سوالی از بی بی سی و صدای امریکا؛
اگر این وقایع در ایران بود چگونه گزارش می شد؟!
شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۰۹
کد مطلب: 7166
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
سوال این جا است که اگر این اتفاق در ایران رخ می داد از سوی صدای امریکا چگونه گزارش می شد؟! ملایم و تنها در 115 کلمه؟! همین سوال در مورد بی بی سی فارسی نیز مطرح است.
با شکل گیری اعتراض های گسترده علیه کشته شدن چندین نفر در اثر تیراندازی پلیس امریکا به سوی مردم این کشور صدای امریکا در خبری کوتاه نوشت:

"معترضین به خشونت پلیس در شهر آناهایم در جنوب
این وقایع اما به گلوله بستن مردم در سالن سینما در کلرادو توسط یک آدم روان پریش نیست بلکه مستقیما توسط پلیس امریکا صورت گرفته است؛ شلیک به سمت افرادی که گفته می شود برخی شان حتی سلاح هم نداشته اند!
لس آنجلس، سه شنبه شب پس از بیرون رانده شدن از جلسه ی شورای شهر به سوی پلیس سنگ و بطری پرتاب کردند. در آن جلسه مقامات درباره ی تیراندازی ها بحث می کردند.

پلیس حمله ی معترضین را با شلیک گلوله های ساچمه ای پاسخ داد. برخی از تظاهرکنندگان خشمگین شیشه های یک قهوه فروشی استارباکس را شکستند. پلیس می گوید دست کم ۵ نفر دستگیر شدند.

تظاهرات سه شنبه چهارمین روز اعتراض های پیاپی به تیراندازی ها است، که ۵ تن را کشته است. دو تیراندازی در روزهای شنبه و یکشنبه روی داد.

شهردار آناهایم از مقامات ایالت و فدرال خواسته است درباره ی تیراندازی ها تحقیق کنند." 

این وقایع اما به گلوله بستن مردم در سالن سینما در کلرادو توسط یک آدم روان پریش نیست بلکه مستقیما توسط پلیس امریکا صورت گرفته است؛ شلیک به سمت افرادی که گفته می شود برخی شان حتی سلاح هم نداشته اند!

سوال این جا است که اگر این اتفاق در ایران رخ می داد از سوی صدای امریکا چگونه گزارش می شد؟! ملایم و تنها در 115 کلمه؟!

همین سوال در مورد بی بی سی فارسی نیز مطرح است.

برای پاسخ اما کافی است هجمه ی رسانه ای دو
برای پاسخ اما کافی است هجمه ی رسانه ای دو شبکه را در علیه طرح جمع آوری اراذل و اوباش در ایران به یاد آورد.
شبکه را در علیه طرح جمع آوری اراذل و اوباش در ایران به یاد آورد.گزارش ملایم بی بی سی فارسی نیز پیرامون خشونت پلیس در برابر اعتراض مردمی در امریکا به نقض آزادی بیان از سوی دستگاه های دولتی در این کشور نیز جالب توجه است. گزارشی که با ادبیات و واژه گزینی خاص خود، سرکوب معترضان از سوی پلیس را مطلوب نشان می دهد.

بی بی سی فارسی می آورد:

"شب گذشته تظاهراتی که در لس‌ آنجلس در حمایت از آزادی بیان برگزار می‌شد، به خشونت کشیده شد. معترضان به پلیس بطری پرتاب کردند. به گفته مقامات ۲۰ نفر در این جریان بازداشت شده‌اند. 

این اتفاق در خلال برنامه‌ای شبانه که هر ماه برای ترغیب
گزارش ملایم بی بی سی فارسی نیز پیرامون خشونت پلیس در برابر اعتراض مردمی در امریکا به نقض آزادی بیان از سوی دستگاه های دولتی در این کشور نیز جالب توجه است.
مردم به حضور در گالری ‌ها، رستوران ‌ها و بارهای منطقه بازسازی ‌شده مرکز شهر برگزار می‌شود روی داده است.

تظاهرکنندگان می ‌گویند نسبت به بازداشت کسانی که با گچ روی دیوارها می‌نویسند و نقاشی می‌کشند معترض بوده‌اند.

چریل ایچل، از گروه "تسخیر لس‌آنجلس" به روزنامه لس‌آنجلس تایمز گفته است که "ما برای دفاع از آزادی بیان گچ مجانی پخش می‌کردیم."

پس از آن که تظاهرکنندگان با گچ اقدام به نوشتن در پیاده روها کردند پلیس به آنان دستور پراکنده شدن داد.

از جمله شعارهایی که معترضان با گچ می‌نوشتند می‌توان به "به خیزش جوانان مجال دهید" و "اف‌بی‌آی را ببندید" اشاره کرد.

به گفته پلیس معترضان به جای متفرق شدن با بطری و قوطی به نیروهای پلیس حمله کرده‌اند و در این درگیری چهار افسر پلیس دچار جراحت‌های جزئی شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که چندین معترض نیز در اثر خشونت پلیس آسیب دیده‌اند."

Share/Save/Bookmark