واکنش BBC به مستند دستگیری داعشی ها در تهران
BBC مستند پخش شده را تبلیغاتی و بزرگنمایی شده خواند.
سه شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 36616
واکنش BBC به مستند دستگیری داعشی ها در تهران
درست کمتر از دو ساعت از پخش مستند دستگیری تروریست های داعشی، تلویزیون BBC فارسی در گزارشی، انتشار فیلم های مرتبط با دستگیری را " تبلیغات برای دستگاه امنیتی ایران " خواند.

به گزارش رسانه ایران، اواخر خرداد ماه بود که وزیر اطلاعات از دستگیری چند نفر از اعضای داعش در ایران خبر داد. افرادی که بر قصد بمب گذاری در ۵۰ نقطه از شهر تهران را داشتند.

از ابتدای پخش خبر مربوطه، رسانه های فارسی زبان و به خصوص چهره های اپوزیسیون نسبت به آن موضع گیری کرده و آن را اقدامی پوپولیستی معرفی کردند و مدعی بودند که اگر چنین دستگیری از طرف دستگاه های امنیتی ایران انجام شده، چرا فیلم و عکسی از لحظه دستگیری منتشر نشده است.

با این حال دیروز، چهاردهم تیرماه، مستند موسوم به در عمق ناکامی مربوط به دستگیری تروریست های داعشی در دو بخش خبری شبکه خبر و شبکه دو رسانه ملی بر روی آنتن رفت.

اما درست کمتر از دو ساعت از پخش مستند دستگیری تروریست های داعشی، تلویزیون BBC فارسی در گزارشی، انتشار فیلم های مرتبط با دستگیری را " تبلیغات برای دستگاه امنیتی ایران " خواند.

فیلم

این شبکه که پیش از این نیز حاضر نشده بود که لفظ تروریست را برای داعش به کار ببرد، در بخش خبری ۶۰ دقیقه با دعوت از افشین شاهی، کارشناس مطالعات خاورمیانه از احتمال حضور داعش در ایران پرسید.
همچنین در ادامه گفتگو نگین شیرآقایی مجری BBC با بزرگنمایی خواندن عملیات دستگیری پرسید " این اخبار که ما می شنویم درباره عملیات داعش، بزرگنمایی امنیتی نیست؟"

شاهی در پاسخ با امنیتی نشان دادن فضای ایران اظهار داشت " بهترین زمینه برای رشد توطئه عدم شفافیت و عدم اطلاعات موثق است و در این مورد خاص متاسفانه به اندازه کافی اطلاعات وجود ندارد."
عدم شفافیت اطلاعاتی که تحلیلگر BBC آن را زمینه ای برای رشد توطئه می نامد، یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت سرویس های اطلاعاتی در ایران محسوب می شود.

آیا کشوری مانند فرانسه و یا بلژیک که محدودیتی برای آزادی اطلاعات ندارند، توانستند بمب گذاری ها و عملیات های مسلحانه تروریست های داعشی را سرکوب کنند؟

در هر یک از این موارد نیروهای پلیس و نهادهای امنیتی می‌توانستند حداقل برخی از عوامل حملات پاریس را بازداشت کنند. عدم بازداشت آنها نشان می‌دهد که چگونه افراد وابسته به داعش توانسته‌اند به راحتی در کشورهای اروپایی و حتی دورتر از آن سفر کنند. پلیس فرانسه می‌گوید ابراهیم مصطفائی یکی دیگر از عاملان حملات پاریس در فاصله سال ۲۰۱۳ تا اوایل ۲۰۱۴ در سوریه بوده و بدون اینکه پلیس متوجه شود دوباره به فرانسه بازگشته است.
Share/Save/Bookmark