یک حمله سایبری و ژست طلبکارانه آمریکا
شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۱:۲۰
کد مطلب: 3098
مولف : محمود شریعتی
 
در حالی خبر حمله سایبری به شبکه کامپیوتری صندوق جهانی پول منتشر می شود که هنوز چند هفته بیشتر از استعفای بحث برانگیز رییس سابق آن نمی گذرد. به علاوه، اینکه ادعا می شود حمله هکری 6 ماه پیش روی داده، کارشناسان را به سمت پیدا کردن رابطه بین این دو واقعه سوق داده است.
هنوز جوهر امضای استعفای
چه رابطه ای در پس انتشار خبر حمله سایبری به صندوق بین المللی پول و استعفای اجباری آقای استراوس کان وجود دارد؟ و چگونه خبرگزاری مانند بی بی سی می تواند از کنار انتشار خبر حمله هکری به این سازمان بگذرد و حتی کوچکترین اشاره ای هم به پرونده فساد اخلاقی مدیر اسبق آن که در کل دنیا سر و صدای زیادی به پا کرد، نداشته باشد؟
ناخواسته دومنیک استراوس کان از ریاست صندوق بین المللی پول بر روی کاغذ خشک نشده که خبر حمله سایبری به شبکه مجازی این سازمان بین المللی بار دیگر تنور آتش ابهامات و شایعات پیرامون آن را شعله ور ساخته است.

بعد از کش و قوس های فراوان بر سر پرونده جنجالی آقای استراوس کان، سرانجام دادگاه رای بر برائت او داد. تبرئه ای که نه آبروی از دست رفته استراوس کان را به جوی باز گرداند و نه از پیچیدگی های پرونده جنجالی او کم کرد.

اما براستی چه حقیقتی در پس انتشار خبر حمله سایبری به صندوق بین المللی پول و استعفای اجباری آقای استراوس کان نهفته است؟ و چگونه یک خبرگزاری مانند بی بی سی می تواند خبر حمله هکری به این سازمان را ذکر کند و حتی کوچکترین اشاره ای هم به پرونده فساد اخلاقی مدیر اسبق آن که در کل دنیا سر و صدای زیادی به پا کرد، نداشته باشد؟ پرونده ای که به نفع اسراوس کان اما به قیمت اخراجش یا همان استعفایش مختومه شد.

اگر به اتفاقات اخیر پیرامون صندوق بین المللی پول نگاه اجمالی بیاندازیم به رابطه مرموزی میان پرونده اخلاقی استراوس کان و حمله هکرها به شبکه مجازی صندوق بین المللی پول می رسیم. محل تردیدی که رسانه ایران در مقاله ای همان زمان با عنوان «پرونده یک استعفای ناخوانده» بدان پرداخت.

اگرچه صوری بودن ماجرای هتل سوفیتل نیویورک دور از ذهن نبود، اتفاقات اخیر نیز می تواند دلایلی دیگر بر سیاسی بودن ماجرای رییس سابق صندوق بین المللی پول باشد. اتهام وی گرچه
صوری بودن ماجرای هتل سوفیتل نیویورک از سوی «رسانه ایران» اولین بار مطرح شد، اتفاقات اخیر نیز می تواند دلایلی دیگر بر سیاسی بودن ماجرای رییس سابق صندوق بین المللی پول باشد.
ثابت نشد اما باعث تغییر در بالاترین رده مدیریتی سازمانی شد که گفته می شود آن قدر با پول سروکار دارد تا کشور های بحران زده اقتصادی را به فکر سوء استفاده از منبع بی کران مالی آن اندازد.

به طور خلاصه هدف اصلی تشکیل این صندوق ارتقای میزان همکاری مالی، جلوگیری از رشد فقر، کمک به رشد اقتصادی و بازار کار در سطح بین المللی و ایجاد تسهیلات مالی برای کشورهایی که خواستار تنظیم تراز پرداخت‌شان هستند، می‌باشد.

در این مورد و در زمان ریاست استراوس کان می توان به مواردی از سوی این صندوق اشاره کنیم که شاید آن زمان به مزاق بعضی دولت ها خوش نیامده باشد.

۱- کمک ۴۵۰ میلیون دلاری به پاکستان
۲-هشدار جدی درباره وقوع جنگ جهانی ارزی
۳- استقبال از طرح هدقمندی یارانه ها در ایران
۴- تاکید بر کهنگی اقتصاد لیبرال
کارشناسان معتقدند اینکه حمله هکری به چنین سازمان عریض و طویلی 6 ماه مخفی بماند و پس از ماجرای استعفای رییس سابق آن فاش شود جای تعجب و تردید دارد.
در دنیا
۵- بحرانی توصیف کردن اقتصاد جهان
۶- اعلام آمادگی صندوق بین المللی پول برای همکاری با ایران

حال تصور کنید کشور مغروض و بحران زده آمریکا را که این روزها بدجوری در تلاش است کسری بودجه های میلیون دلاری اش را لاپوشانی کند. به خصوص آنکه آقای اوباما نمی خواهد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سابقه بدی از خود به جای گذاشته باشد.

منتقدان اما اعتقاد دارند نهادهای مالی بین المللی مانند صندوق جهانی پول، عاملان اجرایی سرمایه مالی اند. از این رو در دست داشتن چنین ارگان تاثیر گذاری، می تواند خیال کشور های قدرتمندی مثل آمریکا را از بابت دست یابی رقیبان در حال توسعه مثل ترکیه، هند
برخی منتقدان این عمل آمریکا را حربه ای برای فرار از هر گونه تبعات احتمالی این حمله هکری و کسب مصونیت خودخوانده برای این کشور می دانند. حملاتی که ممکن است منجر به جابجایی میلیون ها بلکه میلیارد ها دلار پول شده باشد. با این عمل واشنگتن، ظاهرا انگشت اتهام به سوی هر کشوری بجز آمریکا می چرخد. بخصوص آن که بی بی سی نیز در این امر یاری گر سیاست های کاخ سفید شده و ادعا کرده حمله سایبری کار یک کشور می تواند باشد.
و برزیل به منابع مالی جهان راحت کند.

گفته می شود حمله هکری به شبکه سایبری صندوق بین المللی اوایل سال میلادی جاری اتفاق افتاده است.

کارشناسان معتقدند، اینکه حمله هکری به چنین سازمان عریض و طویلی 6 ماه مخفی بماند و پس از ماجرای جنجالی رییس سابق آن فاش شود جای تعجب و تردید دارد. از این رو دو احتمال وجود دارد، این اتفاق یا در زمان ریاست استراوس کان افتاده و با اطلاع وی بوده است، که در این صورت بدون شک رسانه هایی مثل بی بی سی آن را پتکی برای کوبیدن او قرار می دادند و یا اینکه شبکه مجازی این سازمان به تازگی دستخوش دستبرد شده و برای سنگین تر کردن پرونده آقای استراوس کان بعد از تبرئه اش از زندان است که زمان آن را «اوایل سال میلادی جاری» اعلام می کنند.

جالب آنکه دولت آمریکا در اولین واکنش به این خبر گفته حمله های از این دست را تاب نمی آورد و آن ها را به مثابه جنگ گرم تلقی می کند! این در حالی است که فقط ساختمان صندوق جهانی پول در واشنگتن قرار دارد و 185 کشور عضو مالکیت حقوقی آن را به عهده دارند و حتی ریاست آن هم بر عهده آمریکا نیست.

برخی منتقدان این عمل آمریکا را حربه ای برای فرار از هر گونه تبعات احتمالی این حمله هکری و کسب مصونیت خودخوانده برای این کشور می دانند. حملاتی که ممکن است منجر به جابجایی میلیون ها بلکه میلیارد ها دلار پول شده باشد.

با این عمل واشنگتن، ظاهرا انگشت اتهام به سوی هر کشوری به جز آمریکا می چرخد. به خصوص آن که بی بی سی نیز در این امر یاری گر سیاست های کاخ سفید شده و ادعا کرده حمله سایبری کار یک کشور می تواند باشد.

از طرفی شبکه بی بی سی خواسته یا ناخواسته با سانسور اخبار مرتبط با پرونده استراوس کان و انعکاس آنچه این شبکه اعتراض آمریکا به این عمل می خواند سعی دارد آنچنان وانمود کند که اگر بعدها حرفی از دزدی های اینترنتی ار صندوق بین المللی پول به میان آمد آمریکا تنها کشوری باشد که از این اتهام مبرا است. 

به عبارتی دیگر «اینجا همه مقصر خواهند بود به جز آقا دزده!»
Share/Save/Bookmark