آیا ادلّه بی بی سی درباره تماسِ نیویورک واقعی است؟
شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۶
کد مطلب: 33916
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
تلویزیون بی بی سی درباره تماس تلفنی بین روسای جمهوری دو کشور ایران و آمریکا معتقد است که این ایران بوده که پیشنهاد گفتگوی تلفنی داده است در حالیکه یک عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 تاکید کرده که مسلما تاریخ پرتنش با یک گفت‌وگوی تلفنی، ملاقات یا مذاکره به روابط معمول برنمی‌گردد و اگر کسانی چنین برداشت و انتظاری دارند اشتباه است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

شبکه دوم تلویزیون بی‌بی‌سی اخیرا پخش مستندی را درباره دوران ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز کرده است. این مستند که تاکنون سه قسمت آن پخش شده "پشت دیوارهای کاخ سفید اوباما" نام دارد و در آن مهمترین اتفاقات دوران ریاست جمهوری اوباما در مصاحبه با مشاوران، نزدیکان، وزرای کابینه و خود او بررسی شده و این افراد و خود رییس جمهور آمریکا توضیح می‌دهند که چه دغدغه‌ها یا نگرانی‌هایی در تصمیم‌‌گیریها داشته‌اند یا به چه دلیل چنین تصمیم‌هایی را گرفته‌اند.

تقریبا نیمی از قسمت سوم این مستند که با عنوان "خرابش نکن" پخش شده به توافق هسته‌ای ایران می‌پردازد. وبسایت بی بی سی فارسی با بازتاب این مستند موضوع را از آنجا بررسی میکند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تهدید به حملات پیشگیرانه برای نابودی برنامه هسته‌ای ایران کرده بود و تلویزیون بی بی سی درباره تماس تلفنی بین روسای جمهوری دو کشور ایران و آمریکا معتقد است که این ایران بوده که پیشنهاد گفتگوی تلفنی داده است در حالیکه یک عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 تاکید کرده که : « مسلما تاریخ پرتنش با یک گفت‌وگوی تلفنی، ملاقات یا مذاکره به روابط معمول برنمی‌گردد و اگر کسانی چنین برداشت و انتظاری دارند اشتباه است. آنچه که تعیین کننده تغییر ماهیت روابط بین ایران و آمریکاست، سیاست‌های عملی و قدم‌هایی است که در عمل برداشته می‌شود. مقدمه تغییر سیاست‌ها، تغییر در رویکردها و مقدمه تغییر در رویکردها، تغییر در لحن و ادبیات است که در زمان گفت وگو ها جدی تر خواهد شد.»
اشاره آقای عراقچی به کم رنگ شدن نقش آمریکا در غرب آسیا و خاورمیانه است که تلویزیون بی بی سی سعی داشته آنرا مستتر جلوه دهد چرا که در بخشی از آن به یکی از اهداف اوباما در آغاز ریاست جمهوریش پرداخته است آنجا که بهبود روابط دشوار آمریکا با خاورمیانه مطرح می باشد اما با تحولاتی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در تونس، مصر، لیبی، عراق، سوریه اتفاق افتاد، در کنار ظهور داعش، بزرگترین دستاورد وی در خاورمیانه را توافق هسته‌ای با ایران معرفی می شود.

اما واقعیت این است که بی‌تردید امریکا توقفی طولانی در غرب آسیا داشته است و باید تغییری اساسی در راهبردهای کلان خود نسبت به این خطّه اتخاذ نماید اما خروج همیشگی آن تقریباً محال است چراکه منافع ملی این کشور با رخدادهای این منطقه درهم‌تنیده، لیکن کم‌رنگ نمودن حضور عملی‌تر می‌نماید. در این مقطع ایالات‌متحده در دوراهی انتخاب قرارگرفته؛ از یک‌سو می‌داند که این توقف هزینه‌های آن را افزایش خواهد داد و از سوی دیگر به معنای قدرت گیری چین در شرق آسیا است فلذا ناگزیر به جنگ در دو حوزه یکی با ابزار نظامی و دیگری با اقتصاد و سیاست می‌باشد. بنابراین به گمان برخی، کنار آمدن با ایران و توافق در مذاکرات هسته‌ای را می‌توان به‌عنوان یکی از اولین نشانه‌های میل به خروج یا کاهش حضور امریکا در منطقه تحلیل نمود.
Share/Save/Bookmark