدف اختلاف افکنی و تضعیف کل نظام را دنبال می کند. متاسفانه برخی رسانه های داخلی نیز ناخواسته وارد این بازی بی بی سی فارسی شده اند.
Share/Save/Bookmark