270 بزرگتر از 59,814,000
و در این دموکراسی اقلیت ...
رای الکترال را پای مردم می نویسند
پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 38604
مولف : محمود شریعتی
 
بی بی سی فارسی از دقایق ابتدای اعلام نتایج، خطرات روی کار آمدن دونالد ترامپ را گوشزد می کند. تکنیک رسانه ای که چند ماه است جسته گریخته درباره انتخابات آمریکا اعمال می شود، فارغ از اینکه دموکراسی هراسی محسوب می شود، افراط و تفریط های احتمالی در سیستم آینده دولت آمریکا را به گردن رای مردم می اندازد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی از دقایق ابتدای اعلام نتایج، خطرات روی کار آمدن دونالد ترامپ را گوشزد می کند. تکنیک رسانه ای که چند ماه است جسته گریخته درباره انتخابات آمریکا اعمال می شود، فارغ از اینکه دموکراسی هراسی محسوب می شود، افراط و تفریط های احتمالی در سیستم آینده دولت آمریکا را به گردن رای مردم می اندازد.
دونالد ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا شده است. او بیش از ۲۷۰ رای الکترال را کسب کرده. پیش از این پیش بینی شده بود که هیلاری کلینتون رییس جمهور آمریکا شود. گفته می شود این سومین بار است که نظر سنجی های معتبر در جهان با شکست مواجه شده. این قضاوت زودهنگام اما دچار اشکال است. اول آنکه تا این لحظه آرای مردمی هیلاری کلینتون بیشتر از ترامپ است که خود تاییدی است بر نتایج نظر سنجی ها. با این حال آنچه رییس بعدی کاخ سفید را تعیین می کند آرای الکترال است نه آرای عمومی.

فارغ از اینکه نظام انتخاباتی دو مرحله ای آمریکا راه را برای دموکراسی اقلیت باز گذاشته است، گمانه زنی رسانه ها بر سر آینده آمریکا و دنیا کمی قابل تامل می نماید. مهمترین مسائلی که از سوی بی بی سی فارسی به عنوان خطرات ترامپ تاکنون در رسانه ها مطرح شده عبارتند از:
۱- پدیدۀ گرم شدن کرۀ زمین همچنان مناطق آسیب‌پذیر را تحت تأثیر قرار خواهد داد
۲- شکنجه افزایش خواهد یافت
۳- بحران پناهجویان به عنوان یک مشکل خارجی نادیده گرفته می‌شود
۴- شکاف نژادی افزایش پیدا می‌کند
۵- خطر جنگ جهانی همیشه وجود خواهد داشت
همانطور که ملاحظه می شود این دلایل بیشتر معطوف به مسائل سیاست خارجی آمریکا است نه مسائل داخلی. برخی کارشناسان معتقدند افزایش شکاف طبقاتی در آمریکا طی سالهای اخیر باعث نارضایتی طبقه متوسط شده است. ضریب جینی آمریکا در حال حاضر حدود ۴۰% است از طرفی دلایلی که بی بی سی فارسی چند ماه پیش در مطلبی با عنوان «پدیده ترامپ و جامعه آمریکا» منتشر کرد نشان می دهد غاطبه افرادی که به ترامپ رای می دهد طبقه متوسطی هستند که اهداف اقتصاد داخلی را دنبال می کنند. اما سناتور ها و نمایندگان کنگره اهداف خارجی را بیشتر دنبال می کنند. از طرف دیگر شاهد آن هستیم که آرای مردمی ترامپ پایین تر از هیلاری کلینتون است و در مقابل آرای الکترال به نفع ترامپ رقم خورده. این یعنی یک بار دیگر در آمریکا دموکراسی اقلیت اتفاق افتاده. نامی که برای حالتی از نتایج انتخابات آمریکا انتخاب شده، که مردم یک چیز می گویند و نمایندگان الکترال چیز دیگری.
حال که اندکی دقیق تر شدیم متوجه می شویم رادیکالیسمی که ترامپ می آورد نه زاده رای مردمی که تصمیم سناتور ها و نمایندگان کنگره مردم است. شاید بشود این تصمیم را به نوعی مرتبط با مردم دانست از این حیث که آنها مجمع گزینندگان یا همان Electoral ها را انتخاب کرده اند اما همه چیز را گردن رای مردم انداختن تکنیک ناجوانمردانه ای علیه افکار عمومی است چه برای آمریکایی ها و چه برای سایر مردم به خصوص فارسی زبانان.
ترامپ درباره ایران نظرات تندی ابراز کرده او گفته به برجام پایبند نیست و اگر روی کار بیاید تحریم هایی شدید تر از آنچه اوباما وضع کرده بود اعمال خواهد کرد. با تبلیغات رسانه ای بی بی سی بر روی خطرات ترامپ در سیاست خارجه به خصوص در رابطه با ایران به نظر می رسد رای مردم اولین قربانی است. نتیجه این انتخابات در سیاست خارجه آمریکا به خصوص در رابطه با ایران را نباید برآمده از رای مردم آمریکا دانست بلکه نگاه های بد بینانه باید به دست سناتور ها و کنگره ای باشد که بر خلاف آرای عمومی فرد غیر متعادلی را بر مسند ریاست جمهوری قرار داده است.
Share/Save/Bookmark