نگاهی به سیاست های چرخشی غرب:
هسته ای بودن یا نبودن؛ مسئله چیست؟
شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۴۶
کد مطلب: 2891
مولف :
 
نیروگاه اتمی آلمان که به گفته دولت این کشور رو به تعطیلی است.
بی بی سی می گوید، آلمان تصمیم دارد نیروگاه های اتمی اش را تا سال 2021 تعطیل کند. این شبکه علت تعطیلی را زلزله 9 ریشتری ژاپن و نشت مواد رادیواکتیو می داند. صاحب نظران اما این حرکات را بازی های سیاسی می خوانند و گواه آن را داستانی تکراری در مورد انگلیس می دانند.
پیوستن به باشگاه هسته ای جهان برای بسیاری از کشور ها یک رویا است ولی آلمان یکی از معروفترین اعضای این باشگاه اعلام کرده که تمامی نیروگاه های هسته اش را تا سال 2021
شبکه بی بی سی فارسی عقیده دارد نشت مواد رادیو اکتیو دلیل اصلی اخذ چنین تصمیمی از سوی دولت آلمان بوده است.
از رده خارج می کند و بزرگترین اقتصاد اروپا اولین قدم را با تعطیلی ۷ نیرو گاه قدیمی خود برداشته و ۹ نیرو گاه دیگر از جمله ۳ تا از مدرن ترین نیروگاه های جهان را در فهرست تعطیلی قرار داده است.

اما آیا این عمل دولت آلمان به سبب فشار گروه های دوست دار طبیعت و به اصطلاح حزب سبز ها در آلمان صورت می گیرد یا ژستی صرفا سیاسی بوده و دولت آلمان در جهت تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دست به چنین اقدامی زده است و ضمانت اجرایی هم ندارد؟

شبکه بی بی سی فارسی که بعد از واقعه فوکوشیمای ژاپن در راستای ترساندن مردم دنیا از انرژی هسته ای انصافا لحظه ای کوتاهی نکرده عقیده دارد
آمارها نشان می دهند، هر چند سال یک کشور اروپایی اعلام می کند تصمیم به تعطیلی نیروگاه های اتمی خود برای همیشه می گیرد و پس از چند سال پشیمان می شود.
نشت مواد رادیو اکتیو بعد از زلزله 9 ریشتری در ژاپن دلیل اصلی اخذ چنین تصمیمی از سوی دولت آلمان بوده است.

این در حالی است که کشوری مانند چین هیچ تغییری در 24 طرح رآکتور اتمی خود نداده و فرانسه نیز که اکنون 70 درصد نیاز برق کشورش را از طریق نیروگاه های هسته ای تامین می کند، نسبت به کاهش حجم انرژی اتمی در سبد تولید برقش اتخاذ تصمیم تازه ای نکرده است.

آمارها نشان می دهند، هر چند سال یک کشور اروپایی اعلام می کند تصمیم به تعطیلی نیروگاه های اتمی خود برای همیشه دارد و پس از چند سال اعلام می کند از تصمیم خود برگشته. به عنوان نمونه ده سال پیش دولت انگلیس ادعا کرد می خواهد تمام رآکتور های اتمی خود را از کار بیاندازد و همچنین دولت وقت مخالفتش را با اضافه شدن رآکتور های اتمی جدید اعلام کرد. حال آنکه پس از ده سال نه تنها تعداد رآکتور
چشم پوشی کردن از سهم بالای نیرو گاه های اتمی در تامین برق جهان تقریبا غیر عملی است.
های اتمی این کشور کم نشده که اضافه شدن نسل جدید نیروگاه هسته ای 6 سال پیش و توسط تونی بلر در این کشور کلید خورد.

به عقیده کارشناسان حرکت هایی از این دست فقط جنبه سیاسی دارد و احتمالا دو یا سه سال دیگر توسط دولت بعدی آلمان تغییر خواهد کرد. از منظر علمی، چشم پوشی کردن از سهم بالای نیرو گاه های اتمی در تامین برق جهان تقریبا غیر عملی است و تکیه کردن به بقیه منابع تولید برق مانند زغال سنگ، نفت و گاز برای جبران برق اتمی تقریبا غیر ممکن است.

گفتنی است، در سبد تولید دنیا سهم انرژی و برق اتمی از ۲ درصد در ۴۰ سال به ۱۶ درصد در سال 2011 رسیده است.
Share/Save/Bookmark