برای BBC پیروزی کدام نامزد در انتخابات فرانسه مهمتر است؟
سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب: 40674
مولف : سامان شیرکوه
 
برای BBC پیروزی کدام نامزد در انتخابات فرانسه مهمتر است؟
نکته جالب و خبر بد برای BBC و دولت انگلیس اینکه مارین لوپن از برخی مواضع ضد اروپایی خود عقب نشینی کرده است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
امانوئل ماکرون و مارین لوپن در جریان دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه موفق شدند با غلبه بر سایر رقبای خود به دور دوم انتخابات راه یابند که در روز ۱۷ اردیبهشت برگزار خواهد شد و طی آن، آقای ماکرون و خانم لوپن برای دستیابی به کلید کاخ الیزه به رقابت نهایی با یکدیگر خواهند پرداخت.

BBC فارسی نیز صفحه ویژه ای برای پوشش اخبار و ارائه تحلیل های انتخاباتی فرانسه ایجاد کرده است. اما پیروزی کدام یک از این دو نامزد برای BBC مهمتر است؟

بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مؤسسه «آپینیون وی» برای روزنامه فرانسوی اکو، امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه‌رو، با برخورداری از ۶۱ درصد حمایت مردمی از مارین لوپن، نامزد جبهه ملی، با ۳۹.۱ درصد از آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه پیش خواهد بود.

اما معنای پیروزی آقای ماکرون برای BBC چیست؟ امانوئل ماکرون، حامی حضور در اتحادیه اروپا است؛ حمایتی که به مذاق دولت انگلیس خوش نمی آید. دولت ترزا می در انگلیس در تلاش برای خروج از اتحادیه اروپا است. از همین رو، BBC نیز موظف است تا افکار عمومی انگلیس را برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا و حمایت از دولت ترزا می مهیا کند. تاثیر پیروزی انتخاباتی یک نامزد در فرانسه که بخواهد از اتحادیه اروپا خارج شود، برای رسانه های دولتی انگلیس وصف ناشدنی است. اما آنچه نتایج دور اول انتخابات و نتایج نظرسنجی های اخیر حکایت می کند، برخلاف میل رسانه ای انگلیسی ها است.

از همین رو است که BBC مصاحبه ای را با امانوئل ماکرون ترتیب می دهد تا بتواند یک تیتر خاص را از لابلای سخنانش بیرون برکشد؛ «خروج فرانسه از اتحادیه اروپا هم ممکن است.» چنین هم شده. BBC فارسی در خبری پس از مصاحبه با آقای ماکرون تیتر زده: «ماکرون: اتحادیه اروپا باید اصلاح شود یا با فرگزیت روبرو ‌شود»

تیتر BBC نشانگر تلاشی است که این شبکه برای تاثیر بر افکار عمومی و حمایت از دولت ترزا می، نخست وزیر انگلیس، شکل داده است. به ویژه که خانم می درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را در انگلیس داده و برای حفظ قدرت دولتش، نیاز شدیدی به پیروزی در انتخابات دارد.

اما احتمال فرگزیت و خروج فرانسه از اتحادیه اروپا به اندازه برگزیت و خروج انگلیس از این اتحادیه نیست. انگلیس با ترزا می روند خروج را آغاز کرده اما فرانسه با امانوئل ماکرون چنین نخواهد کرد. آقای ماکرون به حضور در اتحادیه اروپا می اندیشد و پس از آن خواهان اصلاحاتی در این اتحادیه است. با این وصف، بیرون کشیدن همان تیتر و بر سر زبان انداختن «فرگزیت» باید کاری کارستان تلقی شود.

سرمایه گذاری رسانه ای بر روی مارین لوپن، با توجه به اختلاف بسیار آماری از آقای ماکرون در نظرسنجی ها، برای BBC قمار محسوب می شود. خانم لوپن با تمرکز بر روحیات ملی گرایانه در فرانسه، تبلیغات خود را با دادن وعده کنترل دوباره مرزها و کاهش نرخ مهاجرت به این کشور دنبال می کند. BBC درباره او گفته که توجهش را در این روزهای پایانی تا رقابت نهایی انتخابات بر احساسات ضد اتحادیه اروپایی در بین رای‌دهندگان معطوف کرده و قول داده تا در صورت نشستن بر کرسی ریاست جمهوری فرانسه، همه‌پرسی را در خصوص عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا برگزار کند؛ یعنی همان مطلوب BBC و دولت انگلیس. اما نه بلافاصله! خانم لوپن گفته بود که در شش ماهه نخست دولتش، در صورتی که کشورهای عضو تحادیه اروپا با شروط او موافقت نکنند، موضوع خروج فرانسه از اتحادیه (فرگزیت) را پیشنهاد می‌کند.

نکته جالب و خبر بد برای BBC و دولت انگلیس اینکه مارین لوپن از برخی مواضع ضد اروپایی خود عقب نشینی کرده است. او با معرفی «نیکولا دوپون اینان» به عنوان نخست‌وزیر احتمالی‌اش، موضعی نرم‌تر نسبت به عضویت در حوزه مالی یورو گرفته و حتی گفته که هرگز خواستار کنار گذاشتن واحد پول یورو نبوده است. دیگر اینکه خانم لوپن، به جانب روسیه متمایل است. او رابطه نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، دارد؛ گرایشی کاملا متضاد با سیاست های روسیه هراسی در BBC.
Share/Save/Bookmark