پس از نقض توافق هسته‌ای توسط آمریکا
ایران خواستار تشکیل کمیسیون برجام با حضور نمایندگان ۱+۵ شد
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب: 39136
در پی تمدید 10 ساله تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تهران درخواست داده که کمیسیون ناظر بر اجرای توافق هسته‌ای 2015 این کشور باقدرت های جهانی، نشستی را برگزار کند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه ۲۷ آذرماه در نامه‌ای به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام شد.

وی می‌گوید که او تاکنون دوبار درباره «بدعهدی» آمریکا در برجام به فدریکا موگرینی، رئیس کمیسیون مشترک برجام، نامه نوشته و بر اساس دستور حسن روحانی بار دیگر خواستار مطرح شدن تمدید تحریم‌های داماتو در این کمیسیون خواهد شد.

آقای ظریف در این نامه بر «چند جانبه بودن» توافق هسته‌ای و «ماهیت متقابل» تعهدات مندرج در آن تأکید کرده و گفته است که «حفظ تمامیت و انسجام برجام، و پایداری آن مستلزم توجه همه طرف‌های برجام نسبت به تداوم اجرای مفاد آن از سوی همه اعضاست».

رسانه‌های چون صدای آمریکا و رادیو فردا نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند:

رادیو فردا در این زمینه با دفاع از باراک اوباما به‌صورت غیرمستقیم می‌نویسد:« مجلس نمایندگان آمریکا در هفته‌های گذشته، یک بار مصوبه‌ای را برای ممنوعیت فروش هواپیما به ایران به تصویب رساند و پس از آن تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را با تنها یک رأی مخالف از تصویب گذراند.

مصوبه اخیر در سنای آمریکا هم با ۹۹ رأی موافق به تصویب رسید و از ۱۰۰ عضو سنا تنها برنی سندرز در رأی‌گیری حضور نداشت.»

صدای آمریکا در حالی که همه بر نقض برجام تاکید دارند می نویسد:« مقامات جمهوری اسلامی ایران اما تصویب این قانون را نقض برجام می دانند. هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران طی نامه‌ای، وزارت امور خارجه را موظف به پیگیری آنچه که «بدعهدی آمریکا» خواند با استفاده از سازوکارهای پیش بینی شده در برجام کرد.»

صدای آمریکا با دفاع از تحریم های آمریکا علیه ایران می نویسد:« این در حالیست که مقام‌های دولتی آمریکا تصویب این قانون را مغایر برجام نمی‌دانند.»

این شبکه در ادامه گفت:« جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دو روز پیش گفت که قانونی شدن تمدید تحریم‌های ایران، تاثیری بر توافق هسته‌ای با ایران ندارد و این قانون کاملا با تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای موسوم به برجام سازگار است.»

جان کری در واکنش به قانونی شدن طرح تحریم‌های ایران موسوم به ایسا در بیانیه‌ای اعلام کرد تداوم اجرای توافق هسته‌ای ایران یک هدف مهم استراتژیک برای آمریکا باقی خواهد ماند.

صدای آمریکا با عدم توانایی در توجیه نقض برجام در پایان نوشت:« اعضای کنگره آمریکا تصویب تمدید این قانون را به دلیل رفتار ایران در منطقه، موضوع حقوق بشر و تروریسم عنوان کردند.»Share/Save/Bookmark